Telesaade tõi Loksa koolikokkadele palju häid soove

1717
Loksa kokad SVETLANA POTJOMKINA ja NATALIA ZINENKO. Loksa rahvas vaatas saadet, nad said palju õnnitlusi. Tunnustajaid oli ka kaugemalt, üks Lõuna-Eesti kaubatooja saabus eelmisel nädalal punaste roosidega.

Detsembri alguses on Loksa kokad kutsutud Solarisesse koolikokkade raamatu esitlusele.

ETV saatesari „Eesti parim koolikokk“ tekitas Loksa koolis ja kogu linnas elevust, kui võttegrupp käis Svetlana Potjomkina ja Natalia Zinenko kokkamist üles võtmas, tehti intervjuusid koolirahvaga, kokad pääsesid stuudiovooru. Aga põhjustas ka kurba meelt ja pettumust,  kui  nad  konkurentsist  esimeses stuudiovõistluses välja langesid. Kokku osalesid sarjas 12 kooli kokad, stuudiovooru jõudsid 6.
Svetlana Potjomkina tõdeb, et võtete aeg oli pingeline: „Elasime kõike väga üle, alguses pabistasime, olime elus esimest korda kaamerate ees. Rõõmustasime, kui saime Loksal koolis tehtud saates hea punktisumma. Stuudiovooru minnes olime  ärevad, aga kui juba olime sinna jõudnud, tahtsime edasi pääseda. Et esimeses stuudiovõistluses välja kukkusime, olime väga õnnetud. Kuid see on sõu, kujunes nii, et me ei saanud jätkata. Osalemine oli huvitav kogemus.“
Loksa kooli kokkade söögitegu näidati kahes järjestikuses saates. Reedel, 11. novembril eetris olnud saates võistlesid nad Aseri kooli kokkadega, kogusid žüriilt 140 punkti, mis kujunes kuue saate peale parimaks tulemuseks. Mõlema tiimiga oli salvestus oma kodukoolis, võtted toimusid augusti lõpus ja septembris.
Eelmisel reedel, 18. novembril näitas ETV esimest saadet stuudiovõistlusest – kuus parimat hakkasid võidu süüa tegema, igas saates langeb välja kõige vähem punkte saanud tiim.
Kui omavahelises võistluses valmistasid Loksa ja Aseri kokad kalasupi, prae hakklihast ning magustoidu, siis stuudiosaates tuli kokkadel endil valida praad ja magustoit. Loksa naised otsustasid teha kanašnitsli kartuli-kõrvitsapüree, hapukoore-tomati kastme, keedetud brokkoli ja lillkapsaga ning pannkoogid astelpajumeega. Saates aitas neid tõlk. Kokad nendivad, et toiduainete ja söökide nimed on neil eesti keeles selged, muus osas vajavad abi.
Ehkki edasi ei pääsetud, lohutab Loksa kokkasid see, et stuudiosse tulnud rahvas ja võttegrupi liikmed sõid nende valmistatud võistlusroad ära ning oleksid tahtnud juurdegi. Oli ka tiime, kelle toitu jäi alles.
Iga võistkond sai stuudiosse kaasa kutsuda kuus inimest. Loksalt olid õpetajad Galina Nikitina, Ljubov Karofeld, Merike Moks, Reet Pärtel, abilinnapea Hilleri Treisalt ja koolisöökla juhataja Valentina Rjabõškina.

Poolfabrikaate lastele ei paku

Loksa gümnaasiumi koolisööklas on sööjaid ligi 300. Söögivahetunde on kolm, lisaks neljas söögikord, kus 40 algklassilapsele pakutakse oodet. Seegi on sooja toiduga, kui lõunaks saab praadi, siis ooteks keedetakse suppi ja vastupidi.
Kokad jutustavad, et mõlemal korral tegid saates sööke, mida pakuvad koolis lastele, mingit pakazuhhat ei olnud. Nad pooldavad tervislikku toitumist. Kuu aja jooksul kooliköögis menüü ei kordu, vahel isegi pikema aja peale.
Svetlana Potjomkina: „Lapsed tahavad viinereid, aga me ei anna. Paljudel kodudes ostetakse niigi poolfabrikaate. Spinatisuppi ei söödud esialgu, aga juba on hakatud sööma. Ka kapsarulle ei tahetud, nüüd söövad. Kolmekesi koos juhatajaga otsustame menüü.“
Pidevalt küpsetatakse saiakesi ja kooke. Jogurtit maitsestavad nad kohapeal, seda kiidetakse. Toormoosi valmistavad külmutatud marjadest. Üks lemmikmagustoit on lastel kohupiimavorm, milles kaalikas ja aprikoos.
Esimeses saates oli juttu Loksa kooli köögis tehtavast lastekohvist. Natalia Zinenko selgitab, et see on väga lahja kohv, aga lastele meeldib. Emad on astunud tänaval ligi ja küsinud, kuidas tehakse, sest lapsed kodus soovivad.

Sõbrannad ligi 30 aastat

Svetlana Potjomkina ja Natalia Zinenko sattusid Loksale ühtmoodi. Nende mehed on Loksal sündinud, läksid sõjaväkke, leidsid sealt naised, tõid kaasa. Sõbrannad töötasid koos Loksal pagaritöökojas, siis läksid tööle eri kohtadesse, töökaaslasteks said taas vene gümnaasiumi köögis. Viimased kuus aastat on nad eesti koolis, mis on vene kooliga liidetud. Köök asub algklasside majas ning on palju pisem ja kitsam, võrreldes vene kooli köögiga.
„Meil on sünkroontöötamine,“ sõnavad nad. Teineteisest saadakse aru poolelt sõnalt või pilgust.
Tööle tulevad nad hommikul kell 5.45. „Tuleme alati rõõmuga, meeldib lastega suhelda ja kõige suurem rõõm on tühjad taldrikud. Lapsed on viisakad, tervitavad ja tänavad. Kui vähegi on aega, läheme söögisaali, räägime lastega,“ ütleb Natalia Zinenko.
Rõõmu teeb see, et käesolevast õppeaastast on sööklas uued lauad-toolid, kiidavad naised.
Veel kõnelevad nad, kuidas saavad kokku ka töövälisel ajal, käivad perekonniti läbi, lapsed on omavahel sõbrad, juba mängivad ka lapselapsed koos. Traditsioon on teha suviti ühiseid jalgrattamatku – on sõidetud Viinistule ja Vihasoosse, ka Kolga kanti ja polügoonile.
Koolikoka saate tegijad on kokku pannud eraldi kokaraamatu. Selle tarvis tehti fotosessioon septembrikuus. Raamatus on saates osalenud kokkade fotod, lühikesed elulood, retseptid ja toidupildid. Raamatu esitlus toimub 8. detsembril.

Eelmine artikkelRiigireform saab uue tõuke!
Järgmine artikkelMuuksi Põhjatähe mälestusmärgi hooldamisest