Muuksi talgutel oli osalenuid 40

1507

Laupäeval ja pühapäeval, 7. ja 8. novembril suitsesid Muuksi linnamäel talguliste suured lõkked.
Muuksi linnamägi on nüüd võsast puhastatud ja näeb välja hoolitsetum. Laupäeval-pühapäeval põlesid seal talgulõkked.
Keskkonnaameti Viru regiooni kultuuripärandi spetsialist Ave Paulus kiitis, et kahe talgupäevaga sai rohkesti olulisi töid ära tehtud: „Tore, et kohal oli militaarseltside liikmeid. Nad on distsiplineeritud ning paremat talguseltskonda ei saa tahta. Neil oli kaasas väga hea tehnika – saage ja võsalõikureid. Kuigi lumi oli tulnud maha, ei seganud see töid, sest ilm oli ilus, ei sadanud.”

Talgulised puhastasid võsast Muuksi linnamäe maanteepoolset nõlva ja mäepealse kuni linnuse vallini, tegid avaramaks Põhjatähe monumendi ning mõisaaegse paemurruaugu servale seatud pronksist linnusekaardi ümbruse.

Pronksist linnusekaart on Muuksi mäele pandud 30-ndatel aastatel riikliku kampaania raames, Muuksi linnust uuris tollal arheoloog Artur Vassar. Ave Paulus rääkis, et linnus eksisteeris tõenäoliselt koos Tsitre sadamakohaga juba viikingiajal ning nähaolevat valli tugevdati 13. sajandil. Selle aasta lõpus on plaanis panna sinna linnuse ajalugu tutvustav infotahvel.

Talgutel töötasid Soomepoiste Ühingu, Soomepoiste Pärimusühingu, Erna Seltsi, Soome Vabatahtlike Ühenduse ja klubi Front Line liikmed, oli ka kohalikke elanikke ja Looduse Omnibussi rahvast. Neid juhendasid laupäeval Ave Paulus keskkonnaametist, arheoloog Gurly Vedru muinsuskaitseametist ning Aavo Laur ja Toomas Talve RMKst. Töötati hommikul kella 10st kuni 16.30ni.

Ka talgute teine eestvedaja, Soomepoiste Pärimusühingu asutajaliige Peeter Kivimäe jäi tehtud töödega rahule. Tema käis pühapäeval koos 15 abilisega järelpõletust tegemas ja üle koristamas. Siis töötati hommikul kella 10st kuni 13ni.

Kuusalu vallavalitsus andis talguliste toitlustamiseks 3000 krooni, mõlema päeva lõunasöögid telliti Teeroosist. Sponsorid olid veel Kiiu Soon, Soomepoiste Ühendus ja Kuusalu Valla Külade Ühing – nende antud toetuse abiga osteti saagidele-võsaniidukitele bensiin ja õli.

Peeter Kivimäe ütles, et tulevikus on plaanis rajada jalgtee Muuksi mäele Kooli talu põllumaa vasakpoolsest küljest, praegu kõnnivad linnamäe külastajad otse üle põllu – ja seda ka pärast värsket kündi.

Ave Palus märkis, et kuigi võeti maha palju kadakaid, käituti säästvalt, jämedam puit sorteeriti ning kasutatakse meenete valmistamiseks.

Eelmine artikkelMehele tungiti kallale
Järgmine artikkelRaasiku vallavanemaks valiti taas ANDRE SEPP