Soomlased külastasid Arenduskoja piirkonda

594

Kuusalu vallas tutvus reisiseltskond Jõekääru puhkekeskusega.

Kohaliku toiduprojekti „Loving Local Values“ ehk „Väärtustame kohalikku“ raames käisid oktoobri alguses 15 soomlast õppereisil MTÜ Arenduskoda piirkonnas.
Lisaks kümnele ettevõtjale ja kohaliku elu edendajale Kymenlaakso maakonnast tulid Eestisse ka viis noort.

5. oktoobril viisid MTÜ Arendukoda eestvedajad soomlased Ambla valda, järgmisel päeval külastas grupp Kadrina ja Vihula valla kohalikke ettevõtteid ja seltse, viimasel reisipäeval oldi Kuusalu vallas Jõekääru puhkekeskuses. Nädalavahetuse jooksul said soomlased näha muuhulgas Eesti käsitööd, maitsta õunu ja kodurestorani toitu ning valmistada leiba. Noortel oli Allika puhkemajas projektikirjutamise koolitus, mida viisid läbi Heleriin Jõesalu ja Kaia Kõiv. Kümnest osalenud Eesti noorest olid kaks Kuusalu vallast.

„Kuigi mõtleme, et Soome on kaugemale jõudnud ja ehe Põhjamaa, selgus, et noorte mured on samad – nad ei tunne, et oleksid kaasatud. Näha on, et noored otsivad väljundit,“ lausus Heleriin Jõesalu.

Projektijuht Eha Paas ütles, et soomlasi imestas kohalike ettevõtete juures peamiselt kolm asja: „Esiteks imestasid soomlased, kuidas eestlased oma talu presenteerivad.“

Ta jutustas, et mitmetes ettevõtetes võeti külalisi vastu rahvariietes või kostüümis, soomlased on oma sõnul püüdnud pikalt saavutada, et ettevõtted hakkaksid end julgemalt esitlema.

Veel olid soomlased imetlenud, kuidas turismitalud üksteisega koostööd teevad – kui üks ei saa klienti vastu võtta, soovitatakse naabrit, peaasi, et külaline samasse piirkonda jääks ja tuleks ka tulevikus.

„Soomlased ütlesid, et neil pole veel õnnestunud luua võrgustikku, kus ettevõtjate vahel on tugev koostöö,“ lausus Eha Paas.

Kolmandana tõid soomlased välja, et meie kandi ettevõtjad on suutnud palju oma kätega ära teha – külastatud ettevõtted polnud ELi toetusi saanud ega laenu võtnud, palju oli ise ehitatud.

Märtsis sõidavad Kuusalu, Vihula, Tapa, Kadrina ja Ambla valla ning Loksa linna 25 ettevõtjat ja kohaliku toidu tootjat Soome, räägitakse ühisturunduse teemadel. Soomlased tulevad uuesti Eestisse aprillis, siis soovitakse näha kohalikke saekaatreid.