Vihasoo lasteaed tähistas 30. sünnipäeva koos külarahvaga

4389

Juubelikontserdil esinesid lasteaialapsed, algkooli õpilased, Vihasoo segakoor ja näitering ning Nurmsalu pereansambel ja RAIVO NURMSALU lõõtspilliga.

Kuusalu valla Vihasoo küla süda on lasteaed-algkool, mille ühes tiivas asub raamatukogu. Lasteaia Tõrupere liitrühmas on 20 last, 6klassilises algkoolis oli äsjalõppenud õppeaastal 35 õpilast. Alates lasteaia valmimisest on direktori ametit pidanud Marika Astor.
Nõukogude ajal oli Vihasoo küla Loksa kolhoosi keskus. Loksa kolhoosi lastepäevakodu Tõrupere avati Vihasoos 1985. aasta 16. jaanuaril kolme aiarühma ning sõimerühmaga. Lapsi oli tippaegadel üle saja. Kuna lasteaed asub Harju ja Lääne-Viru piiri lähedal, anti lasteaiakohti ka Ilumäe kolhoosi töötajate lastele.
Kümme esimest aastat lasteaias kasvatajana töötanud Küllike Praks jutustas möödunud laupäeval, 6. juunil lasteaia-algkooli hoovis peetud sünnipäevapeol Sõnumitoojale, kuidas seadsid koos kolleegidega äsjavalminud lasteaeda töökorda. Voodilinad tuli ise õmmelda. Padjad saadi suured, otsustati teha pooleks. Tuba oli sulgi täis, õmblusmasinad vurisesid.
„Kolhoosi ajal oli lasteaed ööpäevaringne. Kuni paarkümmend oli neid lapsi, kes toodi esmaspäeval ja viidi koju reedel. Kasvatajad olid neile ema eest. Sõimelastele oli see eriti karm. Mäletan, kuidas Marika Astor ütles, et laste jaoks on selline olukord ebanormaalne ja tuleb lõpetada. Üks lapsevanem räägib veel nüüdki, kuidas peab elama süütundega, et jättis lapse ööbima lasteaeda. Aga aeg oli selline,“ kirjeldas Küllike Praks.
30  aasta jooksul on Vihasoo lasteaeda ja kaks aastat nooremat algkooli pidanud-majandanud peale Loksa kolhoosi veel Loksa külanõukogu ja Loksa vald. Alates 2005. aastast, kui ühinesid Loksa ja Kuusalu vald, kuulub Vihasoo lasteaed-algkool Kuusalu vallale.
Lasteaiarühma õpetajad on Tiina Laulik ja Merle Krüsban, kes on tööl olnud peaaegu algusajast. Staažikad on samuti õpetaja abi Liivi Jahilo ja muusikaõpetaja Gerta Allemann. Logopeed on Terje Välkmann, psühholoog Marika Lahe, majandusjuhataja Rita Veeleid, kokk Ly Eeriksoo, majahoidja Vello Tammemäe.
Kuna lasteaed ja algkool on omavahel tihedalt seotud, olid sünnipäevapeol koos oma õpilastega õpetajad Elna Linkvist, Anne Veerla, Mari Sarv, Lüüri Korman, Õie Alt ja Eha Liiv.
Et lasteaed-algkool on Vihasoo segakoori harjutamiskoht ning talvisel ajal teeb seal proovi ka kohalik näitering, osalesid nemadki Tõrupere 30. sünnipäeva kontserdil. Praegu käib lasteaias kohalike lauljate-näitlejate lapsi ja lapselapsi. Direktor Marika Astor ütles, et ehkki lasteaeda tuuakse lapsi mitmelt poolt küladest, on neid kõige enam Vihasoost.
Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi lausus lasteaia- ja kooliperet õnnitledes, et lasteaed tähendab eelkõige turvalisust, igal hommikul viivad vanemad oma lapsed sinna kindlustundega, et nad on hoitud ja kasvatatud. Vihasoo lasteaed on hoidmise ja kasvatamisega hästi hakkama saanud.
Vallavanem andis üle kingituse vallalt – uue televiisori. Õnnitlejate seas olid Loksa ja Kolga lasteaia, Kolga ja Kuusalu kooli ning Vihasoo kultuuriseltsi, segakoori ja näiteringi esindajad.
Lasteaja-algkooli hoolekogu juht Epp Müil tänas ilusa kontserdi eest. „Vihasoo on kompaktne kogukond, meil veab, et siin on lasteaed, kool, raamatukogu. Vihasoo inimesed on ise neid väärtusi hoidnud ja juurde tekitanud, kirjutatakse usinalt projekte, tööle on hakanud keraamikaring. Kõige tähtsamad on inimlikud väärtused, sellest oleks kahju, kui rahalugemine kaaluks need väärtused üle,“ rääkis ta Sõnumitoojale.
Vihasoo lasteaias-algkoolis on peale ühe lasteaiarühma ja algklasside olulisel kohal Kuusalu valla erivajadustega laste jaoks loodud väikeklassid. Erivajadustega õpilasi tuuakse-viiakse Vihasoo kooli Kuusalust ja kaugemalt.
Käesoleval aastal on Vihasoo lasteaia-algkooli arvestuslik kohamaksumus 3203,33 eurot aastas ehk 266,94 eurot kuus. Kiiu lasteaias on see 3282,41 eurot (273,54 eurot kuus), Kolga lasteaias 3006,63 eurot (250,55 eurot kuus) ning Kuusalu lasteaias 2790,99 eurot (232,58 eurot kuus).
Sünnipäevapeol tehti lastele näomaalinguid, sai sõita hobuvankriga, meisterdada. Nuku teatri näitleja Mihkel Tikerpalu õpetas tuletõrjuja Valgemaana, kuidas tulega peab olema ettevaatlik.

23 Marika Astor
Direktor MARIKA ASTOR, kelle kohta kolleegid ütlesid sünnipäevapeol, et kui poleks olnud teda kõik need 30 aastat, ei oleks ka nemad praegu seal.
Vihasoo näitetrupp esitas Tõrupere juubelipeol lühinäidendi vene muinasjutust „Naeris“.
Vihasoo näitetrupp esitas Tõrupere juubelipeol lühinäidendi vene muinasjutust „Naeris“.
Eelmine artikkelKiiu mõisas tuleb Soodla harjutusalaga piirnevate külade esindajate koosolek
Järgmine artikkelMARGUS SOOM taandas end eelarvekomisjoni juhi kohalt