Tulge Lahemaa matkaradadele

1863


RIINA LAANETU, giid Lahemaal

Mulle meeldivad hommikud. Loodusesse minek on varajasel hommikutunnil nauditavam. Olen tänulik retkele tulijatele, kes võtnud vaevaks tõusta „enne kukke ja koitu“ ning teinud sellega endile suure kingituse, kohanud liivateri nokkivat metsisekana Juminda metsatee pervel või vurinal männioksalt lendutõusvat tedrekukke Pikanõmmel.

Looduskaitsealal on oluline säilitada suuri soodega liitunud metsamassiive, kus suurtel metsloomadel-lindudel oleks rahulik järeltulevat põlvkonda soetada. Ka matkaradu on rahvuspargis piisavalt.

Mitut siinset matkarada on sel aastal remonditud. Tsitre pargiplatsil on uus suurem varjualune, et mahuks ära klass õpilasi vihma korral töötama ja einestama. Tsitres on veel uuendatud lõkkekohtade juures olevad varikatused ja ehitatud uus käimla. Parandatud on juurdepääsutee telkimisalale ja liivaranda.

Majakivi loodusrada remonditi kevadel. Ehitusmeeste jutu järgi jälgis tööde kulgu emakaru poegadega. Kalme kohal üle Pärloja viiv sild on korras, Vasaristi-Nõmmeveski lõigu trepid on samuti uued. Kõige rohkem on heameel Viru raba loodusraja uue ilme üle, kuna see mu kodurada ning mu isa on olnud selle loomise juures.

Päris tihti tuleb väliskülalistele selgitada, mis on soo. Sel juhul juhatan nad Viru rabasse, mugav jalutuskäik laugastiku vahel on korralik loodusõppetund. Sood läbiva laudteeni viivat metsarada on nüüd parandatud nii, et seal saab liikuda ratastooli ja lapsevankriga. Lai laudtee kulgeb kuni vaatetornini ja ratastooliga saab torni esimesele korrusele. Jalgrataste liiklus on suunatud ümber raba.

Kõige mõnusam viis uusi kohti ja koduradadel kauneid paiku avastada, on jalgsi või jalgrattal. Autoaknast vaadatuna jäävad kättesaamatuks lõhnad, hääled. Ei teki kohalolekutunnet, isikliku kogemuse sügavust. Jalgrattamatkal tuleb ohutuse mõttes kanda kiivrit, helkurvesti ning võimalikult erksavärvilisi riideid. Tume särk on päiksepaistel ebapraktiline. Liikuda kindlasti ühekaupa kolonnis.

Retkele minnes soovitan kaasa võtta midagi kosutavat – väsimus võib saabuda äkki. Seljakotis võiks olla mahlakas puuvili, šokolaadikomm, glükoositablett  või  muud.  Väike  joogipudel ja töökorras laetud mobiiltelefon peab kindlasti kaasas olema.

Üllatavalt populaarseks on osutunud 370 kilomeetri pikkune Oandu-Ikla matkatee, mille Nõmmeveski-Viru raba lõik läbib ka Kuusalu valda. Iga päev asub Oandult teele 3-10 seltskonda  jala  või  jalgratastel.  Pooled on plaaninud ühe jutiga Iklasse minna, teised plaanivad tee läbida etapiviisiliselt, näiteks Nõmmeveski või Aegviiduni, järgmisel korral mõni teine lõik. RMK Facebooki lehel on matkatee-blogi, kus saab vaadata pilte, lugeda teiste muljeid ja kogemusi. Tore end proovile panna ja Eestimaad avastada.

Kiiduväärt on see, et meie kandi lasteaiad alustavad väljasõitudega kodupaiga matkaradadel. Kuusalu lasteaia ühe rühma koolieelikute lõpupiknik on mitmendat aastat Tsitre pargis koos õppekäiguga loodusrajal. Kolga lasteaia koolieelikute lõpuekskursioon on igal kevadel Viru rabas.

Lapsed on küsinud, kust ma kõike tean. Soovitan Facebookis kirjutada otsingusse Lahemaa rahvuspark, klõpsata meeldimisele ja nii saab pidevalt interneti kaudu Lahemaa uudiseid.

Eelmine artikkelKaunissaare külas põles maja
Järgmine artikkelMinister JUHAN PARTS käis Kehra tehast õnnitlemas