Volikogu tutvus Anija mõisa plaanidega

892

Mõis vajab investeeringuid, et tulevikus tulu toota.

Anija vallavolikogu aprillikuu istungil tutvustasid vallavanem Arvi Karotam ja SA Anija Mõisa Haldus arendusjuht Kaiti Kartusov mõisa tegevust ja tuleviku­plaane. Arvi Karotam ütles, et tunneb heameelt,  kuna  mõis  on  seni­ajani jäänud valla omandisse ja võimalusi selle jaoks on palju: „Et saaksime mõisa taastada, on esmalt vaja taastada võimalikult autentne ajalooline teave.“

Ta lisas, et mõisa osas praegu kaugeleulatuvat visiooni ei ole, kuid see tuleb luua. Visioonist üksi siiski ei piisa, vaja on ka investeeringuid: „Kui ELi meetmed avanevad, peame oma plaanidega toetuse saajate hulka kvalifitseeruma, et mõisa oleks võimalik edasi arendada.“

Kaiti Kartusov tutvustas mõisa tegevust. Ruume renditakse üritusteks. Kord kvartalis toimub mõisas kontsert ja igas kuus kinoõhtu. Tehakse trenne ja koolitusi. Varem oli talvel mõisas ka jõulumaa, viimastel aastatel enam mitte. Kuna koolid on soovinud, siis on kavas see jälle teha. Suvel võetakse vastu turismigruppe.

Volikogu majanduskomisjoni esimees Andrus Niliks küsis, kas tulevikus peaks mõis vallale tulu tooma.

Kaiti Kartusov vastas, et praeguste tegevuste juures see tulu tooma ei hakka. Kui mõis saab nii korda, et seal on võimalik pidada näiteks pulmi, siis on võimalik, et tuleb ka tulu.

Arvi Karotam lisas, et esialgu on investeeringute tegemise aeg. Isemajandavaks võib mõis muutuda alles mitme aasta pärast. Seni tuleb inimesi meelitada ja harjutada mõisa külastama.

Uuriti, kas sisulises tegevuses on midagi uut plaanis.

Kaiti Kartusov ütles, et kavas on välja töötada paketid. Näiteks võiksid mõisa teha väljasõite koolid ja toimuksid õppepäevad.

Jüri Lillsoo päris, kas tulevikuplaanide tegemisel on kasutatud ka 6-7 aasta eest koostatud tasuvus­analüüsi. Arvi Karotam vastas, et selle olemasolu on hea, kuid analüüsi tuleb vaadata praegu täiesti uutes tingimustes.

Aare Nurm küsis, kas on kavas kaasata mõisa tegevusse erasektor. Kaiti Kartusov selgitas, et kuna töötajaid on mõisas vähe, siis tuleb kindlasti teenuseid sisse osta.

Eelmine artikkelKuusalu pastoraadi taastamise annetuste kohta info.
Järgmine artikkelRaasiku ülesõidu õnnetuse tagajärjed likvideeritud