Vihasoo pillipralle tõi lavale üllatuskülalisi

4252

Vihasoo rahvamajas astus laupäeval, 14. aprillil üles rekordarv pillimängijaid-lauljaid – 29.

„Järgmisel aastal võtan saateansambli ka kaasa,“ lubas üks üllatusesinejaist, paar akordionilugu mänginud Pilvi Veskimäe, kelle abikaasa, teadusajakirjanik Rein Veskimäe on pärit Vihasoost ja viimastel aastatel korraldanud rahvamajas teaduspäevi. Nende poeg Indrek Veskimäe mängib mitmes ansamblis, seni pole ta muude esinemiste tõttu pilliprallele jõudnud.

„Pidu ühendab inimesi, tunneme Vihasooga solidaarsust, tahtsin ka oma panuse anda. Naabrimees imestas siin, et pilli mängin. Tore on see, et kõigil, kes lavale lähevad, tuleb mäng hingest,“ ütles Pilvi Veskimäe.

Rein Veskimäe kiitis, kuidas ühes külas on nii palju muusikategijaid: „Siin pole tähtsust, kui hästi keegi oskab, on päris proffe muusikuid, harrastajaid ja lapsi, kes alles alustavad. Enda lapseajast mäletan, kui praeguste esinejate Meelis Arulo isa Lembit Arulo ja Merle Krüsbani isa Lembit Voorand pilli mängisid.“

Paljud esinejaist on Vihasoo kolme kunagise pillimehe Lembit Voorandi, Lembit Arulo ja Helmut Nurmsalu järeltulijad.

Voorandi dünastiast musitseerisid džässlaulja Kadri Voorand, Lahemaa Rahwamuusikute juht Viivi Voorand, ansambli VVV akordionist Merle Krüsban, vabariikliku akordionikonkursi võitnud Kert Krüsban, kitarril Renee Krüsban, laulis väike Markus Krüsban.

Arulo perest oli koos isa Meelisega laval Anne-Liis Paide.

Nurmsaludest esinesid ansambliga VVV ja ka eraldi pereansamblina lõõtspillil isa Raivo, kitarril Risto, plokkflöödil Riina, laulis ema Ingrid Nurmsalu.

Sugulussidemete, pereliikmete või elukoha kaudu on Vihasooga seotud ka teised esinejad: VVVst Andres Napp, Eve Saidla ja Gerta Allemann, Kuusalu pasunakoorist Jaano Veersoo, trummar Alari Kolk, mitmetel lauluvõistlustel osalenud Kaisa Kaisel, kohalikud kitarristid Allan Lainla ja Urmo Laht.

Süntesaatoril esinesid noored muusikud Saara, Joosep ja Anna-Eliisabet Mänd. Laulsid väikesed Grete Toomingas ja Maria-Viktoria Parktal. Paar lugu esitas Loksa kooli õpilaste ansambel: Kert Krüsban, Annely Jürimets, Anton Rohtla ning Anette Lomp.

Pillipralle sponsor oli Tiit Trolla firmast Meira Kohv.

Koos jämmimine on oluline
Üks korraldajaid, Ingrid Nurmsalu Vihasoo Kultuuriseltsist arutles, et järgmisel aastal tuleb ilmselt ka järjekorras viies pilliõhtu: „Oleme avatud kõigile, kes tahavad muusikat teha või tulla kuulama. Pillipralle eesmärk on julgustada esinema noori, et pillimängu traditsioon külas jätkuks. Koos jämmimine on oluline, laval on omavahel nii hea musitseerida, et seda, mis saalis toimub, ei panegi tähele.“

Ühendbändides oli laval vahepeal kuni 12 muusikut. Kes soovis ja mahtus, see oma pilliga juurde läks.

Vihasoo pillipidu olid rahvamajja vaatama-kuulama tulnud ka Uuri4ever kitarrist Lainer Laurend ning laulja Urmas Paomees, kes tunnustas: „Väga positiivne kogemus. Arutasime just omavahel, et kes aga lavale astub, sel kohe tulebki lugu koos teistega hästi välja. Meil oli Kolgas bändiproov, mõtlesime pärast seda, et käiks siit korraks läbi. Poolteist tundi oleme istunud, huvitav on.“

Viivi Voorand: „Tänavuse peo kvaliteet oli eelmistest poole kõrgem. Olid kõik need tunnused, mis käivad hea muusika juurde. Tundub, et oli rohkem harjutatud. Esimest korda tuli pähe kella vaadata siis, kui pidu oli neli tundi käinud – aeg kulus kiiresti.“

JAANO VEERSOO vana saksofon
Jaano Veersoo jutustas Sõnumitoojale oma pilli loo: „See saksofon on ilmselt minust vanem, saksa pill. Kui ta sain, oli juba päevi näinud ja vajas kohendamist. Saksofoni tõi Ahto Laik umbes 30 aastat tagasi, kui kutsus mind ansamblisse Veskiratas. Mängisid ka Edgar ja Teet Kallaste ning Andres Napp.“

Enne seda tegutses Vihasoo rahvamaja juures 1960-70ndatel aastatel ansambel, kus olid Lembit Voorand, Jaano Veersoo, Ülo Jõesaar, Aarend Reinholm, Lembit Vahtra.

„Ei mäletagi, kas rahvamaja juhataja oli siis Lembit Voorand või ta naine Liidia. Raha me endale esinemiste eest ei maksnud, kogusime pillide jaoks, pandi rahvamaja kaudu külanõukogu arvele. Kuid siis võeti see laulupeo fondi ja meie ansambel läks laiali,“ meenutas Jaano Veersoo.

1980ndatel aastatel oli Viha­soos veel üks tantsubänd – Tandem: Meelis ja Meelike Arulo, Allan Lainla, Urmo Laht, Helend Peek, Väino Kivi.

Eelmine artikkelTaotletakse raha Raasiku veetorni projektile
Järgmine artikkelTAMBERGI „Odüsseuse“ esietendus Kuusalus – Eesti tasemel kultuurisündmus