Suveks hea raamat ja käik Anija mõisa

1449

raamatukogu
PILLE KULLA, Anija raamatukoguhoidja

Lugesin hiljuti sotsiaalvõrgustikust postitust, kus üks naine, kes enne oli kiitnud, kui palju ta metsast maasikaid on juba korjanud, kurtis: „Nii igav on, et kohe ei tea, mida teha!“

Kõige parem igavuse peletamise vahend on üks hea ja põnev raamat! Raamatud on teadagi kallid ja koju neid palju ei osteta. Mõned „öökapiraamatud“ võiksid igas kodus ikkagi olla ja valik lasteraamatuid ka.

Õnneks on Anija vallas kolm raamatukogu ja heast lugemismaterjalist puudust ei saa tunda. Kui lähimas kogus soovitud raamat puudub, tellime selle kohe naabritelt. Lugeja soovidega arvestamine on meie jaoks väga oluline. Vahel võib tänapäeval  ka mõne e-raamatu läbi lugeda, aga arvuti kuvar helendab paljudel meist niikuinii enamik päevast silme ees. Hoidkem oma silmi rohkem ja nautigem raamatuga olemist aias linnulaulu saatel mõnusas võrkkiiges, käes aurav tassike ürditeed. Lehekeeramise krabin, lummavad sündmused ja tegevused, mõtetes endale kuju saanud tegelased…  See tunne, kui hoiad raamatut käes ja kirjaridadest saab elu, on täiesti eriline!

Suvel juhtub päikeseliste ilmade sekka ka vihmaseid päevi ja  siis on raamat kõige kindlam seltsiline. Julgen soovitada veel midagi. Kindlasti on igas külas ja alevis mõni memm, taat või noorem inimene, kellel silmanägemine nii kehvaks jäänud, et ei saa enam ise lugeda. Võtkem ajaleht, ajakiri või raamat ja lugegem neile ette.  Lastele koolivaheaja sisukamaks muutmiseks on see tore ja kasulik tegevus, arendab diktsiooni, saab tarkust ja uusi elamusi loetust, tänulikud kuulajad annavad esinemisjulgust pealekauba.

Anija raamatukogul on väga hea asukoht – Anija mõisa härrastemaja. Iga kuu esimesel laupäeval on meil „Anija mõisa avatud laupäev“. Tutvustame küla, mõisa, liigirohket mõisaparki ja mõisas olnud kooli ajalugu. Näha saab vana uhket kompassiga reljeefset gloobust ja muid vanu esemeid. Mõisa kohvikus on alati väga maitsvad küpsetised. Kunstitoas julgustatakse huvilisi  kätt proovima. Ateljeepoest võib kaasa osta meelepärase eseme. Kõik mõisahuvilised külastavad ka raamatukogu. Kasvatame endale usinasti lugejaid. Raamatukogus on lastele muinasjutu- ja meisterdamisetund. Neile meeldib väga juhendajate käe all joonistada, maalida ja meisterdada.

Väiksematel on oma lemmikraamatud, mis teevad häält ka. Esimesel külastusel häbelikult emme seeliku varjus olnud mudilased tulevad juba jooksuga raamatukokku vaatama, kas sõbraks saanud raamatud on ikka kohal või on keegi nad vahepeal koju kaasa laenutanud.

Sellel suvel tasub taaskord kätte võtta Eduard Vilde raamat „Kui Anija mehed Tallinnas käisid“. Möödub 155 aastat sellest sündmusest. Anija meeste mälestuseks saab Anija mõisa pargis ja aidas vaadata augustis suvelavastust „Tokerjad“.

Suvi on lühike. Naudime seda siis täiel rinnal! Külastame ennekõike oma vallas toimuvaid suveüritusi ja lavastusi, aga kaugemaidki! Mõnuleme mererannas, jalutame looduses, hoolime ja hoiame üksteist ning ärme unusta kotti pista ja kõikjale kaasa võtta üht head seltsilist – raamatut! Päikselist suve!

Eelmine artikkelGaraažis süttis külmkapp
Järgmine artikkelSuvitajad jätavad Valklas-Salmistul randa kärutäite viisi prügi