Kutsevaliku päev „Kutseharidus – võitjate võimalus” tõi neljapäeval, 3. juunil Kehra gümnaasiumi 15 kutseõppeasutust üle Eesti.
Esmakordselt Eestis toimus tutvustuspäev üldhariduskoolis. Initsiatiiv kutsevaliku päeva korraldamiseks tuli Kehra gümnaasiumi direktorilt Urve Rannaäärelt. Ettevõtmist toetab Euroopa Sotsiaalfond, korraldab sihtasutus Innove.
„Pean oluliseks, et noored valiksid endale õppimiseks eriala, mis neile tõsiselt sobib ja neid huvitab.
Organisatsioonikäitumise magistrikraadi kaitsmise järel tekkis mul järjest enam arusaam, et kommunikatsioon on oluline. Ka koolide juhtimises ja koolielu organiseerides võiks sellele rohkem tähelepanu pöörata. Mõni aeg tagasi osalesin SA Innove organiseeritud kommunikatsioonikoolitusel, kus selle projekti idee juba täpsemalt sündis,“ selgitas Urve Rannaääre.
Tema sõnul peab kool looma noortele võimalusi, et õpilased oskaksid teha õigeid valikuid: „Õpilaste karjäärivalikuga peab varakult tegelema, seda lõpuklassidesse, 9. või 12. klassi, jätta on juba liiga hilja. Mida rohkem õpilased teavad, seda lihtsam on neil valida. Kui neil on juba valikud või selle suunadki tehtud, on nad rohkem motiveeritud õppima. Meil on kooli tunniplaanis olnud ka karjääriõpetus, ent tihti on parem, kui asjad kordavad üle võõrad, nii öelda majavälised inimesed,“ põhjendas direktor.
Kõrgkool pole ainus võimalus
„Praegu räägitakse väga palju kõrgharidusest, aga see pole igale noorele sugugi sobiv variant,“ sõnas ta.
„Oluline on tutvustada ka teistsuguseid võimalusi, mis võivad olla hoopis paremad. Tänane siin on esialgne katse, mis ei jää kindlasti viimaseks.“
Infopäeval osalesid Haapsalu, Järvamaa, Narva ja Tartu kutsehariduskeskused; Tallinna Ehituskool, Tallinna Transpordikool, Tallinna Polütehnikum ja Tallinna Teeninduskool; EMA Merekool, Väike-Maarja Õppekeskus, Kehtna Majandus- ja Tehnoloogiakool, Vana-Vigala Tehnika- ja Teeninduskool, Hiiumaa ja Kuressaare ametikoolid.
Silma hakkas, et paljud kutseõppeasutused olid peale kogenud õpetaja saatnud kooli esindama ka mõne õpilase või väga noore õpetaja. Kui esialgu oli Kehra kooli fuajees ning koridoris paiknevate laudade juures uudistajaid vähevõitu, siis juba tunni möödudes oli olukord muutunud ning mõnegi kooli esindaja pidi vastama noorte küsimustele.
Kuigi enamus neist väitis, et konkreetseid arve, mitu Kehra noort peaks kutsevaliku päev nende kooli meelitama, nad paika pannud ei ole, öeldi, et ootavad oma kooli suhtes vähemalt huvi tärkamist.
Tallinna Polütehnikumi telekommunikatsiooni kutseõpetaja ning haridustehnoloog Andres Ojalill ütles, et kahjuks ei tea üldhariduskoolide paljud õpilased, et Eestis on olemas selline kool, kus saab õppida juba pärast põhikooli lõpetamist peentehnoloogilisi alasid nagu telekommunikatsioon või informatsioonitehnoloogia.
„Selles mõttes on äärmiselt tore, et meid siia täna kutsuti ja saame oma kooli tutvustada,” rõõmustas ta.