USA merejalaväelased koristasid Anija mõisas

741

Külamehed tõid kohale ka saunabussi.

USA sõjalaev USS Forrest Sherman saabus Tallinna sadamasse 25. juunil. Järgmisel päeval aitasid 8 meremeest  puhastada Anija mõisa keldrit kiviprahist.

„Mereväelastel on traditsioon, et kui laev jõuab mõnda välissadamasse, pakub meeskond seal abi. Sain USA saatkonnast info ja võtsin kohe ühendust, sest Anija mõisas on iga abikäsi teretulnud,“ rääkis sihtasutuse Anija Mõisa Haldus juhataja Tiit Laur.

Kohale tuli ka külarahvast, kokku oli abilisi ligi 20.

„Ago Pärnamäe andis meile oma traktorikasti, külavanem Pille Kulla näitas koduloonurka, kohalikud neiud ja noormehed aitasid tööga. Kindlasti peab tänama ka Koostöökoda, kes meremeestele tänukirja tegi, ning Margit Kuusikut, kes kattis laua,“ sõnas Tiit Laur.

Saunabussis käisid USA merejalaväelased esimest korda.

„See oli hea üllatus, kui kohalikud mehed Ofi Construction OÜst saunabussi mõisamaja ukse ette ajasid. Nad teadsid, et mõisas pesta ei saa, ja pakkusid meremeestele sauna.“

Tiit Lauri sõnul oli külalistele tööpäev meeldinud: „Tegime mõisas ja selle ümber ekskursiooni, rääkisin ajaloost. Eriti meeldis neile mõisapark. See oli tore päev.“

Raha fondidest
Sihtasutus Anija Mõisa Haldus asutati 2008. aastal Anija mõisa haldamiseks ja renoveerimiseks. Kui palju mõisa korrastamine maksma läheb, ei osanud Tiit Laur öelda, kuna tööde maksumused täpsustuvad hangete käigus.

„Kui Anija mõisa renoveerimise projekt käivitub, on see ümbruskonnale suur asi. Kui õnnestub eri fondidest toetusraha saada, tõuseb ka kohalik tööhõive ja valla konkurentsivõime.“

Ta jutustas, et fondidest raha taotlemisel tekitab ena-masti probleeme omaosaluse suur protsent. Kavas on taotleda raha sügisel avanevast piirkondliku konkurentsivõime tõstmise programmist, KOIT-kavasse on avaldus juba esitatud.

„Nende fondide abil võiks Anija valda juurde tulla kuni 40 miljonit krooni,“ sõnas Tiit Laur.

Plaanis on korrastada kolm hoonet – mõisa peamaja, teenijate maja ja suur ait – ning mõisapark. Peagi luuakse siht­asutuse juurde osatöökoht administraatori jaoks, et keegi pidevalt mõisas kohal oleks.

Renoveeritud mõisast tahetakse luua majutus- ja koolitusvõimalustega Ida-Harju külastuskeskus.

Eelmine artikkelAnija vallas põles kuur
Järgmine artikkelIda-Harjust käis peol ligi 700 lauljat-tantsijat