Anija valla 2015. aasta aktiivseim küla on Kihmla-Salumäe

2440
Anija valla kodukandipäeva võitjaks kuulutati kolmandat korda Kihmla-Salumäe.

Anija valla kodukandipäeva lõpus kuulutati valla tänavuseks aktiivseimaks külaks Kihmla-Salumäe.

Kuna mullu Voosel toimunud Anija valla kodukandipäeva võitis võistkond Kehra Kalurid, toimus tänavune kodukandipäev Kehras. 20. kodukandipäeval 20. juunil olid oma esindusega kohal neli küla: Pikva-Arava, Voose, Härmakosu ja Kihmla-Salumäe. Neist kolm esimest olid staadionile üles pannud oma telgi, Kihmla-Salumäe rahvas oli kohal järelkärust ehitatud katusealusega.
Valla kodukandipäeva nimi oli „Kosmiline sünnipäev“. Ka kõik küladele mõeldud mängud ja võistlused olid seotud kosmoseteemaga. Neid viisid läbi mullused võitjad ehk võistkond Kehra Kalurid. Võisteldi pallikeste liiva seest otsimises, orienteerumises. Tuli leida Kehras erinevaid kohti, teada, mis on seal varem asunud ning vastata küsimustele planeetidest. Veel olid isetegevuskonkurss, kodukanditeemaline mälumäng, sportlik teatevõistlus, kus tuli visata tualettpaberirulliga kaugust ning kõndida karkudel. Eraldi hinnati ka külade telke.
Taidluskavad teemal „Kosmosemutt ja Anija eit“ meelitas lava ette üsna palju pealtvaatajaid. Esimesena tulid lavale mullused võitjad Kehra Kalurid, kes esitlesid lisaks Kosmosemutile ja Anija eidele ka kolme vallavanemat ehk Jüri, Tiitu ja Arvit ning tõmmunahalist pagulast. Härmakosu isetegevuskava oli tantsuline. Pikva-Arava bussipeatuses arutas külatola, kust saada raha ning kaks joodikut soovitasid tal osaleda Anija eide valmistamiseks väljakuulutatud riigihankel. Samal ajal otsis külavalvuri lapselaps tee äärest Anija eite, kuid leidis hoopis kosmosemuti. Ka Kihmla-Salumäe küla eeskava tegevus toimus bussipeatuses, seal kohtusid Kosmo-mutt ja Anija eit ning lugesid Cosmopolitani.
Päeva lõpus kuulutati välja kõigi võistluste parimad. Planeedijahi ehk pallide liivast leidmise võitis Voose, reisi päikesesüsteemis ehk orienteerumise ning mälumängu Pikva-Arava, kosmonaudikatsed ehk teatevõistluse ning külade kujunduse kodukandipäeval Kihmla-Salumäe. Ka üldvõitjaks ehk Anija valla 2015. aasta aktiivsemaks külaks nimetati Kihmla-Salumäe. Vallavolikogu esimees Jaanus Kalev andis külavanem Anneli Verpsonile üle kolme hanega rändauhinna, mis viidi Kihmla-Salumäe külla kolmandat korda – kodukandipäeva võitjaks tulid nad ka 2007. ja  2011. aastal.
Traditsiooniliselt on võitja ka järgmise aasta kodukandipäeva korraldaja.
„Eks see võtab natuke ohkama küll, aga pole midagi hullu, tunnustus on tegelikult meeldiv ja viib edasi,“ lausus Anneli Verpson.
Ta lisas: „Kurb meel on selle üle, et Anija vallas on palju külasid, kuid kodukandipäeval on meid kohal väga vähe. Igal aastal, kui kohale tuleme, loodame, et seekord on osavõtjaid rohkem. Ei teagi, mis oleks võti, kuidas teavitada seda päeva kogukonnapäevana ja ärgitada ka ülejäänud külasid kogukonnaga suhtlema.“
Kihmla-Salumäe rahvas on külavanema sõnul alati kodukandipäevaks põhjalikult valmistanud ning tema inimeste kokkuajamiseks jõupingutusi tegema ei pea: „Mul on selja taga väga aktiivne kogukond, kellega on lust midagi teha. Nad teavad, et kodukandipäev on tulemas ning hakkavad juba varakult küsima, mis on tänavune teema. Usun, et seetõttu võitsimegi, juba mitmes kord.“

Juubelipidu ja videotervitus
Kodukandipäeva avasid ja lõpetasid vallavanem Arvi Karotam ja volikogu esimees Jaanus Kalev. Pärast aktiivsema küla väljakuulutamist kutsus volikogu esimees kõiki 20. korda toimunud kodukandipäeva puhul sööma juubeli-kringlit.
Seejärel oli rahvale veel üks üllatus. Suurelt ekraanilt edastasid videotervituse Tartus rahvusvahelisel poistekooride festivalil osalenud vallavanem Arvi Karotam ja noor laulja Keijo-Johann Norden. Nende vahel oli tõrvik, millest volikogu esimees võttis sümboolselt vastu tule oma tõrvikule, süütas põlema kauni kodu konkursi nelja tänavuse võitja käes olnud tõrvikud ning üheskoos süüdati neist Kehra jaanituli.

Eelmine artikkelSõnumitooja 1. juulil
Järgmine artikkelTIINA ja TOOMAS PEENSALU perega alustasid Valklas laatade korraldamist