Sulalumi lõhkus Kolga ja Kodasoo mõisas hooneid

2352

Kokku on kukkunud ka Birkenruh´ poolmõis Anija vallas.

Möödunud nädala lõpus läks ilm sulale, paks märg lumekoorem on mitmel pool sisse vajutanud nõrkadel tugedel seisnud katuseid.

Nädalavahetusel langesid Kuusalu vallas Kolga mõisakompleksis sisse kaks kõrvutiseisvat muinsuskaitsealust hoonet – valitsejamaja vastas üle tee paikneva endise teohoovi ühe külje katus ning selle kõrval pika küüni sissepääsu väljaulatuva osa katus koos seinaga. Teohoovis on mahavarisenud katus lõhkunud ka hoone sisemüüre.

Kuusalu vallas on kokku kukkunud veel Kodasoo mõisas endine meierei, mis on samuti muinsuskaitse all.
Anija vallas on sulalumi lõhkunud Pikva mõisa kunagise lauda.

Birkenruh poolmõis Anija vallas Kaunissaares. Sergei Dõmša foto
Birkenruh poolmõis Anija vallas Kaunissaares. Sergei Dõmša foto

Harjumaa muinsuskaitseinspektor Ly Renter ütles, et on viimastel päevadel helistanud muinsuskaitseliste objektide omanikele või saatnud märgukirju puhastada katused lumest.

Ta lisas, ka Kolga mõisa omanikule Stenbockile on tehtud korduvalt märgukirju, et peab teohoonet ja küüni toestama: „Kolga mõisakompleks on pikka aega müügis olev objekt. Eelmisel aastal alustati teohoone müüride konserveerimist, kuid jäi pooleli. Lähen sel neljapäeval Kuusalu valda ja ka Kolka. Tuleb teha mõisa omanikule märgukiri, et maha langenud katused peab koristama, seinad konserveerima. See on kulukam tegevus, kui oleks olnud katuste hooldamine.”

Hävinenud on ka Kehra külje all Kaunissaares asuv Birkenruh ehk Kaserahu poolmõis, kus käisid suvitamas paljud kirjanikud. Seal kirjutas Anton Hansen Tammsaare „Kõrboja peremehe”. Maja kuulus kunagi eesti-aegsele diplomaadile Eduard Virgole. Maja on eravalduses, seisnud aastaid tühjalt. See ei olnud muinsuskaitse all, kuid omab kultuuriloolist väärtust.

Anija valla järelevalveinspektor Sergei Dõmša saatis eelmisel aastal kahel korral ettekirjutuse, et maja on varisemisohtlik, tuleks korrastada, remontida või lammutada. Viimane tähtaeg oli 24. detsember.

Raske lume all on Kuusalu vallas kokku vajunud Tapurla külas mere ääres külaplatsi kuur.

Vallamajadest tuletatakse meelde – lükake katustelt lumi maha.

Eelmine artikkelPeeti kinni alkoholijoobes juht
Järgmine artikkelBalti Spoon täiendab toodangut