Kehra Põrgupõhja päeva etenduse peategelane oli seekord ingel

1867

Kehras peeti 14. korda Põrgupõhja päeva.

Laupäeval, 6. augustil tähistati Kehras Põrgupõhja linna­osas 14. Põrgupõhja päeva. Vihmasest ilmast hoolimata oli peo alguseks kogunenud sadakond inimest, õhtuks kohalviibinute arv mitmekordistus. Päeval tunnustati eakaid linnaosa elanikke, tehti mitmesuguseid võistlusi ja esinesid Anija valla kollektiivid. Õhtul oli oksjon, traditsiooniline sõu-etendus ning kuulutati välja Jürka ja Juula. Tantsuks mängis ansambel Just4U.

Oma raha – Põrgupõhja särts
Põrgupõhja päeva avas Anija vallavanem Tiit Tammaru. Tervituseks kõneles vallavanem kohaletulnuile majandus­olukorrast ja soovitas tuleval kevadel peenrad ja kasvuhooned korda teha: „Eestlastele on omane olla näppupidi mullas. Vanemad inimesed saavad aru, et kui ise midagi teed, siis toob see tulemuse – poliitikute ja ajakirjanike jutt kõhtu ei täida.“

Sellegipoolest soovitas vallavanem vaadata maailma rõõmsalt ja panna vajadusel ette roosad prillid. Põrgupõhja päeva korraldajatele soovis ta, et neil jaguks jõudu teha ettevõtmist ka edaspidi.

Põrgupõhjalased olid eba­stabiilse majanduse ohjamiseks juba lahenduse leidnud  – trükkinud oma raha ehk Põrgupõhja särtsu.

Silva Laupa, ürituse üks korraldajatest, ütles, et Põrgupõhja särts on mõistlik ost, sest seda müüakse hea kursiga. Ühe euro eest oli võimalik soetada miljon särtsu.

„Kogutud eurod lähevad õhtuse esineja kinnimaksmiseks. Kuna WCde tellimine läks kulukaks, tuleb raha koguda, et õhtul ikka tantsida ka saaks,“ selgitas ta, miks raha trükiti.

Oksjonil koguti 150 eurot
Põrgupõhja päeval tunnustati paarikümmet linnaosa eakat elanikku, kellest vanim 93aastane. Neile kingiti lilli.

Võisteldi mitmetel aladel, oli „Põrgu piruka“ küpsetusvõistlus, õllejoomise võistlus, saapavise, köievedu ja viktoriin „Põrgu pähkel“.

Pirukavõistlusele toodi kolm küpsetist, mille hulgast rahva seast juhuslikult valitud žürii pidas parimaks Sirje Põlendiku Kaval-Antsu võileivatorti makra ja tuunikalaga. Lastele oli eraldi võistlus­programm.

Silva Laupa rääkis võistlustest: „Üle pika aja saime teha köievedu. Vahepeal köit ei olnud, sest eelmine läks katki. Viktoriin on olnud  alati  populaarne. Sellest võtab osa palju lapsi.“

Kultuuriprogrammis esinesid Sirje tantsulapsed Sirje Suvi juhendamisel, tantsisid kollektiivid Kadri ja Mariann ning Kadrel. Mudilasi rõõmustas Pipi.

Oksjonile läksid küpsetised, Põrgupõhja särgid ja püksid, õhupallitüdruk lastepeole, käsitööd ja palju muud. Oksjonitulu saadi kokku 150 eurot ehk 2347 krooni. See summa maksti samuti õhtuse esineja tasuks.

Sarvikud Jürka ja Juula
Põrgupõhja päeva korraldusmeeskond valis selleaastasteks Jürkaks ja Juulaks Annely ja Andres Pakkase.

„Olen juba aastaid etendustes Jürkat mänginud, nüüd olen siis päriselt ka Jürka. Eks me igapäeva elus otsustame, kumma jalas tegelikult püksid on,“ rääkis Annely Pakkane.

2011. aasta Jürka ja Juula süütasid Põrgupõhja päeva lõkke.

Annely ja Andres Pakkane mängisid Jürkat ja Juulat ka selleaastases Silva Laupa lavastatud päevakohases Põrgupõhja etenduses „Kuidas ingel põrgu põhja ära eksis“.

Jürka hoiatas, et nõrganärvilistele ei ole vaatamine soovitatav ja kellele vägisõnad ei sobi, peaksid peoplatsilt lahkuma. Silva Laupa kirjutatud näidendis saadeti ingel (Aire Martin) pattude eest Põrgupõhja, kuhu põrgupere ei tahtnud teda esialgu vastu võtta. Põrgusse jäämiseks pidi ingel läbi tegema mitu katset – Kaval-Antsuga (Sirje Põlendik) võidu jooksma, tantsima, viina viskama ja põrguliste titte (Argo Kauge) kantseldama ning lehma lüpsma (Sirje Suvi, Wilmar Pakkane). Kui Jürka ja Ants olid juba ammu valmis ingli vastu võtma, siis Juula teise naisterahvaga nii lihtsalt ei leppinud. Viimaseks katseks sai WC ehitamine, sest Põrgupõhjas sellist asja ei ole. Ingel varastas naabrinaise (Varje Jaurus) meditatsiooni poti. Üheskoos otsustati potile ka seinad ümber ehitada. Ühise hääletamise tulemusena lubati inglil Põrgupõhja elama jääda.

Eelmine artikkelSularaha vargus
Järgmine artikkelKuusalus tähistati Vabadussõja mälestussamba 90. aastapäeva