MAIT KRÖÖNSTRÖM,
Loksa päästekomando pealik
Tänapäeval on vabatahtlikud päästekomandod nii maal kui merel väga suur abi kutselistele komandodele – seda nii väljakutsetele reageerimisel kui ka ennetustöö tegemisel. Kuusalu vallas kutselist päästekomandot küll pole, kuid vallas tegutsevad kokku 5 vabatahtlikku maa- ja merepääste komandot: Kuusalu maa- ja merepääste komando, Kolga päästekomando, Salmistu merepääste komando, Juminda poolsaare merepääste komando ja Pärispea merepääste komando.
Kuusalu valla puhul on tegu Eesti mandriosa ühe pikima merepiiriga vallaga, millest tulenevalt on ka vallas enamuses merepäästega tegelevad vabatahtlikud päästekomandod – Salmistul, Kuusalus, Jumindal ja Pärispeal. Nendest vanim on Juminda merepääste komando, mille asutamisest 130 aasta möödumist ja taasasutamisest 10 aasta möödumist tähistasime 16. juulil.
Valda läbib üks tähtsamaid transiit-teesid, mis esitab päästjatele väga erinevaid väljakutseid liiklusavariide, metsa- ja kulupõlengute, eluhoonete tulekahjude, veepääste ja teiste päästesündmuste näol. Selleks, et tagada kogukonnas päästeteenuse kiire kohalejõudmine, ongi kutselistele päästjatele suur abi, kui on olemas vabatahtlikud päästekomandod.
Lisaks päästesündmustele reageerimisele, mida möödunud aastal oli Kuusalu vallas kokku 139, tegelevad seltsid aktiivselt ka ennetustööga. Ikka selleks, et muuta meie elukeskkond turvalisemaks ja vähendada tules ning vees hukkunute arvu.
Uue asjana veeohutuse alal paigaldati pilootprojekti raames käesoleva aasta juunikuu lõpus meie piirkonna Loksa ja Pärispea ranna merealale oranžid „Tõmba hinge“ poid selleks, et hättasattunutel oleks võimalik nendest kinni hoides puhata ja vajadusel abi kutsuda.
Kuna vabatahtlike tegevus on seotud nii tehnika kui ruumidega, siis nõuab see lisaks nende vaba aja panustamisele ka raha. Siin on seni olnud väga suur roll kohalikul omavalitsusel, kes on igal aastal leidnud vallaeelarvest võimaluse vabatahtlike pääst-jate tegevuse toetamiseks. Loodame, et see jätkub nii ka tulevikus, sest vaevalt, et ükski vabatahtlik tegevus suudab olla jätkusuutlik, kui need, kes oma vaba aega sellesse panustavad, peavad ise hakkama ka ruumide ja tehnika ning varustusega seotud kulusid kandma.
Päästeameti üks fookus on vabatahtlike kaasamine erinevatesse tegevustesse, näiteks ennetus- ja infopäevad ning pidevalt ühises infoväljas olemine. Meil on olemas võimalus osaleda ühises valveteenistuses, kus vabatahtlikud ning kutselised toimetavad üheskoos, ning vabatahtlikele on see kindlasti suur motivatsioon – kõige paremini õpetab ikka reaalsetel päästesündmustel osalemine. Üheskoos aitame tõsta kogukonna teadlikkust kriisidega seoses, kus hea näide on koroonaviiruse leviku ohjamine. Vabatahtlike ridadega on oodatud liituma iga vallaelanik, keda valla turvalisus kõnetab. Selleks pole tarvis teha muud, kui võtta ühendust Loksa päästekomandoga ning seejärel alustame väljaõppe ja koolitustega.