Volikogud hakkavad valijameest valima tuleval nädalal

1167

Vallavolikogude esimehed lubavad arutada volikogukaaslastega, keda EV presidendina eelistada.

Riigikogus jäi eelmisel nädalal vabariigi president valimata ning 24. septembril tuleb presidendi valimiseks kokku valimiskogu, mis koosneb riigikogu liikmetest ja Eesti omavalitsuste esindajatest.
Vabariigi valimiskomisjoni esimees Meelis Eerik saatis kolmapäeval, 31. augustil volikogude esimeestele teate, et vabariigi presidendi valimiseks tuleb volikogu liikmete hulgast valida esindaja hiljemalt 17. septembriks. Esindaja peab olema Eesti kodanik, valitakse salajasel hääletamisel ühes hääletusvoorus. Valituks osutub enim hääli saanud kandidaat, võrdse häältearvu korral tõmmatakse liisku.
Nii Anija kui ka Kuusalu vallas on volikogu istung plaanis esindaja valimiseks kokku kutsuda kolmapäeval, 14. septembril. Raasiku volikogu istung tuleb teisipäeval, 13. septembril. Loksa linnavolikogu peaks hakkama valijameest valima esmaspäeval, 12. septembril.
Varasematel kordadel on Ida-Harju volikogud usaldanud valimiskogusse presidenti valima enamasti volikoguesimehi. Sõnumitooja küsis volikogude esimeestelt, keda nemad valiksid.
Anija vallavolikogu esimees Jaanus Kalev on Keskerakonna liige, valijamees on ta olnud ka ühel korral varem. Anija vallas moodustavad koalitsiooni Kesk­erakond, IRL ja valimisliit Anija Ühendus.
Jaanus Kalev: „Juba kuu aega tagasi jõudsime volikogude esimeestega meediaväljaannete huviorbiiti, küsiti, keda presidendina eelistame. Aga raske oli vastata, kui teadsime umbmääraselt, kes võiksid kandideerida. Oma esimene ja teine eelistus on mul olemas, aga meil on demokraatia, kuulaksin enne ära volikoguliikmete arvamused. Ametlikult ei saa sellist küsitlust volikogus teha, kuid igaüks võiks paberile kirjutada, keda eelistaks esimese, teise, kolmandana – et oleks volikogu meelsus teada.“
Kuusalu volikogu esimees Enn Kirsman kuulub IRLi, Kuusalu vallas on võimul valimisliidu Ühine Kodu ja Reformierakonna koalitsioon. Presidenti pole ta varem valimas käinud.
Enn Kirsman: „Uskusin, et president valitakse riigikogus ära, aga ju siis ei leitud rüütlit valgel hobusel. Kui volikogu on seisukohal, et mina võiksin volikogu esindada, olen valmis valimiskogusse minema. Ma ei ole saladust teinud, et Allar Jõks on mulle sümpaatne. Iseasi, kas ta presidendina veab välja – sisepoliitiliselt on tugev,  kuid kuidas välispoliitikas? Arutame koalitsioonis, keda tõenäolistest kandidaatidest presidendina võiks eelistada.“
Raasiku vallavolikogu esimees Ants Kivimäe on parteitu, varem kuulus IRLi. Ka tema ei ole enne valijamees olnud. Raasiku vallas on võimul valimisliitude Kodukoha Eest ja Üheskoos ning IRLi koalitsioon.
Ants Kivimäe: „Kõige parema meelega näeksin, et rahvas valib presidendi, siis oleks see tsirkus riigikogus ära jäänud. Mulle ei meeldinud inimlikus mõttes see, kuidas Marina Kaljurannaga käituti. Kui mind valitakse valimiskogusse, kuulan, mida volikogu arvab, kuigi presidendi valimised on salajased ja valimiseelistus valijamehe sisetunde küsimus. Käisin Murastes presidendikandidaatidega kohtumisel, igaühest on mul oma arvamus. Ees on huvitav aeg, presidendikandidaadid tulevad ise külla. Marina Kaljurannaga istusime ühel ilusal hommikul mu maja terrassil ja rääkisime pikalt nii isiklikel kui riigi teemadel.  Mailis Reps tuleb külla Raasiku vallamajja.Sama soovis ka Allar Jõks.“
Loksa linnavolikogu esimees Rein Heina on Keskerakonna liige, varem käinud valimiskogus presidenti valimas kahel korral. Loksal on võimul Keskerakond. Rein Heina sõnas, et Keskerakonna kandidaat on teada – Mailis Reps, ja ta toetab oma erakonna kandidaati.

Eelmine artikkelTraaler Klara on toodud Leesi rahvamaja ette
Järgmine artikkelTÕLL SIMSON kohtas USAs MMil oma iidoleid