Valla lasteaedade teine miniteatrifestival toimus tänavu Lastetares ja Kehra rahvamajas.
Anija valla lasteaedade miniteatrifestival viidi sel aastal läbi vaheldumisi kahes kohas, kolmel päeval Kehra rahvamajas, kahel Lastetare lasteaia saalis. Igal hommikupoolikul 6.-10. aprillini oli kaks-kolm etendust. Kui eelmisel aastal toimunud esimesel festivalil astusid üles vaid 5-7aastased lapsed, siis tänavu esinesid Lastetarest kõik 7 rühma, sealhulgas ka sõimeealised lapsed, kellest noorimad on 1,5aastased.
„Kuna sel aastal kasutame lasteaia õppekavas palju nädendeid ja teatriga seotud salme, siis mõtlesime festivali kaasata kõik rühmad. Tore, et õpetajad olid nõus lastele näitemänge õpetama,“ ütles lasteaedade teatrifestivali idee autor ja peakorraldaja, Lastetare õppealajuhataja Maret Kivistu.
Lepatriinu lasteaiast osales kaks vanemate laste rühma: Päikesekillud ja Rõõmurullid. Alavere lasteaiast tuldi festivalile ühe etendusega. Festivali viimasel päeval tegid näitemängu Lastetare ja Lepatriinu õpetajad.
„Lepatriinust on meie lasteaeda ja rahvamajja päris pikk maa kõndida, seetõttu ei hakanud peale käima, et sealt tuleksid festivalile esinema ka väiksemad lapsed. Tore, et suuremad osalesid ka sel aastal ja et Alavere Mõmmila leidis aega teistele esinema tulla,“ rõõmustas korraldaja.
Rahvamaja laval astusid üles lasteaedade vanemad lapsed, pisemad esinesid Lastetare saalis. Kuigi etendused olid keset tööpäeva, jätkus neile ka täiskasvanud publikut. Pildistamas-filmimas oli laste vanemaid ja vanavanemaid, ühel päeval käisid rahvamajas lasteetendusi vaatamas ka Kehra Kodu kliendid.
Lastetare direktor Viktoria Borikova tunnustas pärast lasteetenduste lõppu Maret Kivistut miniteatrifestivali korraldamise eest. Maret Kivistu omakorda tänas õpetajaid, kes õpetasid lastele näidendid selgeks. Iga festivalil osalenud näitetrupp sai tänukirja ja maiustusi.
Peakorraldajal on soov, et festivalist kujuneks igakevadine traditsioon. Ta arvas, et ehk võiks edaspidi hakata parimatest parimaid eraldi ära märkima, jagama näiteks näitlejapreemiaid.
Ettevalmistused algasid talvel
Maret Kivistu ning Lastetare muusikaõpetaja Leili Viirmann rääkisid, et näidendeid hakati nende lasteaias õppima veebruaris, kogu märtsikuu harjutati pidevalt.
Kõige pisematel, kellest mõned veel ei räägigi, tekstiosa enamasti ei olnud, küll aga tegid nad kaasa tegevusi – plaksutasid, tantsisid, mõned ka laulsid.
„Tähtis on, et neil tekiks julgus teiste eest esineda,“ sõnas Maret Kivistu.
Õpetajad kiitsid, et suuremad said rahvamaja laval vaid ühe proovi teha ning kuigi mõnelegi tuli seal hirm peale, olid nad tublid ja said kenasti hakkama.
„Kui saalis on 90 vaatajat, siis võtab ikka natuke aega, kui end koguda,“ ütles Leili Viirmann ja kiitis Alavere lasteaia lapsi, kes andsid oma etenduse Kehra rahvamaja laval ilma seal proovi tegemata.
Ka Lastetare õpetajate lavastuse „Valesti söök“ proovid algasid veebruaris. Tüki valis Maret Kivistu, osalesid kõik 15 õpetajat, harjutati igal kolmapäeval, kui nad kõik olid korraga majas. Lepatriinu õpetajad esitasid festivalil näitemängu „Kaugel külas“, mille esietendus oli kuu aega varem, siis mängiti seda lasteaia juubelipeol lapsevanematele.
Korraldajad ütlesid, et on tänulikud nii lapsevanematele, eriti Miina Krabbile, kui õpetajatele, kes õmblesid lastele näidenditeks vajalikud kostüümid. Lastetare 6. tare õpetaja Eeli Malts tegi spetsiaalselt oma rühma näidendi „Kevadpidu metsas“ jaoks mitu kostüümi.
Maret Kivistu plaanib edaspidi hakata peale teatrifestivali korraldamise tegema Lastetares näiteringi: „Praegu õpetan 6-7aastastele valla laulu- ja tantsupeoks tantsukava, see neile väga meeldib. Mulle endale meeldiks nendega ka näitemängu õppida.“