Vabatahtlike päästjate õppus Kolga lahe süstamaratonil

1275

Möödunud laupäeval toimus Valklas Lahemaa maraton ühe- ja kahekohalistel süstadel aerutajatele.

Lahemaa maratonil 2012 selgitati välja selle ala Eesti meistrid. Start ja finiš oli Valklas, sõideti ringi ümber Kolga lahe marsruudil Valkla-Kaberneeme-Kurblu poolsaar-Valkla.

Võistlejaid oli kokku 37, neist 7 naist. Ühesel süstal sai hõbemedali Kuusalu aerutaja Elsbeth Link. Kuusalu vallast osales veel Mait Meigas.

Et ennetada õnnetusi, kuna kaks aastat tagasi lõppes Kolga lahes aerutajate võistlus hukkunutega, korraldati süstadega aerutajate turvamiseks vabatahtlike merepäästjate õppus. Kohal oli seitse päästekaatrit, üks Kaberneemest ja kuus Kuusalu vallast: kolm Salmistult, veel Valklast, Tapurlast ja Pärispealt, kokku 12 vabatahtlikku päästjat.

Päästeõppuse peakorraldaja Madis Praks MTÜst Salmistu Paadimees ütles, et õppus läks korda, sai harjutatud oskusi praktilises elus – omavahelist koostööd ja suunamist merele: „Ilm oli muutlik, kaks kolmandikku kella 13 ajal alanud võistlusest toimus vaikse ja päikeselise ilmaga, kuid siis tõusis tugev loodetuul. Kella 16-17 vahel oli ilm päris hull. Vabatahtlikud päästjad aitasid ümberläinud kajakke tagasi pöörata. Kuna võistlejate tase oli erinev, venis nende rida 7-8 kilomeetri pikkuseks. Tänu sellele, et oli mitu kaatrit, saime kõiki gruppe turvata, kaatrid sõitsid aerutajatest saja-paarisaja meetri kaugusel.“

Lahemaa maratoni korraldanud Reimann Retkede juht Mart Reimann kommenteeris, et vabatahtlike päästjate turvatiimiga olid võistlejad väga rahul: „Hea oli ka see, et paljud vabatahtlikest päästjatest olid ise aerutanud ja oskasid võistlejatel vahet teha, keda vaja rohkem jälgida ja keda vähem. Kolmel ümberläinud süstal aerutasid vähemkogenud sportlased, ühel kogenud mees. Nad kiitsid, et päästjad tulid kiiresti appi, turvakaatreid oli vaja.“

Ta lisas, et merevee temperatuur oli laupäeval 17-18 kraadi, kaks aastat tagasi juunis juhtunud õnnetuse ajal oli 7-8 kraadi.

Kuusalu vallavalitsus toetas päästeõppust 500 euroga mooto­rikütuse tarbeks.

Eelmine artikkelKehras rünnati meesterahvast
Järgmine artikkelHarju bussiliinides on reedest uus ühiskaardisüsteem