TIINA ja TOOMAS PEENSALU perega alustasid Valklas laatade korraldamist

5340
Valklas laatade korraldamist alustanud TIINA ja TOOMAS PEENSALU kauplesid ise vanakraamiga, müüa aitasid lapsed HELIS ja LAURA.

Valkla küla elanikud TIINA ja TOOMAS PEENSALU usuvad, et sugulaste, sõprade-tuttavate abil algatatud laadatraditsioon aitab külaelule hoogu anda.

Pühapäeval, 28. juuni keskpäeval käis Kuusalu vallas Valkla külas vilgas kauplemine. Vana silla, hobusetööriistade talli ja kõrtsihoone vaheline ümbrus oli täidetud müüjate-ostjatega. Kauplejad sõnasid – sellist aktiivset elu pole Valklas ammu nähtud, et üsna kitsal sillal on korraga nii palju laadalisi, kes suunduvad parklasse, kotid häid-paremaid oste täis.
Kauplemist koordineerisid Valkla elanikud Tiina ja Toomas Peensalu, kes on appi võtnud suure osa suguvõsast ning aktiivsema külarahva. Toomase vend, endine külavanem Aare Peensalu müüs vutimune, teine vend Tõnis Peensalu pakkus toitlustust, õde Aimi Peensalu oma käsitööd. Appi olid võetud ka lapsed, kes pakkusid mänguasju.
Korraldajate sõnul oli müüjaid üle 20, nende hulgas nii kohalikke kui ka täiesti võõraid. Laata tegid nad teist korda, esimene oli kuu aega tagasi ning ainult kirbuturg. Siis oli müüjaid 5-6. Ostlejate arvu ei osanud Peensalud täpsemalt öelda, kuid märkisid, et neid käis 4 tunni jooksul platsilt läbi palju ning erinevatest küladest, asulatest.
Peensalud on paar aastat korraldanud kirbuturgusid ka Soomes ning pidasid seal kunagi vanakraamipoodi. Tiina Peensalu tõdes, et kirbuturg Eestis siiski väga ei tööta, sest müüjad küsivad riiete eest rohkem raha kui Soomes, osta soovitakse aga pigem kohalikku toodangut ja toidukaupa.
Soomes kauplemisest on Peensaludel üle jäänud palju vanakraami, mida nad Valklas müüsid. Kaupa on üle palju ning selle paigutamiseks on pererahval kaanega niiöelda laadakastid.
Tiina Peensalu sõnas,Valkla laada korraldamise idee tuligi sellest, et endal on nii palju kaupa üle ning ka külarahval on, mida pakkuda: „Meid huvitavad antiiksed esemed ja mootorrattad, igasuguseid asju jääb pidevalt üle. Müügipunkti seadsime üles meile kuuluvas hobusetööriistade tallis.”
Lisaks külarahva aktiivsusele kiitsid korraldajad oma aktiivset suguvõsa, keda on Valkla külas üsna palju ning olid laada korraldamisel abiks: „Ka lapsed saavad siit müügikogemuse ning löövad huviga kaasa. Esimene samm on astutud, nüüd tuleb traditsiooni ainult jätkata.”
Nad loodavad, et suve jooksul õnnestub teha laata 3 korda: „See aitab ka külaelu elavdada, muidu on siin väga vaikne. Laadad aitavad ehk ka küla rohkem ühendada, oleme suurest kahes osas – üks pool siin, teine hooldekodu ümber.”
Laadaplatsi valiku kohta ütlevad Peensalud, et see on hea asukoht küla keskel, maantee ääres ning liikumist on palju. Plats kuulub vallale, varem kasvas seal kõrge hein, kuid viimastel aastatel on Peensalud trimmerdanud ja korras hoidnud.
Müüjatelt nad koha eest raha ei küsi: „Vaatame, kuidas asi käima läheb, katsume hakkama saada ilma kohatasuta. Tahtsime esimest korda teha väikese laada, kuid müüjaid ja ostjaid tuli nii palju, et teise laada tegime suurema ning reklaamisime end mitmel pool ning tundub, et teavitustöö õnnestus.”
Aare Peensalu sõnas, et pole vutimunadega varem laadal kaubelnud, kuid müük läheb üllatavalt hästi: „Vutid ei jõua nii palju muneda, nõudlus on väga suur.”
Lisaks kohalikele müüjatele olid laadal ka staažikad laadakauplejad. Raasiku valla Pikavere küla Kõrgemäe talu peremees Madis Sõnajalg müüs suitsuliha ning Kai Valdmann Kupu külast pakkus oma küpsetatud koduseid leibu.
Müüjad sõnasid, et Valkla laadatraditsioon peaks kindlasti jätkuma, sest asukoht on hea ning rahvas ootab talutoodangut. Sagedased laadakülastajad sõnasid, et mitmel pool on laadaparkla täis Läti ja Leedu numbrimärkidega autosid, sest mida rohkem pakkujaid, seda kasulikum korraldajale. Ostjad soovivad nende hinnangul aga usaldusväärset kaupa ning eelkõige toidukraami kohalikelt pakkujatelt.

Eelmine artikkelAnija valla 2015. aasta aktiivseim küla on Kihmla-Salumäe
Järgmine artikkelAnija vallavalitsus paneb vandaalide tabamiseks välja preemia