Saates „Kaua võib!“ räägiti Kolga-Aabla kortermaja osalisest viilkatusest

2603

TV3s teisipäeval, 30. aprillil eetris olnud saates „Kaua võib!“ avaldas teleajakirjanik AIN ALLAS lootust, et vald võtab Kolga-Aabla kortermaja erilise kontrolli alla.

Kolga-Aabla kortermaja kolm püstakut on omavahel ühendatud nurkapidi. Hoone paikneb külasüdamest veidi eemal.

Ühele püstakule on peale tehtud viilkatus, teised jäänud lamekatusega, nagu algselt oli ehitatud. Lisaks sellele, et maja näeb nüüd omapärane välja, on uue katusega ka muud mured. „Kaua võib!“ saategrupi kohale kutsunud majaelanik Viivika kurtis, et ehitus on jäänud pooleli, püstak on külm ja haiseb sissepääsevate lindude väljaheidete tõttu. Ta rääkis, et katuse ehitas tema püstaku ülemiste korterite omanik, kes ise seal enam ei ela, korterid on tühjad.

Saates said sõna ka korteri­ühistu juhatuse liige Mait Kröönström ja Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi.

Mait Kröönström teatas saates, et katuse kohta ehitusluba puudub. Kui viimati suhtles omanikuga, kinnitas too, et projekt on valmis, kuid ei taha enne kooskõlastuste saamist ehitustöödega jätkata.

Vallavanem sõnas oma kommentaaris, et sai probleemist teada telesaate kaudu, ning kinnitas, et vallamajast pöördutakse majaühistu poole, palutakse ehitus seadustada, vormistada paberid. Käiakse ka kohapeal vaatamas.

Kuusalu valla ehitusspetsialist Ljubov Beglova kinnitas Sõnumitoojale, et vallavalitsuse poole ei ole seni Kolga-Aabla kortermaja katuse küsimuses pöördutud: „Ka mina sain probleemist teada tänu telesaatele. Läheme sel nädalal koos valla väärteomenetlejaga kohale, teeme majast pildid. Vaatame, kas oleks võimalik ehitus seadustada või tuleb teha ettekirjutus lammutamiseks. Kortermaja välis- ja kandekonstruktsioonid, kelder ja trepikojad on ühis­omandis, püstak on ühisomandi mõtteline osa, samuti selle katus. Majaga tehtud muudatuste eest vastutab ühistu, igasugused sellised ehitused tuleb huvitatud isikul kõigepealt kooskõlastada ühistu juhtkonnaga ning siis taotleda vallavalitsusest projekteerimistingimused ja ehitusluba. Praegu me ei tea sedagi, kas ühistu andis viilkatuse ehitamiseks nõusoleku.“

Mait Kröönström rääkis sel esmaspäeval, et kohe järgmisel päeval pärast saadet, 1. mail käis Kolga-Aablas viilkatuse ehitanud mehe poeg ja näitas jooniseid, mis olid kooskõlastatud Loksa vallavalitsuses detsembris 1998. aastal: „Kui katust ehitama hakati kümmekond aastat tagasi, siis omanik kinnitas, et vallavalitsusega on kõik kooskõlastatud. Tookord ei küsitud korteriühistult midagi. Projekti järgi ehitati ülemise korruse kaks korterit kokku üheks ning viilkatuse alla pidi tulema kolmas korrus. Teise korruse kahte korterit oli plaan laiendada püstaku arvelt, mis on ka jooniselt näha. Viivika ostis oma korteri 2008. aastal samalt omanikult, viilkatus ja muud ümberehitused olid siis juba olemas, samuti auk püstaku laes.“

Tuli masu, ehitus jäi pooleli ja on siiamaani. Nüüd omaniku poeg kinnitas, et plaanib selle lõpuni viia ja tahab tegevuse uuesti seadustada, kõneles ühistu juhatuse liige.