Viinistul tuleb kaks suvelavastust

1278

Viinistu kunstimuuseumis ja konverentsikeskuses on ka sel suvel nii teatrietendusi kui kontserte.

Mai lõpust on Viinistul kohal Eesti Draamateatri trupp, tehakse proove ja sätitakse lava. 12. juunil esietendub vanas katlamajas „Kaevuritest kunstnikud”. Lavastab Priit Pedajas,  osades on Guido Kangur, Taavi Teplenkov, Ivo Uukivi, Tõnu Oja, Raimo Pass, Britta Vahur, Laine Mägi ja Mihkel Kabel.

Etendused on kavandatud juunikuusse, juuli algusesse ja augusti. Lavastuse puhul on tünngaleriis praegu avatud Kohtla-Järve Põlevkivimuuseumist toodud näitus sellest, kuidas Eesti kunstnikud on aastatel 1935-1944 kujutanud graafikas kaevurite elu-olu.

Juulikuus näeb Viinistu laval Mart Kivastiku näidendit „Kivist külalised”, mis räägib kirjanik Eduard Vildest.

Lavastab Aare Toika, mängivad Hilje Murel, Helena Merzin, Tõnu Oja, Tiit Sukk, Sulev Teppart ja Margus Luik.

Kuna meie suveilmad on sageli muutlikud, on mõlemad lavastused kavandatud katlamajja, vabaõhulaval tänavu ei mängita.

Juulis on plaanis ka mitu kontserti.  Suvelaval on tulekul Eesti filmimuusika kontsert, laulavad Tanja Mihhailova, Lauri Liiv, Alen Veziko, musitseerib Olav Ehala. Päev hiljem esinevad Riho Sibul, Bonzo ja Alari Piispea.

Kunstimuuseumi saalis mängib Ungari kitarrist Sandor Szabo. Katlamajas annavad kontserdi Moskva sümfoonikud.

Viinistu hotelli ja konverentsikeskuse perenaine Reet Rohtmets rääkis, et talvel oli külastajaid vähem, kuid restoran töötas ja kohati oli ka siis külastajaid nii palju, et tuli leida lisavoodeid – kolmeks päevaks suudeti ära majutada 160 inimest.

„Soome president Tarja Halonen tegi meile head reklaami, kui käis Eesti riigivisiidi käigus siin avamas soome kunstnike näitust,” sõnas ta. Meediakajastus tuletas rahvale taas meelde Viinistu kunstimuuseumi, maikuus külastas seda mitu soome gruppi. Viimastel nädalavahetustel on matkajate ja turistide arv kasvanud veelgi. Päris paljud soovivad minna Mohnile – sukelduma, fotografeerima, saarega tutvuma.

Viinistu konverentsikeskus saab enda kasutusse peagi uue hoone. Kunagise kalatehase konservikarpide ladu ehitatakse ümber spordisaaliks, praegu tehakse põrandaid. Reet Rohtmetsa sõnul peaks spordisaal valmima juunikuuga. Saali ehitust toetab PRIA.

15. juuni on Viinistu kunstimuuseumi sünnipäev, saab 8-aastaseks. Suurem pidu on plaanis jaanipäeval, 24. juunil, siis tehakse koostöös Viinistu Külaseltsiga muuseumi territooriumil külapidu. Sadama juurde muulile seati eelmise suve lõpus muinastulede öö läbiviimiseks lõkkealus. Reet Rohtmets lubas, et ka see suvi on plaanis lõpetada muinastulede ööga.

Mis aga ei tähenda, et Viinistule ei võiks sõprade või külalistega minna veel sügiselgi. Ehk nagu lausus konverentsikeskuse perenaine: „Kevadel on Viinistul kaua külm, sest meri on jahe. Kui Loksal oli mais 26 kraadi, oli meil ainult 9 kraadi. Kuid see-eest on sügisel tänu merele Viinistul kauem soe.”