
Kuusalu vallavolikogu otsustas möödunud kolmapäeval, 16. septembril toimunud istungil 9 poolt- ja 6 vastuhäälega lõpetada Kuusalu eakate kodu tegevus 30. novembrist käesoleval aastal. Järgmisel päeval, 17. septembril said eakate kodu 9 töötajat koondamisteate.
Eakate kodu senine juhataja Küllike Enok, kes juunis esitas lahkumisavalduse ja soovis jääda pensionile ning viimastel kuudel on olnud ametis asutuse koordinaatorina, ütles, et pärast otsuse langetamist informeeriti eelseisvatest muutustest kõiki 7 klienti. Et eakatele tuleb leida volikogu otsuse järel uus hooldekodu, teadsid memmede sugulased tema sõnul kuu aega varem.
„Me ei tahtnud enne eakatele ärevust tekitada. Kui neljapäeval teavitasime memmesid, istusime koos ja rääkisime, oli enamik üllatunud, aga suhtuti leplikult. Osad neist on Loksa kandi küladest ja Loksa hooldekodusse ülemineku korral on lähedastel lihtsam neid vaatamas käia. Üks ütles, et tuleks lokid pähe teha, kui uude kohta elama minna. Üks memm oli pahane, aga lähedased on temalegi leidnud uue koha,“ rääkis Küllike Enok, kes on eakate kodu juhtinud 16 aastat.
Eakate kodu asub Kuusalu alevikus peatänava ääres, tervisekeskuse hoone alumisel korrusel endises lasteosakonnas. Kokku 9 voodikohta on jaotatud nelja toa vahel. Endine koridor on jagatud kaheks – suureks toaks ja esikuks. Juhataja töölaud ja töötajate riietusruum on esikus. Suurt tuba kasutatakse ühisruumina, kus süüakse ja vaadatakse televiisorit, sealt pääseb kööki ja klientide tubadesse, millest üks on läbikäidav. Üks tuba paikneb eraldi, sinna viib uks esikust ehk juhataja kabinetist. Kliendid ja nende lähedased on hoolimata ruumikitsikusest kiitnud Kuusalu eakate kodu teenust, sest seal on elatud ühise perena, töötajad on sõbralikud ja hoolitsevad.
Eakate kodu loodi 1992. aasta novembris esmalt kriisikoduna, esimestel aastatel pakuti seal ajutist kodu raskustesse sattunud vallakodanikele. Eakate hooldusele spetsialiseeruti 1994. aasta augustist. Kokku on 26 aasta jooksul elanud eakate kodus ligi 150 klienti, enamik on olnud Kuusalu valla kodanikud.
Küllike Enok: „Ma ei tea teist sellist valda Eestimaal, kuigi võib-olla on, kus niivõrd hästi hoolitsetakse oma vanurite eest. Ühe koha maksumus on meie eakate kodus veidi üle 1300 euro. Me kliendid tasuvad koha eest 95 protsenti pensionist ehk 396 eurot kuus, lähedased lisavad 129 eurot kuus. Ülejäänu ehk ligi 780 eurot kuus maksab vald. Ja rohkem kui 15 aastat ei ole neid summasid suurendatud. Kui tegu on lastetu eakaga, siis tema eest tasub vald 900 eurot. Paljud on imestanud, kuidas Kuusalu vald sedasi maksab.“
Ta sõnas, et kuni koroonapandeemiani saadi eakate kodus ilusasti hakkama: „Kuid töötajatele pole võimalik tagada ümber riietumiseks eraldi ruumi, eriolukorra ajal mindi riietuma tervisekeskuse teisele korrusele. Eakate kohtumised lähedastega toimusid allkorrusel maja koridoris. Ent siis olid teise korruse asutused suletud. Nüüd need töötavad, käiakse tugikeskuses, raamatukogus, masseerija juures, seal on ka politsei ka perearstikeskuse töötajatele paar ruumi.“
