Anija valla 4. laulu- ja tantsupäev algas laupäeval, 9. mail rongkäiguga Kehra rahvamaja juurest gümnaasiumi ette.
Keskpäevaks tulid ühises rongkäigus koolimaja esisele Kehra rahvamaja, Alavere rahvamaja ning valla koolide-lasteaedade ja Heli laulustuudo lauljad, pillimängijad ja tantsijad. Kahetunnise kontserdi avas Kehra kunstidekooli puhkpilliorkester. Vaheldumisi esinesid tantsurühmad ja koorid ning kunstidekooli plaatpilliansambel Xilofono, seejärel laulsid ühendkoorid, flöödil soleeris Eda Jürisoo ning peo lõpetas ühendkooride ja kõigi tantsurühmade ühine esinemine. Kokku oli peol esinejaid umbes 250.
Laulude-tantsude vahele luges Harju-Jaani kihelkonna laulusõnu ja jutte esmakordselt suure publiku ette tulnud Anija Eit Margit Aasmaa kehastuses. Ta rääkis, et on nüüd Anija valla bränd ja hakkab olema kohal igal peol ning tervitama valla suuremate teede ääres.
Peo lõpus tänas vallavanem Arvi Karotam kõiki esinejaid, rühmade juhendajaile anti tänukirjad ja lilled. Segakoor Hannijoggi ning osa naisrühmi sõitsid koos Anija Eidega edasi esinema Kose valla kevadpeole.
Nelja põlvkonna pidu
Anija valla laulu- ja tantsupäeva algatas neli aastat tagasi valla kultuurikeskuse juhataja Ruth Lille, kes oli ka sel aastal peakorraldaja. Ta rääkis, et jaanuaris lepiti tantsujuhtidega kokku, milliseid tantse sel aastal tantsitakse.
„Võtsime juba eelmisel aastal põhimõtte, et pole väga palju tantsurühmade üksikesinemisi, vaid pigem tantsivad kõik koos,“ sõnas ta.
Tantsuseaded tegid Alavere rahvatantsurühmade juhendaja Maarika Tuttelberg, Kehra Kadreli juhendaja Aita Tammeorg ning Ruth Lille.
Laulud pakkusid välja koorijuhid ning kõigi nende soovide-ettepanekute põhjal seadis Ruth Lille kokku kontserdi kava. Oma valla esinejate kõrval oli esmakordselt ka külaliskollektiiv, naisrühm Kohvilähkrid Hiiumaalt.
„Nad rääkisid mulle sügisel, et naisrühmadel pole väga palju väljundit ja küsisid, kas meil poleks neile esinemist pakkuda,“ ütles kultuurikeskuse juhataja.
Tantsurühmad tegid ühise proovi eelmisel esmaspäeval, lauljad hakkasid ühislaule harjutama laupäeva hommikul.
Kehra lauluklubi koorivanem Milvi Soots ütles, et nad on oma seltskonnaga valla peol osalenud igal aastal ning neile meeldib: „Väga tore on, et vanad ja noored saavad koos esineda.“
Ruth Lille sõnul ongi tema soov olnud, et koos esineksid nii väikesed kui suured, mudilased koos vanavanematega.
„Sel peol olid koos lausa neli põlvkonda,“ rõõmustas ta.
Kõige väiksemaid, Lastetare lasteaia pisikese tantsijaid juhendanud Maret Kivistu rääkis, et lapsed soovisid väga esineda ning temal jäi üle vaid neile tantsud selgeks õpetada ja esinemisel toetada. Juhendaja ise oli peol veel ka nii laulja kui tantsijana – segakoori Hannijoggi ridadesse ta esimesteks lauludeks laste juhendamise tõttu ei jõudnud, küll aga laulis lõpus ühendkooris ning tantsis naisrühma Kadrel koosseisus.
„Ülevallaline laulu- ja tantsupidu on armas traditsioon, kuid meel on kurb pealtvaatajate vähesuse tõttu,“ märkis ta.
Ruth Lille hinnangul oli publikut enam-vähem sama palju kui mullu ning enamasti tulevad vaatama-kuulama inimesed, kelle lapsed või pereliikmed esinevad.
Kui pärast esimesi pidusid avaldasid mitmed osalenud lootust, et sellest saab iga-aastane traditsioon, siis pärast seekordse peo lõppu tundis vallavanem Arvi Karotam heameelt, et traditsioon on loodud ja jätkub. Ka Ruth Lille on kindel, et järgmisel aastal toimub oma valla pidu taas: „Suurele laulu- ja tantsupeole kõik ei pääse ning meie oma tantsurühmade ja kooride jaoks on valla ühispidu saanud üheks tähtsamaks esinemiseks, mille jaoks uusi laule-tantse õppida. Kui järgmisel aastal tuleb meil viies pidu, siis võib seda pidada juba väikeseks juubeliks.“