Leesi küla kandideerib Eesti aasta küla tiitlile

192
Komisjon tegi külastatud külades kohalikega ühise pildi. Leesi poe ees terrassil seisavad esireas paremal LAURI HUSSAR ja ANTS VIIRMAA ja vasakul HENN ZVOROVSKI, vasakul teises reas esimene on VEIKO ESKEN, tema kõrval TERJE KRAANVELT.

Möödunud nädala teisipäeval külastas Kuusalu valla Leesi küla konkursi Eesti aasta küla 2023 hindamiskomisjon eesotsas riigikogu esimehe Lauri Hussariga. Komisjon sõidab läbi kõik 15 kandidaati – maakondade mullused parimad. Harju maakonnast konkureerib Leesi küla, sest võitis mulluse maakondliku konkursi ja kuulutati Harjumaa aasta külaks 2022.

„Olime kõige esimesed, keda tänavuse konkursi raames hindama tuldi. Stopper pandi käima, saime komisjonile oma küla näidata täpselt kahe tunni jooksul. Alustasime Leesikalda väikesadamast, kus paikneb ka Juminda poolsaare vabatahtlike päästjate merepäästealus Varvara. Leesikalda sadama rajamisest ja kasutamisest kogukonnasadamana rääkis omanik Raivo Pukk. Edasi liikusime läbi ajaloolise külavahetee Leesi rahvamajja, sealsetest tegevustest andis ülevaate MTÜ Pohiranna juhatuse liige Tiina Viirna. Siis käisime Leesi kirikus, kus meid võttis vastu ja kiriku ajalugu tutvustas Karli Lambot. Ringkäigu lõpetasime küla keskel, esmalt külastasime Margus ja Maarika Suvenõmme kodukohvikut ja -majutust ning külaskäigu lõppu jäid kirsiks tordil Leesi pood ja poehoovi uhiuus kontsertlava,“ kirjeldas Leesi Tarwitajate OÜ juhatuse ja MTÜ Leesi Tarwitajate Ühisus liige Veiko Esken üleriigilise konkursi komisjoni vastuvõtmist.

Leesi kogukonnast olid vastuvõtjate seas veel Leesi Tarwitajate Ühisuse juhatuse liikmed Ants Viirmaa ja Henn Zvorovski. Kohtumisel osales Kuusalu vallavanem Terje Kraanvelt.

Veiko Esken: „Kõnelesime komisjonile, kuidas koos Juminda poolsaare külaelanikega otsustasime Leesi poe omanikult ära osta ja ühiselt taastada, ning poe pidamisest ja edasistest plaanidest.“

Liesi Puod on avatud neljandat suvehooaega, ka käesoleval suvel peavad seda samad inimesed, kes seni – eestvedajad on Anu Müürsepp ja Veiko Esken, kaupluses töötavad kohalikud noored.

Aasta küla 2023 konkursi võitja kuulutatakse välja 19. augustil Jõgevamaal Sadalas, kuhu kutsutakse kõikide kandideerivate külade esindajad.

UUS LAVA SAI SENISEST VÄGEVAM

Leesi poe hoovi ehitatud uus lava. Kujunduselemendina on kasutatud Kuusalu kihelkonna kollast triibumustrit. Foto Veiko Esken

Tänavu aprillis-mais käis Leesi poe juures taas ehitustegevus – hoovi senise euroalustest kiiruga kokku pandud lava asemele on tehtud suurem ja kõrgem lava.

Selle jaoks taotleti ja saadi toetust Saku Õlletehase kampaaniast „Värskendame Eestimaad“. Toetuse saamiseks tuli esitada kogukonna ettevõtmisi tutvustav video.

Veiko Esken jutustas, et lava valmis esialgselt kavandatust vägevam: „Leidsime, et lava tuleks teha selline, mis peaks vastu aastakümneid. Registreeritud on see väliterrass-katusealusena. Uue lava kogumaksumus on umbes 6 000 eurot, lisaks Saku Õlletehase toetusele tuleb panustada ka ühisuse kogutud raha. Plekk-katus on veel panemata ja tuleb teha trepp. Juunis toimunud Justamendi kontserdiks veel treppi ei jõudnud ehitada, aga loodame, et saame valmis järgmisel laupäeval, 15. juulil toimuvaks kontserdiks, kui esinevad ansambel Uurikad ja Marek Sadam koos Kuusalu kergemuusikakooriga Hea Tuju Esmaspäev.“

Uus lava on senisest kõrgem, et esinejaid näeks ka kaugemal istuv publik, sest kontserdi ajal tantsitakse lava ees.

Saku Õlletehase toetusest jagus materjali ostmiseks, ehitustööd tehti taas talgutel. Kokku kulus täispikki tööpäevi kümmekond, korraga töötasid 4-5 kohalikku. Piirkonna ettevõtetest aitas Veoteenused OÜ kraanaga, lavatalade prussikingad tootis metalliettevõte Plasmatek OÜ Kuusalust.

Uurikate esinemine on Leesi poe hoovis üheksas suvekontsert. Käesoleval suvel on tulekul ka kümnes kontsert – kohalik jazzlaulja Susanna Aleksandra Veldi esitab 5. augustil koos ansambliga Titoks kava „La Dolce Vita“.

„Kontsertide korraldamine annab olulise panuse remondifondi, et jätkata Leesi poemaja ja kogu kinnistu korrastamist. Õnneks on ilmad olnud head, kõigil kontsertidel on osalenud keskmiselt 300- 400 inimest. Kui lava valmis, plaanime järgmisena korda teha poe kõrval asuva kuuri, kus saaks ürituste ajal pileteid müüa ja pidada välikohvikut. Kaugemas tulevikus tahaks kindlasti poehoone täielikult korda teha, pakiautomaadi poolne majaots ja kogu ülemine korrus on veel välja ehitamata,“ lausus Veiko Esken.

Tänavustel hooviüritustel on kasutusel telgid ja terrasivarjud logodega „Liesi Puod“. Need soetas Leesi Tarwitajate Ühisus kohaliku omaalgatuse programmi 2022. aasta sügisvoorust saadud 3994,20eurose toetuse eest.

Eelmine artikkelKuusalu õpilasmalevlased korrastasid külaplatse ja värvisid bussipaviljone
Järgmine artikkelAruküla kohvikutepäeval tuli mitmes kohas sööke juurde teha