Sel nädalal hakatakse taastama Aruküla vene kirikut

2287

Yury Žhelobetskiy loodab, et sel aastal jõutakse parandada lagunevad kirikumüürid.
Varemetest kiriku ehitamise algatas rohkem kui kolm aastat tagasi MTÜ Aruküla Vene Õigeusu Kiriku Taastamise Ühing.

Arukülas elavad Yury Žhelobetskiy ja Jelena Perepjolkina hakkasid mitu aastat tagasi plaanima Jüri-Aruküla-Lagedi teeristi ääres varemetes seisva vene kiriku ülesehitamist . Sel eesmärgil asutasid nad 2006. aastal mittetulundusühingu ning on siiani selle ainsad liikmed. Yury Žhelobetskiy kinnitusel on neil olnud siiski palju abilisi ja toetajaid ning üheskoos on jõutud nii kaugele, et lähipäevil on plaan alustada taastamistöid vanade müüride parandamisega.

Ettevalmistustööd on tehtud – kohalikud inimesed andsid tasuta kasutada tellinguid, need on üles pandud nii varemete sisse kui ühe välisseina äärde. Prussid, mida saab tellingute tegemisel kasutada, annetas üks ärimees. Ostetud on mõned alused paekive.

Plaan on sel aastal parandada ning osaliselt uuesti laduda müüride varisemisohtlikud kohad ning seinaääred.
 „Varemed on siin seisnud üle kuuekümne aasta ning siiani pole midagi hullu juhtunud, kuid viimase aasta jooksul on akende võlvidesse tekkinud 3-5 sentimeetri pikkused praod. Ühe aastaga! See annab tunnistust, et müürid hakkavad lagunema ning on viimane aeg alustada, muidu hakkavad need peagi varisema ning kümne aasta pärast pole siin enam midagi,“ arvab Yury Žhelobetskiy.

Projekt olemas
Ajaloolaselt Juhan Kilumetsalt saadi Tartu arhiivist pärit eskiisjoonised ja vanad pildid Aruküla kunagisest kirikust. Selle järgi telliti arhitekt Ants Rajandolt projekt, mis on kooskõlastatud nii kirikuvalitsuses kui Raasiku vallavalitsuses, olemas on ka ehitusluba.

Tallinna Tehnikaülikooli eksperdid hindasid ära kirikuvaremete seisukorra. Ekspertiisiakti järgi on 85 protsenti müüridest heas korras, paekivid on säilinud väga hästi, tellised on rohkem lagunenud.

Üle-eelmisel sügisel tegi MTÜ Eesti Energiale taotluse kirikuvaremete juurde elektri saamiseks ning esialgu pandi sinna ajutine kilp. Hiljem tehti ka liinid korda ning kiriku­krundile paigaldati uus elektripost ja kilp.

Kogutud ligi 50 000 krooni
Varemed kuuluvad Eesti Apostlikule Õigeusu kirikule. Yury  Žhelobetskiy ja Jelena Perepjolkina käisid kohe algul metropoliit Stefanuse juures oma ideed tutvustamas ning said temalt nõusoleku kiriku taastamiseks. Ka lubas kirikupea võimaluse korral aidata. Yury Žhelobetskiy tõdes siiski, et kirikuvalitsusest pole abi loota, kuna remontivajavaid kirikuid on Eestis väga palju, kuid raha nende korrastamiseks vähe.

Et kiriku taastamiseks raha saada, korraldati kevadel Tallinnas Salme kultuurikeskuses heategevuskontsert. Ukrainast pärit Jelena Perepjolkina, kuulub Eesti ukrainlaste kogukonda ning heategevuskontserdil esinesid Eesti kollektiivide kõrval ka siinsete ukrainlaste lauluansamblid ja tantsurühmad.

Kontserdi piletimüügist ning annetustest teeniti kiriku heaks umbes 5000 krooni. Kontserdil käis ka Euroopa parlamendi liige Tunne Kelam, kes kandis pärast seda mittetulundusühingu arvel­dus­kontole 2000 krooni.

Raasiku valla tänavusest eelarvest eraldati MTÜle Aruküla Vene Õigeusu Kiriku Taastamise Ühing 15 000 krooni. Valla arenguspetsialist Tiina Sergo aitas MTÜl koostada projekti kohaliku omaalgatuse programmi. Sealt eraldati kirikumüüride taastamiseks 25 000 krooni.

„Teeme tänavu nii palju, kui selle raha eest võimalik,“ sõnas Yury Žhelobetskiy.

Eesti Televisioon teeb Aruküla vene kiriku taastamisest sarjas „Eesti lood“ telesaadet, mis peaks eetrisse minema oktoobris. Kirikutaastajad loodavad, et ehk toob ka see neile toetajaid juurde.

Järgmine eesmärk —kirik katuse alla
Paar aastat tagasi, kui Yury  Žhelobetskiy ja Jelena Perepjolkina hakkasid kiriku taastamisest kõva häälega rääkima, pidasid paljud nende ideed utoopiliseks unistuseks. Yury  Žhelobetskiy sõnul on ka praegu kindlasti palju kahtlejaid, kuid usub – kui reaalne töö lahti läheb, hakkab ka suhtumine muutuma.

MTÜ liikmed kavatsevad ka edaspidi projekte ja rahataotlusi kirjutada. Yury Žhelobetskiy sõnul on väga tähtis saada hoonele peale katus. Kui see olemas, saab hakata tegema sisetöid.

Kui palju kogu kiriku taastamine võiks maksma minna ning millal valmis saada, ei ole Yury Žhelobetskiy ja Jelena Perepjolkina veel mõelnud, tegutsetakse sammhaaval.

„Kui sellest ettevõtmisest aastaid tagasi rääkima hakkasime, arvas Leena, et kirik saab korda nelja aastaga. Tuleva aasta märtsis saab juba neli aastat täis, kuid nagu näha, siis alles tõsine töö algab. Loodame, et järgmisel aastal on meil rohkem raha ning jõuame palju tehtud,“ lausus Yury Žhelobetskiy.

MTÜ Aruküla Vene Õige­usu Kiriku Taastamis­e Ühingu arvelduskonto number on 221032817451.


Eesti Apostliku Õige­usu Aruküla kogudus ava­ti 1871. aastal Püha sinodi korraldusega. Paekivist kirikuhoone valmis kaks aastat hiljem ning mahutas 200-250 palvetajat.

Sõja ajal, kui kirikus elasid sakslased, langes üks kolmest venelaste lennukilt visatud pommidest kiriku peale. Kirik läks põlema ja alles jäid varemed.

Eelmine artikkelVargus Raasiku alajaamas
Järgmine artikkelPärispea 750. aastapäeval käis ligi 1000 inimest