Tõhelgi folgipäeval külastati kultusekive

1812

Tõhelgis peeti kolmandat korda folgipäeva.

Pühapäeval, 7. augustil oli Harju-Jaani kihelkonnapäevade raames Tõhelgi folgipäev. Kolmandat korda toimunudl folgipäeval tehti rattatuur „Kultusekivid ja kivikalmed meie kõrval“. Tuuri juhtis MTÜ Tuulekell juhatuse esimees Mait Eerik koos Tartu Ülikooli vanemteaduri Andres Tvauriga. Perila Veskimäel andis Andres Tvauri loengu kultusekividest ja kalmetest. Ta rääkis, et Põhja-Eesti on rikas kultusekivide poolest ja sarnaseid kive on leitud ka Soomest ja Rootsist. Kividesse on 3000-2000 aasta eest toksitud graniitkividega lohud, kuid põhjused miks need tehti, on ka teadlastele vaid oletuslikud. Põhjalikke arheoloogilisi väljakaevamisi ei ole Raasiku vallas veel tehtud, mistõttu pole palju leide ja kivide lood ei ole päris selged. Reeglina uuritakse kive muu teadusliku tegevuse kõrvalt, sest sellest ei ole kujunenud omaette uurimisvaldkonda.

Lisaks kultusekividele ja kalmetele jutustas Andres Tvauri ka nelinurkselt laotud kividest, mida rahvasuus teatakse kiriku- või kabelikohtadena. Tegelikult on tegemist tarandkalmetega, mis laoti nelinurkselt ja meenutasid seetõttu hoone vundamenti.

Loengut oli kuulama kogunenud üle 50 inimese, nii rataste kui autodega. Teel Perilasse ja tagasi tehti kivituur ehk peatuti erinevate kultusekivide ja kalmekohtade juures. Kokku jäi tee äärde 11 kultusekivi, 4-5 kalmet ja kaks „kirikukohta“. Alustuseks külastati Tõhelgi kultusekivi, seejärel vana asulakohta Tõhelgi metsatukas. Tagasiteel peatuti Peningi suure kultusekivi juures.

Ettevõtmise korraldaja, MTÜ Tuulekell juhatuse liige Margit Eerik rääkis, et Andres Tvaurini jõudsid nad Maavalla koja kaudu: „Uurisime, et kes võiks meile tulla sel teemal rääkima ja soovitati teda.“

Tõhelgi folgil on igal aastal erinev programm, seekord oli kavas pärimustantsude õpituba, mida juhendas Triinu Nutt. Õpituba osutus populaarseks ja tantse sõideti õppima koguni Tallinnast.

Õhtul oli Mikk Sarve ja Anne Maasiku vestlusring kontserdiga. Folklaulja Anne Maasik ja Mikk Sarv musitseerivad folgiüritustel, jutustades sinna juurde lugusid. Seekord kõneles Mikk Sarv muusikaväest.

Margit Eerik ütles, et Tõhelgi folgipäeva teeb huvitavaks selle omanäolisus: „Mõte on teadustada inimestele, et kodu lähedal on väga lahedaid kohti, millega saab tutvuda läbi ajalooprisma. Päev on mõeldud erinevatele huvigruppidele, tulevad kohalikud, aga seekord tuli pärimustantsude õpituppa ka eakate tantsukollektiiv Tallinnast.“

Ta lisas, et Tõhelgi küla-plats on väga ilus ja sobib tema arvates sellise sündmuse läbiviimiseks väga hästi.

Eelmine artikkelSularaha vargus
Järgmine artikkelKuusalus tähistati Vabadussõja mälestussamba 90. aastapäeva