„Te Deumi” proov Kuusalu kirikus – artisti elu pole kerge

2179

Laupäeval, 5. detsembril kõlasid Kuusalu kirikus CHARPENTIER` jõulumissa ja hümn „Te Deum” täismajale. 
Reede õhtul Kuusalu kirikus peaproovis. Esireas solistid KADI KATARIINA SARAPIK, MAARJA AALMAN, KAISA RÜÜTSALU, KEIO SOOMELT ja OTT KASK. Paremal tšellist ENNO LEPNURM ja pianist ANNA LVOVA. Kolgas tuleb kontsert 2. jaanuaril.
Taavi Esko koorid koos solistidega ja Anne Jalaka barokkansambel tegid laupäeval Kuusalu kirikus kodukandi rahvale jõulukingituse – tasuta sai kuulata tunniajast kontserti Prantsusmaa 17. sajandi helilooja Marc-Antoine Charpentier` kahest teosest.

Päev varem, reede õhtul oli Kuusalu kirikus peaproov. Nädala jooksul enne seda käidi koos neljal korral.

Peaproov – ma, mo, me
Peaproovi kogunemine on kell 18, sisse saab tagauksest. Kirikus on veidi soojem kui ilm õues, aga joped-mantlid jäetakse selga.

Kolga-Kuusalu kammerkoori vanem Ulvi Rand voldib koos mõne naisega kontserdi kavasid kokku. Kohal on ka Kuusalu keskkooli noortekoori liikmeid. Rahvast tuleb tasapisi juurde.
Dirigent TAAVI ESKO: „Muusi­ka­kool ja koorid ühendasid oma jõud ning väga ilus asi tuli välja.”
Dirigent Taavi Esko palub lauljad suurde ringi. Alustatakse hääleharjutustega. Koorijuht annab tooni ette ja lauljad kordavad: „Ma, mo, me…” – helistikku pidi aina kõrgemale ja siis tagurpidi tagasi. Jälle kuni päris peenikeseks ning järk-järgult madalamaks.

„Häälel sõltub hästi palju kehahoiakust!,” hõikab dirigent ja kuulab vahepeal heliharki. „Kõrgelt ava suulagi. Aita ennast kaasa. Nüüd teeme suu lõdvestuseks teise harjutuse – jo, jo, jo…”

Kirik kajab vägevalt. „Sirutus, sirutus! Ärge minu häält kuulake, see pole korras, aga põhimõtteliselt nii.”
Lõpuks läheb harjutus mitmehäälseks. Ning paus.

Taavi Esko vaatab üle, kes kohal, kes tulemas: „Kui hääl kähiseb, pole midagi teha, pigem on meid vähem, aga kvaliteetselt peab kõlama.”

Ja lisab, et laupäeva hommikul tasuks kuulata Klassikaraadiot: „Algus kell 9.05, kordus kell 15.05. Suures kompotis koos tehakse ülevaade kõigist advendikontsertidest. Kuusalu kontserdist on kolm minutit, räägin, et millal ja kes on solistid.”

Taas alustatakse uue hääleharjutusega. Saabuvad barokk­ansambli juht Anne Jalakas ja solistid Kadi Katariina Sarapik, Maarja Aalman, Kaisa Rüütsalu. Kohal on juba tenor Keio Soomelt ja bass Ott Kask.

Mehed seavad kiriku kantsli juures kõrguva võlvkaare alla pinke ja toole. Pinkidele tõusevad nad ise, et oleksid ühendkoori tagareas kõrgemal. Toolidele istuvad solistid ning ansambli muusikud.

„Te Deum”
Kell 18.38 asutakse laulma. Trompetist Samuel Jalakas puhub pillist tuntud Eurovisiooni-signatuuri, mis on „Te Deumi” algus. Ühineb koor. Tänu erilisele kiriku­akustikale kostab kiitushümn jumalale väga võimsalt. Kuid stopp.

Ansambel on liiga vali, balanss on oluline, selgitab dirigent. Tenor imestab, et rütm oli varem kiirem. Taavi Esko vastab, et kuulas üle, aeglasem on õige.

Aina alustatakse ning korratakse, solistid eraldi ja koos kooriga, solistid koos ansambliga ja ansambel omaette. Külm on, naised panevad kindad kätte. Vahepeal koor istub, võetakse välja termos.

Kell on 19.25. „Koor natuke logiseb, aga teeme isegi hästi,” kommenteerib dirigent. Kui Kadi Katariina Sarapik laulab, heliseb ta hääl kui kelluke kirikuvõlvide all. Teda pole paljud kohalikud varem laulmas kuulnud.

Kell 19.50 asutakse missat läbi laulma. „See koht peab olema võimas,” katkestab dirigent. Enno Lepnurm märgib tšello tagant: „Ja see peab juba enne võimas olema.” Jätkatakse.

„Artisti elu ei ole kerge, on ikka raske, aga huvitav,” kommenteerib dirigent sopranite kurtmist, et nad ei kuule üksteist, ja lõpuks lohutab: „Meil Kuusalus, kui ka läheb midagi viltu, see andestatakse. Siin pole avalik lindistus.”

Kell 20.31 on proov läbi. Kõik plaksutavad, dirigent tänab ansambli juhti ja soliste kättpidi. Ning sõnab, et laupäeval kell 16.45 on kirikus hääle lahtilaulmine. Kontsert algab kell 19, enne seda peaks minema mõneks ajaks muusikakooli sooja. Koorivanem tuletab meelde, et nootidele tuleb võtta kaaned. Lahkutakse kiiresti.

Lauljad on rahul  
Kuidas Kolga-Kuusalu kammerkoori lauljad võtavad vastu dirigendi teate, et taas tuleb õppima hakata keerulist teost?   

Meeli Sarapuu: „Ilusasti. Tegelikult annab hingele palju, et suudame selliseid asju ära õppida. Suhtleme teiste kooridega, ütlevad, et unistavad millestki niisugusest ja kadestavad meid. Sellise muusika esitamine näitab, et koor on millekski võimeline.”

Tomas Kumm: „See on väga ilus projekt ning tegelikult hirmus raske ei ole. Õppimiseks jäi aega väheseks, kaks nädalat võinuks veel harjutada.”  

Aleksander Skolimowski: „Taavi Esko ei tee midagi poolikult, ikka täie jõuga. Mulle meeldib tema muusikaline maitse ja valik, milliseid  palasid võtab esitamiseks. Huvitav on see, kuidas ta proovi teeb. Alustame kusagilt teose keskelt, võtame siit ja sealt. Aga kui järgmisel korral tulen, on kõik selge.”

Dirigent – kontsert ületas ootused
„Kontserdil tuli kõige paremini välja,” kiitis Taavi Esko pärast esinemist. „Projekt õnnestus. Panna barokkansambel kõlama ning koor ja solistid seda kuulama ning et tempod oleksid paigas, see oli paras pähkel. Ka solistidele polnud need teosed kerged. Kontsert on alati kordumatu, vahel õnnestub ja vahel mitte. Seekord ületas tulemus ootused. Mul on väga hea meel, et saime ühendada kohalikud jõud, nii need, kes siin iga päev toimetavad, kui ka need, kes Kuusalust pärit, aga õpivad või töötavad mujal. Suur tänu Anne Jalakale, kes moodustas ansambli ja harjutas mängijatega. Barokkansambel andis kontserdile palju juurde.”

Eelmine artikkelKahe auto kokkupõrge
Järgmine artikkelKuusalu jõululaadal käis üle tuhande inimese