
Kuusalu vallavolikogu kinnitas praeguse koosseisu viimasel istungil, kolmapäeval, 1. oktoobril 12 poolt-, 1 erapooletu häälega Kuusalu valla 2025. aasta II lisaeelarve. Sama otsusega antakse Kuusalu vallavanemale õigus sõlmida soodsama pakkujaga laenuleping 300 000 euro laenamiseks. Lisaeelarvega on käesoleva aasta vallaeelarve põhitegevuse tulusid suurendatud 126 591 euro võrra, millest 32 590 eurot on füüsiliste isikute tulumaksu ülelaekumisest, 3178 eurot kaupade ja teenuste müügist, 17 747 eurot riigi tasandusfondist ning 73 070 eurot sihtotstarbelised laekumised haridusasutuste ja noorsootöö projektidele. Põhitegevuse tuludest suurendatakse allasutuste majandamis- ja personalikulu. Põhivara soetuseks on planeeritud kokku 381 407 eurot, millest 300 000 eurot on Kuusalu keskkooli inventari soetuseks ja ehitustegevuse lõpetamiseks ning 81 407 eurot investeeringute tegemiseks Kolga kooli, Vihasoo lasteaed-algkooli ja Kuusalu kunstide kooli – haridus- ja teadusministeeriumilt saadud toetus hariduslike erivajadustega väikelahendusteks koos valla omaosalusega.
Valla arendusjuht Andres Põdra selgitas istungil, et laenu on kavas võtta riskide maandamiseks. Vastavalt töövõtulepingule on vaja Kuusalu keskkooli liginullenergiahoone ehitamiseks ja rekonstrueerimiseks ehitajale viimaseks makseks vähemalt 10 protsenti lepingulisest summast ehk umbes 300 000 eurot. Sellest ligikaudu 150 000 eurot saab riigilt tagasi ehituse jaoks antud toetuse viimase väljamaksena ning täiendavalt on tarvis raha laenata kooli uue mööbli kavandatust kallima hinna tõttu.
Tema sõnul osutus mööbel hangete tulemusena kokku 210 000 euro võrra kallimaks, kui oli esialgu planeeritud, ning seoses käibemaksu tõusuga lisandus veel 60 000 eurot.
Opositsiooni esindajad väljendasid istungil rahulolematust vallalt Kuusalu keskkooli liginullerengiahoone ehituse ja rekonstrueeritava kooliosa kulude-tulude kohta esitatud tabeli üle. Mitu opositsiooni esindajat kommenteerisid, et see peaks olema koostatud üksikasjalikumalt. Samuti leidsid nad, et vallavalitsus oleks pidanud volitust täiendava laenu võtmiseks küsima volikogult varem.
Koalitsiooni kuuluvad volikoguliikmed kommenteerisid, et kooli renoveerimine on ambitsioonikas ettevõtmine, tempo on olnud kiire, ka rekonstrueerimistööde kallinemine on loomulik, nõukogude ajal ehitatud hoone puhul võivad tekkida ootamatud kulud.
Enne lisaeelarve eelnõu hääletamist teatasid opositsiooni 5 esindajat, neist 4 valimisliidust Üks Kuusalu Vald ja 1 Reformierakonnast, et jätavad lisaeelarve eelnõu osas hääletamata Kuusalu keskkooli ehitusprotsessi kehva haldamise tõttu. Istungil osalesid 18 volikoguliiget, hääletamisel võtsid neist osa 13. Kuusalu vallavolikogu on 19-liikmeline.
Kuusalu keskkoolile oli mööbli ostmiseks vallaeelarvesse kavandatud 350 000 eurot käibemaksuta, hangete tulemusena kujunes liginullenergiahoonesse ja ka rekonstrueeritavasse osasse paigutatava uue mööbli hinnaks kokku 555 361,49 eurot käibemaksuta, koos käibemaksuga 688 648,24 eurot.
Liginullenergiahoone peaks valmima paari nädala pärast ja rekonstrueerimistööd lõppema detsembris. Arendusjuht Andres Põdra kinnitas Sõnumitoojale, et töödega ollakse graafikus. Kuusalu keskkooli ehitus- ja rekonstrueerimistööde maksumus on praeguse seisuga kokku ligi 6,5 miljonit eurot. Riik toetab uue hoone ehitust 2,16 miljoni ja rekonstrueerimistöid 1,18 miljoni euroga.





