Talgutel Kuusalu ja Anija vallas osales 150 inimest

661

Laupäeval, 16. mail toimusid üle Eesti muinsuskaitsetalgud.

Anija vallas olid talgud Anija mõisa pargis. Osales 67 inimest. Talgulised jagati viide gruppi, kes tegid ligi 10 hektari suuruses pargis erinevaid töid – riisusid, saagisid tuule murtud puid jm.

Anija mõisa perenaine Pille Kulla rõõmustas, et talgutele oli tulnud kohalikke inimesi, kes andsid selle lubaduse paar nädalat tagasi toimunud mõttekojas, seltskond Kehra venekeelse mõttekoja liikmeid ja ka teisi.

„Pensionär Vaike Kari tuli Kehrast jalgrattaga. Üks seltskond oli Kostiverest. Nad tähistasid talgutega sünnipäeva – eelmisel aastal käisid sünnipäeva pidamas Teeme Ära talgutel,“ rääkis ta.

Pille Kulla kinnitas, et nii tõsiseid talguid pole Anija mõisa juures varem olnud: „Olen väga rahul, palju sai ära tehtud. Vedasime pargist välja mitu koormat puid, saime mõisale palju küttematerjali. Osa jäi veel parki, vaja oleks teist samasugust talgupäeva.“

Pärast viietunnist tööpäeva pakuti talgulistele suppi ja tänati osalejaid.

Kuusalu vallas kujunesid kõige rahvarohkemaks talgud Kolga mõisas. Korraldasid mõisa restoraniruume ja külalistemaja rentiva OÜ Altseedia omanikud – Katrin Lellep koos laste peredega. Talgulisi oli 70 ringis. Korrastati endise teohoovi, hilisema ringsigala külalistemaja-poolset otsa ning vana sepikoja ümbrust. Kuna teha on veel palju, toimuvad järgmised talgud juba sel pühapäeval. Tänutäheks abi eest lubavad mõisa rentnikud korraldada kodukandi rahvale jaanitule.

Uuri külas Iisaka talus käis talgulisi üle kümne. Perenaine Mare Veersalu rääkis, et talu maadel on hiiemets, 9 kivikalmet, Lohukivi ja muistsed põllud. Kolme kivikalme pealt võeti maha puid ja põõsaid. Esialgu oli Lahemaa spetsialistide plaan koristada hiiemetsa, aga pererahvas selgitas, et sealt ei tohi ühtegi taime ega oksa murda. Korda tehti ka talu sissesõidutee juures teeviitade ala.

Kuusalu kirikuaias on plaanis talgud teha tuleval laupäeval.