RIIVO NOOR,
Anija vallavanem
Inimese elu kulgeb mööda erinevaid etappe ja reeglina oleme teadlikud nende etappide toimumise loogikast. Me teame, et minnakse lasteaeda, siis kooli, teame, millal algab meie tööinimese elu ja millal peaksime saama pensionile. Lisaks sellele on ühiskonnas kokku lepitud erinevad reeglid, on tõekspidamised ja vaikivad kokkulepped, mis lihtsustavad täiesti märkamatult meie igapäevaseid toiminguid. Me isegi ei mõtle neile asjadele igapäevaselt.
Mis juhtub aga siis, kui sellesse väljakujunenud ja töötavasse võrrandisse tuleb sisse täiesti uus muutuja? Selle uue nüansi tulemusel muutub kogu võrrand ja ka selle võrrandi tulemus.
Kui järsku kaotavad inimesed töö ja vähenevad sissetulekud, meditsiinisüsteem on ülekoormatud ning valitsused koostavad kriisipakette, et majandus kokku ei kukuks. Siis selgub, et jaanipäev on küll 24. juunil, aga seda suvist pööripäeva enam tähistada ei saa, nii nagu juba sajandeid meie esivanemad seda on teinud. Nii ei ole mitte ainult ühe pühaga, vaid kõigega. Nüüd on koolimajad tühjad ja lapsed õpivad kodus. Kui mõtlema hakata, siis on meie ühiskonna reeglid ja rutiin muutunud kardinaalselt väga lühikese ajaga – aastaga.
Inimestele pakub turvatunnet kindel struktuur ja arusaam ühiskonna toimimisest. Nüüd seda järsku enam ei ole. Meile ei ole teada, mismoodi toimib meie ühiskond nädala pärast, milliseid otsuseid tuleb vastu võtta. Isiklikumal tasandil peame muret tundma mõne lähedase inimese tervise pärast. See tekitab stressi, muret ja protesti. Ilmselt on praegu kõige hullem teadmatus. Teadmatus selle ees, et kui kaua see veel kestab ja kui tugevalt see meid kõiki puudutab. Kas ja millal taastub normaalne elurütm ja ühiskond hakkab jälle toimima juba ammu kokku lepitud reeglite järgi? See on väga väsitav ja oleme kõik sellest väsimusest kurnatud.
On loomulik, et selline järsk muutus, mis on toimunud viimase aasta jooksul, mõjub väga rängalt ja tahetakse saada tagasi endist olukorda. Sellisest pinnasest on lihtne võrsuda erinevatel vandenõuteooriatel, trotsil, tüdimusel, protestidel. Inimeste vahel on palju vaenu ja mõistmatust. Vandenõuteooriad ei aita meid sellest olukorrast välja. Need „tõed“ ei aita nakatumise vastu ega too meid normaalse elurütmi juurde tagasi. Tagasi? Võib-olla ei peagi tahtma tagasi. Pigem tuleb olla valmis muutuma ja olema loov liikumaks edasi. Ehk tasub näha hoopis võimalust…
Mis meid siis aitab? Pakun, et hoolivus, heatahtlikkus ja abivalmidus. Need omadused koos lootusega on inimesi varemgi kriisidest välja toonud. Kõige suurem väljakutse näib olevat väärtuste hoidmine. Mul on palve – püüame mitte kaotada inimlikkust selle kõige paremas tähenduses! Püüame teha nii, et kui praegune aeg on möödas, siis pole meie omavahelistest suhetest alles vaid tühermaa.
Kui oskaks veel lisada selle kuupäeva, mis ajaks on olukord lahendatud, siis tundub, et päike oleks jälle pilve tagant väljas.
Soovin kõigile tervist!