Sigula külamajale pandi nurgakivi

2087

Nurgakivi panekut kajastas pühapäeval TV 3 uudistesaade.

Pühapäeval, 16. septembril kell 12 toimus Kuusalu vallas Sigula külas Ämmapaju platsil külamaja nurgakivi pidulik panek. Peale oma küla rahva oli inimesi ka naaberküladest. Osalesid Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi, vallavolikogu esimees Andres Paomees ning ehitaja Nordic Engineering OÜ juht Meelis Niin.

Nurgakivi kapslisse pandi Sigula väike ajalooraamat, küla kaart, külarahva viimase kümne aasta ühistegevuse kroonika, külamaja projekt, küla laste nimekiri ja kõigi sel ettevõtmisel osalenud inimeste nimed, väike sinimustvalge laualipp, Sõnumitooja 12. septembri number, kus on juttu külamaja ehitamisest.

Kapsli pani avausse vallavanem Urmas Kirtsi, kes kiitis, et maja on kavandatud mõistliku suurusega, koos teise korrusega kokku 120 ruutmeetrit põrandapinda. Ka tunnustas ta külaseltsi ja projekteerijate tehtud suurt eeltööd, tagamaks võimalikult väikest energiakulu – külamajade ehitamiseks on võimalik saada ELi toetust, vald aitab oma­osalusega, kuid ülalpidamiskulud tuleb kanda külaseltsil endal.

Külavanem Rein Riiberg rõhutas oma sõnavõtus, et külamaja hakkab olema avatud kõigile, nii Sigula elanikele, sõpradele kui ka ümberkaudsete külade inimestele. Sigula küla tublidust ehitamise ettevalmistamisel rõhutasid ka Heldur Rahurand ja Andres Turgan Hirvlist.

Sigulasse kerkib külamajana energiasäästlik passiivmaja, lõunapoolne fassaad on avatud passiivse päikeseenergia salvestamiseks, seinad tulevad paksud ja soojapidavad, energiakaod on viidud minimaalseks, kirjeldas projektijuht Kaja Riiberg Sõnumitoojale.

Valmis hoonele on kavas taotleda passiivmaja sertifikaat. Seetõttu tuleb projekteerimisel ja ehitamisel täita rangeid nõudeid, lisas ta.

Arvestuste kohaselt peaks maja kütteenergia aastane vajadus olema kuni 15 kilovatt-tundi ruutmeetrile, aastas kuluks kütte eest tasumiseks 137,7 eurot.

Projekti autorid on arhitekt Rene Valner OÜst UltraKUB ja arhitekt Külli Samblik OÜst Nordic Engineering. Konstruktiivosa insener on Jaan Mõttus endanimelisest inseneribüroost.

MTÜ Sigula Küla Ühendus saab PRIAst ehituse toetuseks kokku 93 861 eurot. Kuusalu vald on lubanud maksta oma­osaluse. Projekti kogumaksumus on ligi 102 000 eurot.

Kaja Riiberg: „Nüüd põhiline töö alles algab, maja valmimise järel tuleb tagada, et see saaks sisuga täidetud. Aastaringselt kasutatav külamaja on küla ühistegevuse jätkamiseks ja arenemiseks ülimalt oluline. See muudab Sigula atraktiivsemaks ja laiendab kogu piirkonna elanike võimalusi midagi seltskondlikult ette võtta.“

Juba tänavu 20. novembriks peab olema maja karp valmis ja üks tuba kasutatav, jaanuariks 2013 peab olema ehitus lõppenud. Ehitama hakati augustis.

Eelmine artikkelTapurla külas põles puu
Järgmine artikkelKehra Kodu avati soolaleivapeoga