Valimisdebatile Kehra koolimajja kogunes 80 inimest

1231

Kõige pikemalt arutati Kehra gümnaasiumi püsimajäämise teemat.
Saalis oli ka mitme nimekirja kandidaate. Anija Ühendus on valimiste puhul võtnud kasutusele ühesugused oranži värvi fliisid. Vasakul moderaator PRIIT RAUDKIVI.

Neljapäeval, 10. oktoobril oli Kehra gümnaasiumi aulas valimisdebatt, mille korraldas MTÜ Kehra kooli vilistlased ning kus osales umbes 80 inimest.

„Meie eesmärk oli rahva jaoks midagi korraldada,“ selgitas vilistlaste MTÜ liige Paul Lushkov. „Valisime debatti juhtima Tallinna Ülikooli ajaloo instituudi vanemteaduri Priit Raudkivi, kuna tal on varasem kogemus ning tegu oma valla kauaaegse elanikuga.“

Debati alguses anti valimisliitudele ja erakondadele sõna, et tutvustada kolme minuti jooksul oma valimisprogrammi. Valimisliitu Anija Ühendust esindasid esimees Jaan Oruaas ning Kaisa Tamkivi, Keskerakonda Jüri Lilllsoo ja Jaanus Kalev. Reformierakonnast said sõna Peep Kask ja Liivika Juksaar, valimisliidust Hooliv Koduvald Kaarel Aruste ning Hannes Pikkel. IRL ja valimisliit Koostöös Edasi olid esindatud oma esimeestega, IRLi poolelt abivallavanem Urmo Sitsi ja valimisliidust vallavanem Tiit Tammaru.

Kõik esindajad rõhutasid tutvustamisel gümnaasiumihariduse jätkumise tähtsust ja valla head elukeskkonda. Ka käis enamiku sõnavõtust läbi mõte, et vallavõim võiks olla rohkem avatud.

Seejärel esitas moderaator Priit Raudkivi esindajatele küsimused, mille sekka said küsida ka aulas viibinud kuulajad. Enim küsimusi esitati valimisliitudele Koostöös Edasi ning Anija Ühendus. Saalist taheti näiteks teada, et kuidas suudavad kõik valimisliidud ja erakonnad tagada vallas inimestele turvalisuse, kui politsei on jäänud liiga kaugeks ning ka päästetöötajaid on vähe.

Jaan Oruaas vastas, et nad on palunud teha turvalisuse kompleksplaani. Jaanus Kalev sõnas, et tuleks kaardistada turvaplaan ning tähtis on kodaniku omaalgatus. Sama arvasid Tiit Tammaru  ja  Voose  külavanem Andrus Nilisk, kes sõnas: „Inimesed peaksid rohkem ise sekkuma.“

Debati juht küsis sedagi, miks just nende nimekirja peab valima. Tiit Tammaru lausus, et tehtud on häid investeeringuid ning lubadustest kinni peetud. Kaarel Aruste ütles, et näiteks hariduse üritused peaksid olema volikogu juhtida.

„Meie erakonna eesmärk on koostöö,“ sõnas Reformierakonna nimekirja juht Peep Kask. IRLi esinumber Urmo Sitsi rõhutas, et neil on nooruslikku julgust riskida ja tegutseda ning ei kardeta vastutust.

Anija Ühenduse esindaja Kaisa Tamkivi rõhutas, et peaks rohkem välja tooma valla kõiki plusse ning nägi selles suurt potentsiaali, näiteks Kõrvemaa rajad, sportimisvõimalused, veekogud, mis kõik toetab elukeskkonna arengut.

Pärast moderaatori ja saalisviibinute küsimusi said erakondade/valimisliitude esindajad esitada küsimusi vastaskandidaatidele. IRLi küsimus Anija Ühendusel oli, et valimisliit lubab vallavanema valida konkursiga ja kui protsess pärast valimist ei toimi, kas nad on valmis umbusaldama ning kui nende liit on koalitsioonis, siis kas ollakse ka valmis sealt sel juhul lahkuma?

Anija Ühenduse esindaja Kaisa Tamkivi vastas, et valimisliit pole seda omavahel veel arutanud, kuid tema arvates tuleb sel juhul vastutus võtta.

Debatti jälgima tulnud Riina Laaneveere arvates osutus valimisliitude ja erakondade jutt liiga ümmarguseks ning jäi puudu konkreetsusest: „Soovinuks kuulda sekka ka konkreetset juttu, kus iga valimisliit ja erakond toob välja, kuhu nemad võimul olles raha paigutaksid ja mis võiks jääda tagaplaanile.“

Kohtumine kestis kaks ja pool tundi.

Eelmine artikkelAlgab noorte registreerimine ettevõtlikkusideede arenguprogrammi ja konkursile ENTRUM
Järgmine artikkelValimistel edukamad URMAS KIRTSI, AARE ETS ja JÜRI LILLSOO