Vihasoo trupp mängib teatrielu

2109
TIIA ANDRE, GERTA ALLEMANN, MERLE KRÜSBAN, MATTIAS KALJUMÄE, JANA ROOPA, AILI RAUDLA, MEELIS ALLEMANN ja MARGUS KESKÜLL.

Vihasoo näiteringi uus lavastus „Kulisside taga“ on teatrielu argipäevast, mida publik ei näe.

Kahevaatuselise    komöödia   esi­etendus oli reedel, 21. augustil. Etendused toimusid ka laupäeval ja pühapäeval. Lavastaja Andres Napp selgitas, et seni on esietenduste ajal olnud Vihasoo rahvamaja saal puupüsti täis, seistakse püsti ja osad ei mahugi esimesel korral vaatama. Nüüd jaotati publik kolmele päevale. Reedel oli rahvast poole saali jagu, laupäeval mängiti täissaalile ja ka pühapäeval oli publikut peaaegu saalitäis.
Nagu ikka, kinnitas lavastaja ka nüüd, et näidendi valik sõltus trupi suurusest. Teatrirahva igapäevaelu teema oli südamelähedane, mitmetes stseenides tunti ära oma harrastusteatri proovides juhtunut, ehkki komöödias kujutatakse kutselise teatri truppi.
Esmakordselt astus Vihasoo trupi koosseisus lavale Mattias Kaljumäe Kolgakülast. Ta jutustas, et mullu aasta alguses kutsuti teda tantsima Kuusalu segarahvatantsurühma Kabujalakesed, tänavuse aasta alguses, kui oli Kuusalu valla taidlejate pidu, sai Andres Napilt kutse tulla näitlema. Kahes isetegevusrühmas kaasategemine on teinud elu kiireks, aga samas huvitavaks.
„Olen kooli ajal näidendites kaasa teinud, vahepeal mitte. Laval meeldib olla. Et kohe tegime kolm etendust järjest, ei olnud väsitav, hoopis andis hoogu juurde ja praegu on tunne, et mängiks veel,“ rääkis ta pühapäeva õhtul.
Teatrijuhi Matilda rollis on Tiia Andre, inspitsient Nora on Aili Raudla, endist primadonnat Linda Molini mängib Gerta Allemann, näitleja Harryt Margus Kesküll. Meelis Allemann on näitleja Per, Jana Roopa näitlejanna Lotta, etteütleja Janssoni kehastab Merle Krüsban ja kirjanik Bengti Mattias Kaljumäe.
Tükk kajastab teatrilaval toimuvat, mis jääb publiku eest varju ehk teisele poole eesriiet. Vihasoo trupp mängis teatrirahva viperusi ja omavahelisi suhteid lustlikult ja hooga, päris-aplaus oli palju pikem kui see, mida kõlas lindilt näidendis kujutatud esietenduse lõpus.
Kavalehele trükitud tsitaat, mida lavastuses ütleb inspitsient Nora, võtab komöödia tegevuse kokku ühe lausega: „Aga milliseid tükke me ka ei mängiks, siis üks asi on kindel – kulisside taga on alati rohkem draamat kui laval.“
Ent rahva naerutamise kõrval kõlas ka mõtlikumaid noote. Teatritegemise võlu ja valu avavad teatrijuhi Matilda sõnad: „Kui mõtlen sellele, kuidas oleme nende nädalate jooksul üksteise kallal ja iseendi sees purenud, tahan küsida, mille nimel? Teatrietenduse nimel. Kas oli tõesti seda väärt? Et pakkuda publikule kaks tundi meelelahutust? Kas tõesti armastame neid nii väga, et oleme nende pärast valmis end lõhki rebima? Mille nimel seda teeme? Selleks, et teatris töötada, peab vist ikka tõesti hull olema.“
Andres Napp: „Oli tunda vahet, kuidas mängiti peaproovil ja kolmandal etendusel, iga roll peab saama küpseda. Olime arvestanud, et teeme kolm õhtut järjest, väsimust ei olnud. Me pole kunagi väsinud, kui tegeleme oma harrastusega.“
Vihasoo trupi endised liikmed Maarika Rohi ja Argo Tammemäe käisid näiteringikaaslaste uut komöödiat vaatamas pühapäeval ning kõnelesid, et vahva on jälgida, kuidas sõbrad oma rollid on lahendanud ja mida uut õppinud.
Pühapäeval oli publiku seas ka Veljo Tormise Kultuuriseltsi tegevjuht Ulvi Rand, kes tõdes, et jõudis koos sõpradega kohale etenduse teiseks pooleks: „Oleme väga rahul, et ikkagi jõudsime teiselt ürituselt ka Vihasoo teatrit vaatama. Kui tunned neid inimesi, kes on laval, siis on emotsioon vahetu, isiklik suhe tegijatega annab lisaväärtust. Tore on vaadata, kuidas kohalikud näitlejad tahavad mängida ja naudivad seda. Jõudu neile ja edu!“
Lavastaja sõnul on plaanis komöödiat „Kulisside taga“ mängida septembri lõpus Kolgakülas. Tükiga ollakse valmis minema ka teistesse rahvamajadesse esinema, kui kutsutakse.

Eelmine artikkelKirglikud teevaidlused
Järgmine artikkelAnija mõisapargi korrastamiseks eraldati 286 000 eurot toetusraha