SIIM NURK,
Kuusalu vallavolikogu liige, valimisliit Ühine Kodu
Kirjutasin 6. novembri Sõnumitooja kirjakasti Kuusalu vallavolikogu revisjonikomisjoni moodustamisest, õigemini mittemoodustamisest. Möödunud on umbes aasta, kui Kuusalu volikogul pole toimivat revisjonikomisjoni. Seda, mida kirjutasin, võib rahvapäraselt kirjeldada sõnaga „tsirkus”. See tsirkus jätkus. 27. novembril toimunud istungil. Taas oli päevakorras revisjonikomisjoni liikme valimine, millele oodati opositsiooni (valimisliit 1KV või Reformierakond) kandidaati, et moodustada opositsiooni ülekaaluga toimiv komisjon. Kuid kandidaati eelnimetatud seltskonnast ei esitatud. Kui saabus aeg komisjonile liiget nimetada, alustas Mait Kröönström sõnavõtuga, kus teatas, et nendel jätkub „näitemäng rahvale” ning lõpetas oma sõnavõtu, esitades kandidaadiks siinkirjutaja. Põhjenduseks tõi ta, et mina olin võtnud vaevaks kirjutada kokkuvõtte revisjonikomisjoni mittemoodustamisest Sõnumitoojasse.
Viisakalt keeldusin kandideerimast ja selgitasin, et revisjonikomisjonis peaks olema siiski opositsiooni ülekaal. Kui umbes poolteist aastat tagasi võitlesid valimisliidu Üks Kuusalu Vald esindajad volikogus selle eest, et revisjonikomisjonis oleks opositsiooni ülekaal, siis nüüd esitavad nad komisjoni liikmeteks koalitsiooni kandidaate – ja seda vaid tsirkuse jätkamiseks. Kas see on tõsine katse saavutada koalitsiooni ülekaaluga revisjonikomisjon või lihtsalt märk lähenevatest valimistest, jääb seltskonna enda teada.
Teine huvitav moment revisjonikomisjoni komplekteerimise juures oli komisjoni esimehe Margus Soomi (valimisliit Ettevõtlik Kuusalu) sõnavõtt. Soom teatas, et tema on lugenud seadust ja leidnud, et revisjonikomisjoni esimehena ei lasu tal kohustust leida revisjonikomisjonile puuduolevat liiget. Ta palus volikogul sellist ootust temale mitte panna. Okei, tore, aga kes siis selle liikme leidma peaks? Kas koalitsioon? Kui vallavolikogu teiste komisjonide esimehed komplekteerivad oma komisjonid ise ja leiavad liikmeid, siis miks ei suuda revisjonikomisjoni esimees sama teha? Seda ei põhjendatud.
Veelgi hämmastavam oli Soomi ettepanek volikogule ja volikogu esimehele suurendada komisjoni koosseisu kolmelt liikmelt viiele. Arusaamatuks jäi, millist probleemi see lahendaks. Praegu pole võimalik leida isegi ühte ainsat opositsioonilist liiget, kuidas loodetakse leida koguni kaks? Revisjonikomisjoni esimees Margus Soom ei olnud oma ettepanekut kirjalikult vormistanud, vaid esitas selle suuliselt. Lisaks tegi ta oma ettepaneku ajal, mil volikogu esimees palus selgelt esitada revisjonikomisjonile liikmeid. Kuna Soomi ettepanek oli esitatud täiesti valel ajal, lõpetas volikogu esimees selle sõnadega: „Aitäh, Margus, info eest, aga sa ei esitanud ühtegi kandidaati.” Näib, et revisjonikomisjoni esimees ootab nüüd, et keegi teine võtaks tema ettepaneku, vormistaks selle eelnõuks ja alles siis saaks volikogu seda sisuliselt arutada. Vastasel juhul on lihtsalt tegu sooja õhu ringiajamisega.