Kuidas tõrjuda kartulimardikaid

10560

Kartulikasvataja REIN RIKKAS räägib, et haruldaselt vastupidava kartulimardika leviku piiramiseks tuleb põldu pidevalt kontrollida ning tõugud kohe hävitada.
Tänavu suvel on Kuusalu kandis, aga ka Anija vallas ning mujalgi palju kartulimardikaid. Toimetus palus kommentaari kartulikasvatajatelt Aino ja Rein Rikkaselt.

Rikkased kasvatavad oma Kuusalu külas asuval maal kartulit kahel hektaril. Aino Rikkase sõnul on ka nende põllul kartulimardikad ning see on tavaline ja levinud haigus. Kuigi kartulimardikast päris lahti kunagi ei saagi, on oluline hoida oma põllul silm peal ning mitte lasta mardikal võimust võtta, rääkis Aino Rikkas.

„Mardikas on tark putukas. Ta teab täpselt sügavust, kus tal on mulla sees hea. Mardikaid hävitab ainult väga külm talv, mis maa korralikult läbi külmutab. Sellist külma pole aga viimasel ajal olnud,“ kirjeldas Rein Rikkas kartulimardika vastupidavust.

Saaki ohustavad Aino Rikkase sõnul kartulimardika tõugud, kes söövad taimede pealseid: „Mardikas ise on erekollast või oranži värvi, kattetiibadel on pikitriibud. Koorunud tõugud on oranžikad ning kumera kehaga.“


Kartulimardikad mu­ne­vad oma vastsed kartulitaimedele, kus nad 11-12 päeva pärast kooruvad.

Rein Rikkas hoiatas, et kui mardikatega kohe võitlusesse ei asu, hävitavad tõugud kartuli rohelised pealsed ning saak jääb väike. Ta lisab, et kahjurite kiire kõrvaldamine piirab ka nende levikut teistele kartulipõldudele.

Rein Rikkas hakkas oma põldu põhjalikult kontrollima enne jaanipäeva: „Väga hästi aitab, kui tõuke käsitsi kartulipealsetelt eemaldada. Seejärel tuleks tõugud panna tugevasse soolalahusesse, kus nad hävivad.“

Kahjurite vastu saab ka mürgiga. Aino Rikkas rääkis, et nemad pritsivad oma põldu mürgiga, mis tõrjub umbrohu, lehemädaniku ja ka viiruseid levitavad lehetäid.

Aino Rikkas: „Üks tõhus mürk on näiteks Fastac, mida saab lillepoodidest. See on soodne ja kartulikasvatajate hulgas levinud. Mürk hävitab lehetäid ja mardikad lisaks kartulitele ka muudel taimedel, näiteks teraviljal ja hernel.“

Rein Rikkas lisas, et pritsitud mürk imendub taime ning kui ka tõugud sellega kohe pihta ei saa, surevad nad hiljem mürgiga pritsitud lehte süües.

„Mürgi abil saab võidelda ainult tõukudega, sest mardikad kartulipealseid ei söö. Tegelikult ei söö nad üldse eriti midagi. Mardikaid saab eemaldada ainult käsitsi, sest isegi linnud neid kahjureid ei söö,“ tõdes Rein Rikkas.

Kõige odavam tõrje on Rein Rikkase sõnul aga viljavaheldus: „Iga nelja kuni viie aasta tagant tuleks panna kartulimaale midagi muud kasvama ja lasta maal puhata.“

Kuigi mardikad jäävad ikkagi mulla sisse, on nende levik aeglasem, sest nad peavad leidma endale uue põllu, lisas Rein Rikkas.

Eelmine artikkelValkla külas põles pinnas
Järgmine artikkelStressitekitavast rannapuhkusest Valklas-Salmistul