Volikogu andis loa müüa Kiviloo endine koolimaja

142
MTÜ Kiviloo Külakeskus algatusel pandi külaseltsi kasutusse antud mõisa valitsejamajale 2011. aastal PRIA toel uus plekk-katus ning renoveeriti 1920ndatel koolimajale tehtud ühekordse juurdeehituse katus.

Raasiku vallavolikogu andis möödunud nädalal toimunud istungil vallavalitsusele nõusoleku võõrandada avalikul enampakkumisel Kiviloo külas asuv Koolimaja kinnistu. Kinnistu alghinnaks määrati 150 000 eurot, kui enampakkumine nurjub, on vallavalitsusel õigus hinda alandada.

Koolimaja kinnistul asub Kiviloo mõisa kunagine valitsejamaja, millele 1920ndate lõpus tehti juurdeehitus kooli jaoks. Aastaid oli hoone MTÜ Kiviloo Külakeskus kasutuses külakeskusena, praeguseks on rendileping lõppenud. Vallavalitsus soovis kinnistu müüa, sest sellel asuv hoone laguneb ning vallavanem Raul Siemi sõnul on suurem osa kasutuskõlbmatu ja prügi täis.

Volikogu arutas teemat kahel istungil, mais lükati otsustamine edasi, et vallavalitsus räägiks müügiplaanidest Kiviloo külarahvaga ning selgitaks välja kinnistu väärtuse. Eelmisel nädala istungil ütles vallavanem, et kohtus endise külavanema Ülari Kindiga, kellelt kuulis, et külaselts ei tegutse, pole, kes projekte teeks ja kellega külaelu edasi viia, suure hoone haldamiseks ei ole külaseltsil võimekust. Volikogu istungile eelnenud päeval sai vallavanem Ülari Kindilt sõnumi, milles paluti valla esindajat 19. juunil külas toimuvale koosolekule.
Volikogu istungil arvas osa volinikest, et müügiküsimuse otsustamine tuleks edasi lükata, kuni külarahvaga on kohtutud. Valdav enamus oli kinnistu võõrandamise poolt. Ainsana hääletas vastu Garina Toomingas, kes märkis, et ilma eelnevalt külarahvaga rääkimata sellist otsust teha ei tohiks.

Raul Siem kommenteeris Sõnumitoojale, et lootis kohtumisel näha külaseltsi tegevusplaani ning ka seda, kuidas mahub seltsi tulevastesse tegevustesse kinnistu, mida plaanitakse müüa. Kohtumisel lepiti kokku, et see koostatakse 14. juuliks toimuvaks järgmiseks kokkusaamiseks: „Kui külaselts näeb, et hoonele on võimalik elu sisse puhuda, sellest oleks kogukonnale selge kasu ning nad suudaksid seda ise majandada, mõtleme edasi. Aga kui see niisama laguneb, pole mõtet hoida, muidu lihtsalt väärtus kahaneb.“

Ta lisas, kuna hoone on muinsuskaitse all, on selle renoveerimine ülikallis: „Ootan juulis pikaajalist plaani, kui see on tõsiseltvõetav, otsustab vallavalitsus, mida edasi teeme.“

Kiviloo külaseltsi liige Eve-Liis Remmelgas, kes oli aastaid tagasi külakeskuse renoveerimise eestvedaja, meenutas, et üle kümne aasta tagasi lasi külaselts PRIA toetusel panna külakeskuse kahekordsele osale uue plekk-katuse, ühekordse osa katus sai korralikult renoveeritud ning maja sellega hävimisest päästetud. Järgmisena oli plaan korrastada fassaad, seejärel teha sisetööd ning viia maja maaküttele. Need jäid tema sõnul tegemata, sest 2013. aastal vahetunud vallavõim enam projektide omaosalust ei toetanud, külaseltsil selleks raha ei jagunud.

Eve-Liis Remmelgas ei olnud nõus volikogu istungil kõlanud väitega, et külaselts enam ei tegutse: „Kaks ja pool aastat koroonat on ka meile mõjunud. Viimane jaanituli oli tõesti 2019, sest siis tulid piirangud. Aga ei saa öelda, et külaselts on väljasurnud ning Kiviloos ei toimu midagi. Meil on väike küla ja oleme üritusi teinud väiksema seltskonnaga ja suurema kärata.“

Ta ütles, et külarahvas kuulis valla plaanist alles paar nädalat tagasi ja see oli nende jaoks ebameeldiv üllatus: „Arutasime pühapäeval natuke omavahel ning sellel nädalal saame uuesti kokku, et panna kirja ettepanekud, mida 14. juulil vallavanemaga kohtudes välja pakume.“

Eelmine artikkelSoodla-Pillapalu kergtee projekteerimisest
Järgmine artikkelKehra noored korraldasid Ukraina noortega sõprusnädala