Voose rahvamaja sai 80. sünnipäevaks uue fassaadi

1922

MARTIN MALTS, kes laulab Voose ansamblis Teine Noorus, jutustas sünnipäeval humoorika loo ning tegi kaasa lühikeses naljandis.
Laupäeval, 22. augustil peeti Voose rahvamaja sünnipäeva noorenduskuuri läbinud majas.

Kui 75. sünnipäevaks viis aastat tagasi ehitati rahvamajale uus katus, siis sel suvel sai maja uue fassaadi. Renoveerimist toetas Ettevõtluse Arendamise Siht­asu­tus 500 000 krooniga ning Anija vallavalitsus kaasfinantseerijana 627 861 krooniga.

Tuletõrjeühingu seltsimaja
Voose vabatahtlike tuletõrjujate ühing hakkas oma seltsimaja ehitama 1928. aastal, sest senine koosolekute pidamise ja seltsielu korraldamise koht, Voose algkoolihoone, jäi kitsaks. Kuna külarahvas tuli appi, läks ehitus üsna kiiresti – juba samal aastal oli hoone katuse all ning peagi said valmis saal ja lava. Esialgu oli soov kolida seltsimajja ka  Voose kooli kaks klassiruumi. Kuid riigivanema poole tehtud lisarahataotlusele ei saadud positiivset vastust.

Seltsimaja, kus oli lisaks saalile ja lavale lavatagused kõrvalruumid esinejatele, köök jm sai siiski valmis ning esimene pidu toimus seal augustis 1929. Rahapuudusel ehitati osa ruume juurde hiljem, 1930ndate aastate algul. Rahvamaja kõrvale kerkis pritsikuur ja rahvamaja katusele kellatorn, mida tulekahju korral helistati. Pärast sõda kell kadus ja vaatetorn lõhuti.

Hoone valmimisega kandus sinna Voose algkoolist üle kogu seltsielu. Koos hakkasid käima segakoor, kokandus-, käsitöö- ja näitering, rahvatantsurühm.

1932. aasta dokumentidest selgub, et rahvamaja oli 27 meetrit pikk ja 8,8 meetrit lai. Saal mahutas umbes 250 inimest. Aastatel 1951-1970 käis rahvamajas sageli etendusi andmas Rakvere Teater, mõnikord ka Draamateater. 1946. aastast hakati seal näitama rändkino, 1960. aastast oli seal paikne kino.

Aastakümnete jooksul juhtisid rahvamaja tegevust Oskar Volberg, Osvald Maraster, Osvald Papp, Kaljut Vahtramäe, Eevi Kerner, August Elm, Aino Kütt, Taisi Puistoja, Elvi Aabrams, Arno Raagul ja Mare Elm.

Uus elu 15 aastat tagasi
Pärast Alavere kolhoosi lagunemist oli Voose külaelu varjusurmas, kuni 1996. aastal tegi tollane külavanem Mare Elm vallavalitsusele ettepaneku rahvamaja juhataja ametikoha loomiseks. Esialgu juhatas rahvamaja Anna Nilisk, vahepeal Mare Elm ja Maret Aru ning 2006. aastast taas Anna Nilisk.

Praegu käivad rahvamajas koos kesk- ja vanemaealiste klubi Ehavalgus, lauluansambel Teine Noorus ning käsitöö- ja kokandusring.

Sünnipäevakontserdil esinesid oma küla lapsed Annabel ja Anett Nilisk ning taidlejad. Laulis Teine Noorus, keda juhendab Kaisa Tiismaa. Ansambli liige Martin Malts rääkis loo naabritüdruk Mannist. Voose elanik, kandlemängija Tiinamai Keskpaik ja viiuldaja Eike Vellend esitasid vanaemade-vanaisade aegseid lugusid ning kutsusid rahvast kaasa laulma Voose küla laulu, mille sõnade autor on Mare Elm, viisi kirjutanud Kaili Lass.
Mare Elm, Anna Nilisk ja Martin Malts esitasid lühikese naljandi vanapoisi naisevõtust.

Rahvamaja juhataja Anna Nilisk tänas oma abilisi – aastaid kokandus- ja käsitööringi juhendanud Elga Aru, Anija vallavanemat Jüri Lillsood, rahvamaja endisi juhatajaid ja ringide juhendajaid Mare ja August Elmi ning Maret Aru ja teisi.

Rahvamaja juhatajat õnnitlesid maja juubeli puhul vallavanem Jüri Lillsoo, Alavere rahvamaja juhataja Inge Jõgisoo ning vallavolikogu liige ja Pikva küla eestvedaja Maire Kruusamägi.

Voose rahvamaja 80. sünnipäevapidu jätkus simmaniga.

Eelmine artikkelPolitsei palub kaasabi
Järgmine artikkelARTUR TALVIK avas Leader-raha toel rändkino