MTÜ Noorte Vägi Kuusalus ärgitab vabatahtlikku tegevust noortega

3614
MONIKA SOOSAAR MTÜst Noorte Vägi: „Noorsootöö ei tähenda ainult avatud noortekeskusi.“

„Noortele suunatud MTÜsid võiks olla vallas rohkem,“ leiab MONIKA SOOSAAR, üks MTÜ juhtidest.

„Sageli toidab süsteem noorte ükskõiksust – harva küsitakse, mida nad tahavad, noorte kaasamist on vähe. Esmalt on oluline ära teha poliitiline otsus, et noored lähevad meile Kuusalu vallas korda,“ sõnab Monika Soosaar, kes koos Priit Parro ja Marju Jaanimäega asutas aasta tagasi MTÜ Noorte Vägi.

Kui Priit Parro lahkus Kuusalu noortekeskuste juhi kt kohalt, jäid nad MTÜsse Marju Jaanimäega kahekesi. Mõlemad on Kuusalu valla noortejuhid, üks Kiius, teine Kolgas. Monika Soosaar töötab veel Kuusalu keskkoolis keemiaõpetajana ning on üle-eestilise noorteorganisatsiooni T.O.R.E (Tugiõpilaste Oma Ring Eestis) tegevjuhi assistent. T.O.R.E tegevjuht on Marju Jaanimäe.

Monika Soosaar ütleb MTÜ Noorte Vägi kohta, et eesmärk ei olnud hakata kohe projekte kirjutama: „Panustame praegu ise vabatahtliku tööga. Esmalt töötasime välja identiteedi, kes ja mis ning kelle jaoks me oleme, mida teha tahame. Soovime, et me tegevustest tekiksid ressursid, millega rahastada mitmesuguseid ettevõtmisi. Oleme loonud oma noorteportfelli, Kolgast, Kiiust, Kuusalust 10-12 aktiivset noort, kellele on meie mõte ja visioon meeldinud. MTÜ Noorte Vägi ei hakka olema koht, kus täiskasvanud teevad noorte jaoks, vaid teeme koos. Tegeleme noorte väestamisega, koolitame oma kogemustest. Täiskasvanutel on jõustav ja nõustav roll.“

Monika Soosaar lisab, et tulevikus võiks MTÜ juures olla vabatahtlike toetajate võrgustik, näiteks oleksid teretulnud nõuandjad finants- ja turundusvaldkonnast.

MTÜ Noorte Vägi üks esimesi suuremaid ettevõtmisi oli tänavusuvine spordilaager kohalikele lastele Kuusalu spordikeskuses. Kõigepealt tehti noortele laagrikasvataja koolitus – räägiti suhetest laagris, turvalisusest, ohutusest, mängudest, meeskonnatööst.

Huvi oli laagri vastu nii suur, et kohad täitusid mõne päevaga. Kokku tuli 38 last, noored olid laagris abikasvatajad. Päeval olid treeningud, õhtud veedeti koos lastega, ööbiti kodudes. Üks MTÜ toetaja tegi laagrilastele MTÜ logoga särgid ja meened.

Monika Soosaar: „Jäädi väga rahule. Lapsevanemad küsisid, kas suve lõpus võiks teha veel ühe sarnase laagri. Sellel aastal polnud seda kahjuks võimalik enam korraldada. Järgmise suve alguses mõtleme korraldamisele uuesti.“

Järgnes osalemine Kuusalus lauritsapäevapeol. Noored pidasid pannkoogikohvikut, mille eesmärk oli MTÜ olemasolust märku anda.

„Müügitulu läks MTÜ arvele, seda kasutatakse edaspidi arengu toetuseks ja järgmiste ettevõtmiste tarbeks,“ lausus Monika Soosaar.

Koostööd plaanitakse teha ka Kuusalu noortekeskusega, kuid MTÜ ei ole noortekeskuste käepikendus ega osa, kinnitab Monika Soosaar. Soov on kaasata neidki noori, kes ei ole noortekeskuste ettevõtmistesse kaasatud. Samas pole MTÜ alternatiiv noortekeskustele, märgib ta. Kõige olulisem on ühine tegutsemine noorte heaks.

„Meie MTÜ võib pakkuda noortele mitmesuguseid koolitusi. Näiteks võime koolitada mõnes koolis klassi, kus pole suhted omavahel korras või koostöö vajab arendamist. Õpilasomavalitsustele võime teha meeskonnatöökoolitusi. Kool ei pea asuma Kuusalu vallas, koostööd võid alustada ka teistes valdades.“

Edaspidi on kavas hakata ka projekte kirjutama, et peale enda teenitud raha saada noortele suunatud ettevõtmistele toetust ka fondidest.

Monika Soosaar: „Läheme samm sammu haaval edasi. Noorsootöö on väga lai valdkond, tegutsemist jagub kõigile, kellele noorsootöö ja noored korda lähevad. MTÜ Noorte Vägi moto on: „Nagu igas seemnes on peidus vägev puu, on igas noores peidus vägev inimene.“

Eelmine artikkelHukkus ATV juht
Järgmine artikkelKolgaküla rahvamaja kõrvale pandi infotahvel „Sajandi 100 võttepaika“