Vabaõhumuuseum tuleb Kuusallu juubelit tähistama

1233

„See on meie kummardus Kuusalu kihelkonnale, mis on andnud lõviosa Põhja-Eesti ekspositsiooni hoonetest,“ selgitab muuseumi üritusjuht VIVIAN SIIRMAN.

Eesti Vabaõhumuuseumil on tänavu 55. sünnipäev ja seda juubelit on kavas tähistada kogupereüritusega „Muuseum tuleb külla“. Sellega seoses sõidab muuseumirahvas ennast tutvustama Kuusalu ja Karksi kihelkonda ning Saaremaale.

Kuusalu valiti seetõttu, et sellest kihelkonnast on muuseumi toodud 11 hoonet Põhja-Eesti küla 17 hoonest, lisaks kogutud hulgaliselt esemeid ja tehtud fotosid.

Ekspositsiooni korraldaja-üritusjuht Vivian Siirman kiidab: „Põhja-Eesti ekspositsioonis on meie au ja uhkus Pulga talu rehetuba koos suure reheahjuga, mida kütame tänini. Pulga talu on me muuseumis üks elusamaid, alati on see üritustel kasutuses.“

Muuseumis on esindatud nii Kuusalu põllupidajate kui ka rannakalurite majapidamised. Pulga talu hoonekompleksist on rehemaja, laut ja üks heinaladu pärit Uuri külast, teine heinaladu Kursi külast, eesti taluarhitektuuris harva esinev kahekordne viljaait Suurekõrve külast, toidu-riideait Pudisoo külast ning Kahala külast saun-suveköök ja iidne Oluva talu sepikoda, kus Peeter Suur olevat hobust rautanud. Kahalast on pärit ka väike vesiveski. Virve külast Aarte talust on vabaõhumuuseumisse üle toodud kõik selle eksponaattalu hooned.

Pereüritus algab laupäeval, 18. veebruaril kell 15.30 Kuusalu rahvamajas vastlapäeva ootuse mängudega lastele, juhendavad muuseumi pedagoogid, kes igapäevaselt tegutsevad Kuie vanas vallakoolis.

Kell 16 kõneleb vabaõhumuuseumi teadusdirektor Heiki Pärdi Kuusalu kandi külaarhitektuurist, põnevatest hoonetest ja inimestest. Teadusdirektor on viimased kümmekond aastat käinud koos kolleegidega välitöödel, pildistanud ja kogunud inimeste mälestusi. Ettekanne keskendub sellele, milliseid huvitavaid ja väärtuslikke ehitisi on Kuusalu vallas praegu näha.

Kell 17 algab vabaõhumuuseumi segakoori kontsert.

Kogupereürituseks pannakse Kuusalu rahvamajja üles fotonäitus „Kuusalu kihelkond vabaõhumuuseumi silmis ja südames“, kus on peamiselt 1960. aastatel tehtud ülesvõtted – siis otsisid muuseumi töötajad üleviimiseks sobilikke hooneid ja kogusid nende sisustamiseks esemeid. Näitus jääb üles märtsi lõpuni.

Vivian Siirman ütleb näituse kohta, et sealt vaatab vastu juba mõneti kadunud maailm, aga seda suurem võiks olla kohaliku vaataja avastamisrõõm: „Tulge kogupereüritusele – avastama olnut ja olevat Kuusalu kihelkonnas ning vaatama, kuidas muuseumirahvas seda elustada püüab? Tulge tutvuma oma kodukihelkonnaga selle kaudu, mis meil tallel, ja muuseumirahvaga, kes püüab vana oma tegemistes elustada.“

Eelmine artikkelKolgas põles väikebuss
Järgmine artikkelSotsiaalminister HANNO PEVKUR käis Arukülas