Kuusalu vallast osalevad avatud talude päeval 7 talu

1409

Nii Anija kui ka Raasiku vallast teevad sel päeval kaasa 2 talu.

„Tule meile külla!“ kutsutakse telereklaamis üle-eestilisele avatud talude päevale, mis toimub järgmisel pühapäeval, 24. juulil.
Mullu esimest korda läbiviidud avatud talude päev sai Eesti Suhtekorraldajate Liidult suhtekorralduse auhinna 2015 Grand Prix`.
Tänavuse avatud talude päeva kohta leiab infot aadressil avatudtalud.ee, kus on kaart osalevate talude ja põllumajandusettevõtetega, kokku on neid Eestis üle 230.
Harjus avavad külastajatele uksed 33 talu/põllumajandusettevõtet – Harjumaa on kõige suurema osalejate arvuga maakond.
Kes autoga minna ei saa, neile on korraldatud tasuta bussituurid, bussid väljuvad pühapäeva hommikul viiest linnast – Tallinnast, Rakverest, Pärnust, Tartust ja Jõhvist. Harjumaale sõidavad 24. juulil kaks bussi, üks ida poole, teine läände. Väljasõit on Tallinnas Sikupilli keskuse parklast.
Ida-Harjusse suunduv tuur algab Soodevahe talu-kõrtsist Rae vallas. Edasi sõidetakse Kuusalu valda: Uuri külasse Iisaka lambakasvatus- ja käsitöötallu, siis Kiiu-Aablasse Arli puukooli, edasi Hara külas asuvasse Projekt Kodusse ning lõpuks Valgejõele Veinivillasse.
Kuusalu vallast on avatud talude päevaga liitunud veel Pudisoo puhkemaja/RL Raba OÜ, Uuri külast Sae lambakasvatustalu ning Kemba külast Vana Sirge Küülik.
Aegviidust osaleb avatud talude päeva aktsioonis metsamesinik Ülo Lippa. Anija vallast teevad kaasa Söesauna talu Vetla külast ja Kuusiku talu Rookülast, Raasiku vallast Torni Tall Kiviloo külast ning Raasiku Õlletehas.
Maaeluministeerium hakkas seda päeva ja osalevaid talusid oma Facebooki lehel reklaamima alates maikuust. Näha saab ka ETV jaoks toodetud tutvustavat videoklippi Sae lambakasvatustalust, perenaine Imbi Jäetma kõneleb talu ajaloost, oma pere sinnajõudmisest ning maalammastest ja -kanadest.
Samuti on avatud talude Facebookis Raasiku õllepruulijate reklaam, kutsutakse vaatama ja mekkima, kas Raasiku õlletehase kraanidest voolab samasugune klassikaline õlu, nagu seda tunti tuhat aastat tagasi. Raasiku õlletehas osaleb esimest korda.
Esmakordselt on võimalik avatud talude päeval osaleda vabatahtliku abilisena. Vabatahtlikke kutsusid appi ka Projekt Kodu, Sae lambakasvatustalu, Söesauna talu.
Projekt Kodu perenaine Maarja Õunaste ütles, et keegi seni end appi pakkunud ei ole, abikäsi oleks vaja metsaandidest söökidega õuekohviku ettevalmistustöödele. Kel huvi, võib end appi pakkuda. Ka Projekt Kodu teeb avatud talude päeva aktsioonis kaasa esmakordselt.
Sae talu perenaine Imbi Jäetma rääkis, et üks vabatahtlik tundis huvi, kuid nende pere oli sunnitud abist loobuma, kui saadi aru, milline dokumentidetäitmine sellega kaasneb. Hakkama saadakse oma perega, appi tulevad tädide ja vendade lapsed. Mullu käis Sae talus avatud talude päeval 450 inimest, siis ei osatud selleks valmis olla, arvati et sadakond tuleb. Palju käis talus huvilisi ka Lahemaa päeval, 2. juulil. Külalisi võetakse tuleval pühapäeval vastu täistundidel alates kella 11st kuni kella 15ni.
Söesauna talu perenaine Ljudmilla Reigo oli esmaspäeva õhtuse seisuga leidnud ühe vabatahtliku, kuid abilisi oleks vaja rohkem, et külalisi juhatada suurel territooriumil. Aasta tagasi käis Söesauna talus avatud uste päeval üle 200 külalise.