Ta lausus veel: „Vaatasin ülekandest vallavolikogu istungit, kui arutati eakate kodu sulgemist. Pigem võiks selle energia, mis meie maja sulgemise vastastel on, suunata uue eakate kodu Korde-Jaanile ehitamise heaks. Võiksime saada kokku kõik, kes on selle ehitamisest huvitatud, arutada, kuidas panna ühiselt õlg alla.“
Arutelu volikogu istungil
Kuusalu vallavolikogu arutas eakate kodu teemat ligi tunni. Vallavanem Urmas Kirtsi selgitas, et sulgemisotsus on seotud koroonaviirusest tulenevate ohtudega: „Eakate kodu juhataja põhjendas juunis esitatud lahkumisavalduses oma motiive, peamine oli risk, et ei suuda olemasolevates tingimustes hoida eakaid nakatumisohust. Palusin perearstidel hinnata olukorda, nende hinnang on otsuse eelnõu selgitavas osas.“
Selgituses on kirjas, et puuduvad isolaator, tsoon kontaktsetele, külalistetuba, personali riietustruum ning võimalus viia patsiente ratastooliga otse õue, mitte läbi perearstikeskuse ruumide. Planeering ei võimalda ruume ümber ehitada ning välisuks on perearstikeskuse ja teiste asutustega ühine,
„Kui eakate kodu loodi, olid seal tolle aja kohta väga head tingimused. Kuid ligi 30 aastaga on tulnud turule kvaliteetsemat teenust pakkuvad ettevõtted,“ lausus ta ja märkis, et sulgemisotsust pole kerge langetada, see on emotsionaalselt keeruline, eakatele ja ka nende lähedastele mõjub elukoha muutus raskelt.
Opositsioon esitas sulgemisplaani kohta arvukalt küsimusi, kritiseeris seda. Marti Hääl valimisliidust Üks Kuusalu Vald juhtis tähelepanu lausele otsuse eelnõu seletavas osas, kus on öeldud, et pandeemia tõttu on nõuded hooldekodudele karmistunud, Kuusalu eakate kodu planeering pole viiruse tõkestamiseks piisav. Ta kinnitas, et pandeemiaga seoses ei ole käesoleval aastal nõudeid hooldekodudele karmistatud.
Vallavanem vastas, et ei räägi riigi kehtestatud nõuetest, vaid puudustest, mida on välja toonud perearstid: „Eakate kodu läbis kevadel terviseameti auditi, ettekirjutusi ei tehtud. Vastutus inimeste pärast ei pea tulema ettekirjutustest, kohustus on näha ohtusid enne, kui juhised saadetakse ametkonnast.“
Ta lisas, et vallaeelarvest kulus eakate kodu ülalpidamiseks aastas 141 000 eurot, sellest ligi 40 000 eurot on klientide ja lähedaste omaosalus: „Oleme aastaid seda koormust kandnud. Võib arutada, kas ligi 12 000 eurot kliendi kohta aastas on mõistlik, aga täna seda ei aruta.“
Hoolekandespetsialist Aigi Reinomägi selgitas, et parem on suunata kliendid teistesse hooldekodudesse nüüd, kevadine kogemus näitas, eriolukorra ajal ei tahetud uusi kliente hooldekodudesse võtta ja sama võib korduda, kui koroonaviirus hakkab laiemalt levima.
Ta lausus veel, et Kuusalu eakate kodu töötajad said eriolukorra ajal suure õppetunni ja ütlesid, et teist samasugust nad üle ei ela.
Istungil oli kohal ka eakate kodu ühe kliendi tütar ja eestkostja Anu Tammemäe, kes töötab meditsiiniõena. Ta avaldas kahtlust, kas klientide teise hooldekodusse või koduste juurde elama suunamine väldib nende võimalikku nakatumist COVID 19 viirusesse.
Mait Kröönström uuris, kui kaugel on plaan rajada Kuusallu Korde-Jaanile hooldekodu, ala detailplaneering on olemas.
Vallavanem ütles, et mitme võimaliku investoriga on läbi räägitud, ühega läbirääkimised jätkuvad ja loodetavasti on järgmiseks aastaks uue hooldekodu ehitamise kohta otsused langetatud.