Saunja kunstniku AIVAR JUHANSONI näitusest Anija mõisas

2676


AIVAR JUHANSON, tema autoportree ja ITA EVERI portree, mida peab oma üheks õnnestunumaks tööks.

AIVAR JUHANSONI töid on näidatud ka Soomes.
Eesti inimesed teavad Aivar Juhansoni eelkõige ajalehest Eesti Ekspress, kuhu ta ligi paarkümmend aastat on joonistanud sarže. Vabal ajal joonistab Kuusalu vallas Saunja külas elav kunstnik aga akte, ehkki vaba aega tal oma sõnul väga palju ei olegi, sest maatööd nõuavad oma osa. Praegu on tema töödega võimalik tutvuda Anija mõisas, näitus on üleval sügiseni.

Aivar Juhanson on kunstiga tegelenud juba lapsepõlvest. Ta räägib, et mõlemad vanemad olid hea käega ja nii sai ka tema kunstipisiku. Pärast Lagedi põhikooli lõpetamist astus Tallinna Pelgulinna kunstikeskkooli ja seejärel kunstiülikooli.

„Läksin graafikakateedrisse raamatukujunduse erialale. Üks õppejõududest soovitas proovida just sinna ja tagantjärele olen valikuga väga rahul,“ jutustab kunstnik.

Eesti Ekspressi sattus ta tänu Madis Jürgenile, kellega tutvus, kui läks ülikooli viimasel kursusel tööle ajakirja Kultuur ja Elu.

„Madis Jürgen lahkus sealt ja sai Eesti Ekspressi peatoimetajaks. Ta kutsus mu  kaasa.  Alguses mõtlesin, et tuleb lühike mõnekuuline tööots, aga kujunes välja nii, et olen ametis siiani. Alates 1992. aastast,“ räägib Aivar Juhanson.

Saunjasse, ema lapsepõlvekoju, kolis kunstnik 10 aasta eest: „Maaelu on selline, mis ühele sobib ja teisele mitte. Mina ei ole põllumehe tüüpi, kuid eraldatus meeldib. Muidugi ei tohi olla liiga eraldatud, kuid minu loomekeskkond on üksi laua taga, mitte kollektiivis. Külaelus ma suur kaasalööja ei ole, aga kui abi palutakse, siis aitan ikka. Tore, et Saunja on aktiivne küla.“

Loomingu kohta sõnab ta, et oma kindel käekiri on välja kujunenud aastate jooksul. Ka saržid lehes on aastatega mõnevõrra muutunud. Õigemini ei saagi neid tema arvates nimetada päris saržideks, sest moonutusi on võrdlemisi vähe.

„Tegu on rohkem portreedega. Moonutatud on pigem nende tegevust pildil,“ selgitab Aivar Juhanson.

Lisaks Eesti Ekspressi tehtud joonistustele on ta aastate jooksul illustreerinud paar raamatut.

„Aktikrokiide joonistamine on jäänud külge kooliajast. Hiljem tulid ka aktimaalid. Ei oskagi öelda, miks ma neid teen. Mis on see seletamatu ja müstiline asi, mis paneb kunsti tegema? Võibolla on asi hoopis labasem ja teen pilte, et oleks midagi seinale riputada, kuna osta ei jaksa,“ naerab kunstnik.

„Maal on vaja pidevalt midagi teha – niita muru, värvida maja ja nii edasi. Oma loominguga tegelemiseks väga palju aega ei jää. Samas on hea, et on tegevust. Ainult joonistamine tüütaks ju ära,“ arvab ta.

Eesti Ekspressi on ta praeguseks joonistanud juba üle 1000 inimese. Esimene, keda portreteeris, oli Andrus Öövel. Ühe pildi tegemiseks läheb kunstnikul umbes 10 tundi.

Hiljaaegu oli tal näitus Soomes. Karikaturistide aastanäitusele kutsutakse alati üks väliskülaline oma töödega ning seekord valiti tema. Tööd osutusid sedavõrd populaarseks, et sügisel tuleb tal Soomes juba kaks näitust. Seni saab piltidega tutvuda Anija mõisas.

Eelmine artikkelKehras põles maja koridor
Järgmine artikkelArukülas jäi invaliid neljaks päevaks tänavale lamama