Soovitused tulumaksutagastuse kasutamiseks

1190

piret
PIRET SUITSU, Swedbanki eraisikute rahaasjade teabekeskuse juht

Mullu vajas suur hulk inimestest teabekeskuse poolt läbi viidud uuringu kohaselt maksutagastust selleks, et üldse ots otsaga kokku tulla või tasuda võetud võlad. Loodetavasti on vahepeal paranema hakanud majanduslik olukord mõjunud ka Eesti peredele ning neid, kelle jaoks tulumaksutagastus on vajalik, et igapäevased kulud tasutud saaksid, on tänavu vähem.

Viiendikul inimestest pol­nud mullu aga üldse ettekujutust, mida tagasi saadava rahaga peale hakata. 2010. aasta lõpul läbi viidud uuringu kohaselt on huvi säästmise vastu Eesti peredes kasvama hakanud, seega on tänavu ehk vähem ka neid, kel kevadise lisaraha osas plaanid puuduvad.
Tulumaksutagastuse mõistlikuks kasutamiseks on mitmeid võimalusi, toome siinkohal ära mõned variandid.

Esmalt tasub oma pere eel­arve üle vaadata ja kaaluda, millised on teie vajadused ja pikemaajalised rahaga seotud eesmärgid.

Tagasi saadud tulumaksust võib olla abi laenukoormuse vähendamisel.  Inventuuri  tuleb alustada laenutoodetest, millel on kõrgem intress – näiteks krediitkaart, järelmaks või väikelaen. Vaadake, kui suured on erinevate laenutoodete laenujäägid ja intressikulud. Lepingus on kirjas krediidi varasema tagasimaksmise tingimused ja sellega kaasnevad teenustasud. Kodulaenu ennetähtaegse tagastamise efekti saate kontrollida pankade kodulehtedel olevate laenukalkulaatorite abil, mis aitavad välja arvutada, kui palju lüheneks maksmise aeg ja/või väheneks igakuine laenumakse. Enamasti tuleb kodulaenu ennetähtaegse tagastamise soovist pangale mitu kuud ette teatada.

Mis juhtub siis, kui hambaarsti arve ületab planeeritud summa või külmkapp lakkab ühtäkki töötamast? Sellises olukorras aitab varuraha, millega tasuda ootamatu väljamineku eest ja vältida laenuvõtmist. Soovitav on igakuiselt säästa 5-10% sissetulekutest. Tulumaksutagastus võib olla sobiv stardisumma säästmisega alustamiseks või lisapanus varuraha kasvatamisel.

Lapse õpinguraha kogumisega tasub algust teha võimalikult vara. Kõrghariduse omandamine maksab Eestis umbes 6400 eurot. Kui paigutate  tulumaksutagastuse endale sobival viisil ja jätkate ka edaspidi  regulaarsete  sissemaksetega, kasvab aja jooksul kogutud summa.

Kui tasumist ootab maamaks, on mugav jätta tagastatav tulumaks maksukontole ettemakseks. Nii ei ole muret maksu õigeaegse tasumise pärast.  Peate aga arvestama sellega, et kui jätate osa tagastatavast maksest maamaksu jaoks, peate ka ülejäänud tagasimakset ootama kauem kui need deklareerijad, kes maamaksu kohest mahaarvamist ei soovi.

Tulumaksutagastus võib olla sobivaks alguseks pensionivara kasvatamisele. Võimalusi, kuidas pensioniks raha koguda, pakuvad Eestis väga mitmed krediidiasutused.

Eelmine artikkelRiigikogu valimised – erakondade esinumbrid vastavad Sõnumitooja küsimustele
Järgmine artikkelKehra Kivitehas tuli kriisiga toime