Tänu KIKi toele saab nüüd Kiiu jäätmejaama anda ehitusprahti

3998

Ehitusjäätmete kaalumiseks paigaldatud autokaalu ja lisasissesõidu rajamiseks kulus kokku 51 588,62 eurot ehk 807 186,50 krooni.

Kiiu jäätmejaama paigaldati suvel Kuusalu vallavalitsuse tellimusel ja KIKist saadud toetusraha abil autokaal ning osteti kolm suurt konteinerit, et hakata vastu võtma ehitus­prahti.

Jäätmejaama operaatori Mihkel Tammepärgi töösse toob see suure muutuse, sest elektroonikat, autorehve ja pakendeid sai ja saab ka edaspidi ära anda tasuta, kuid ehitusjäätmete vastuvõtmise eest tuleb inimestel hakata maksma.

Kuusalu vallavalitsuse kinnitatud  hinnad  ehitusjäätmete vastuvõtuks hakkasid kehtima 12. septembrist. Valla keskkonnapeaspetsialist Tagni Jõeleht selgitab, et hindade väljatöötamine võttis aega. Kõigepealt paluti pakkumisi neljalt ehitusprahi käitlemisega tegelevalt firmalt. Pakku­mis­te põhjal paika pandud hinnad kooskõlastati volikogu keskkonnakomisjoniga.

Tagni Jõeleht toonitab, et maksta saab ainult sularahas, jäätmejaama operaator annab vastu kviitungi. Oluline on see, et ehitusprahti võivad Kiiu jäätmejaama viia ainult eraisikud, mitte firmad. Jaama operaator paneb toojate nimed kirja, et oleks võimalik kontrollida.

Sorteerimata ehitusjäätmete vastuvõtuhind koos käibemaksuga on 17 eurot ja puitjäätmete puhul 13,20 eurot tonn. Kivi-, betooni- ja telliseprahi (asfalt, puhas betoon, betoonijäägid, segu, kruus, glasuurplaadid, krohv, kips, kivi, tellised, pinnas) eest tuleb tasuda 8,40 eurot tonnist. Muust materjalist ehitusjäätmete ehk klaasi, mineraalvilla, voolikute, laminaatplaatide, linoleumi, tapeedi, teibi, tõrvapapi, kattepapi, vahtpolüstüreeni, fiiberkanga, plasttorude ja muude plastjäätmete äraandmine maksab 14 eurot tonn.

Ehitusprahi vastuvõtu jaoks on Kiiu jäätmejaama tehtud maanteeameti nõudel lisavärav. Kõigepealt sõidab auto peaväravast jaama õue, läheb kaalule, siis sõidab uuest väravast välja ja siseneb taas peaväravast. Kui praht on masinalt maha tõstetud, ületab auto teist korda kaalu.

Mihkel Tammepärgi sõnul on kaal 20kilogrammise täpsusega, kannab maksimaalselt 40 tonni: „Katsetasime 20tonnise raskusega ja võin kinnitada, kaal on täpne, ei eksinud.“

Ta lisab, et plaanib ehitusmaterjalide konteineritele edaspidi ehitada katusealuse, kuid esmalt tegeleb aia korrastamise ja hoone fassaadi kordategemisega.

Tagni Jõeleht märgib, et aia korrastamiseks ja katusealuste rajamiseks on võimalik ka KIKist raha taotleda. Selleks tuleb kirjutada uus projekt.

„Ehitusmaterjalide äraandmisvõimalust on küsinud paljud. Eriti kurdetakse, et pole eterniiti kusagile panna. Ka meie seda praegu vastu ei võta, kuid ilmselt tuleks edaspidi sellele mõelda,“ ütleb Mihkel Tanmmepärg.

Kiiu jäätmejaam avati jaanuaris 2009. Kasutajaid on palju, vana elektroonika ärapanekuks kasutatav konteiner täitub kuu ajaga, autokummide konteiner paari kuuga. Vastu võetakse ka külmkappe.

Mihkel Tammepärg: „Tuuakse ka Leesilt, Kolga-Aablast, Viinistult. Olen ikka öelnud, et teenindus on siin paindlik ja vastutulelik. Tagasi pole keegi midagi pidanud viima. Mõnele asjale leian ka uue kasutaja. Näiteks palus Kiiu kortermajast üks inimene, et viiksin ta keldrist ära suure hulga kolmeliitriseid purke. Tõin need  jäätmejaama ja ega läinud palju aega, kui ühest talust tuldi paluma, et väga palju on õunamahla, aga pole kolmeliitriseid purke.“

KIK toetas Kiiu jäätmejaama autokaalu rajamist 45 828,36 euroga, Kuusalu vald lisas omaosalusena 5 760,26 eurot. Jäätmejaam on tehtud Mihkel Tammepärgile kuuluva laohoone juures olevale platsile, Kuusalu vald maksab selle eest renti.


Kiiu jäätmejaama saab tasuta anda
Ohtlikke jäätmeid välja arvatud eterniit.
Vanapaberit, pappi ja paberpakendeid.
Pakendijäätmeid.
Elektri- ja elektroonikaseadmeid.
Vanu sõiduautorehve (kuni 8 korraga).
Lehtklaasi.

Tasu eest võetakse vastu
Sorteerimata ehitusjäätmeid – 17 eurot tonn.
Puitjäätmeid – 13,20 eurot tonn.
Kive, betooni ja telliseid – 8,40 eurot tonn.
Muust materjalist ehitusjäätmeid – 14 eurot tonn.

Eelmine artikkelVarastati veepump
Järgmine artikkelPärispeal harjutati tegutsema õlireostuse korral