Lahemaa Pärimuskoja peremees, puukäsitööline Roland Burk kuulutas Facebookis, et teeb enda jaoks uurimust Kuusalu kihelkonna erinevatest puitesemetest, mis on valmistatud käsitööna ja olnud tarbeesemena taludes kasutusel.
Ta loetles võimalikke puidust ja käsitsi tehtud kunagisi tarbeasju: pütt, vöömõõk, kirst, lusikas, pink, kapp, tops, tool, kelk või muud sellised. Oluline on, et need oleksid pärit Kuusalu kihelkonnast, kuigi võivad olla ka sattunud kaugemale.
Roland Burk selgitas postituses, et soovib selliseid käsitööna tehtud puitasju uurida, pildistada ja valmistada rekonstruktsioon ehk sarnane ese, kasutades sama tehnoloogiat.
„Mind huvitab rahvuslik puutöö ja tahan esemeid teha nii, nagu puutöömeistrid neid omal ajal tegid. Tegelen Lahemaa Pärimuskojas õpitubades puutööoskuste õpetamise ja kogutud puutööpärandi edasiandmisega, et käeline tegevus ja tehnoloogiad ei läheks kaotsi,“ ütles Roland Burk Sõnumitoojale.
Kodukandi elanikud on tema sõnul seni tundnud puutöö vastu huvi pigem tagasihoidlikult, samas näiteks Kadrinas on puutööring läinud ootamatult hästi käima. Tema juhendatav puutööring tegutseb korra kuus teisipäeva õhtuti Kadrina rahvamajas, keskmiselt on kohal 8 inimest.
Kolga seltsimajas hakkasid õppima puutööoskusi Kolga rahvatantsurühma liikmed, Roland Burk on sama rühma tantsija. Kolga puutööringis saadakse seltsimajas kokku samuti kord kuus, õpitakse näiteks võinoa valmistamist alates paku lõhestamisest kirvega.
Ta märkis, et ise õpib samuti, on Lõuna-Eestis tegutseva Edeva Eremiidi Puutöökooli sell, teda juhendab puutöömeister Meelis Kihulane.
„Kolm aastat olin õpipoisi õppes. Neljas ja viies aasta olin selliõppes, valmistatavad esemed on siis suuremad ja tehnoloogiliselt keerulisemad – kelgu, vankri, lähkri tegemine, ka sarja punumine. Sari on suur laastudest ehk kiskudest sõel, millega tuulati vilja ja kuivatati ravimtaimi. Kuues aasta algab materjali kogumisega. Puutöömeistrid ei taha kasutada saekaatri puitu, käsitööesemete jaoks varutakse puit enda metsast või teiselt erametsaomanikult,“ kõneles Roland Burk.
„Lõuna-Eesti ja Saaremaa puutöömeistritel olid omad nõksud, nende tehtud esemed on silmatorkavalt eristatavad, saab aru, et on Lõuna-Eestis või Saaremaal tehtud tool või riidekirst. Kuusalu kihelkonnas pole andmeid tuntud puutöömeistritest. Seetõttu ongi mul soov uurida, kas ka siinkandis leiab erilisi puutöövõtteid. Palun abi, kui Kuusalu kihelkonna majapidamistes on alles käsitsi tehtud puitesemeid, siis neist mulle märku anda. Mõned asjad juba olen saanud: pinkkonstruktsiooniga tool ja ka treitud tool ning laudnõud Virve külast, kihvt puidust voolitud härjaäke Muuksist. Osasid pakutud esemeid ei ole ma jõudnud veel vaatama. Kui leidub esemeid ja saan neid järele teha, siis võiks edaspidi korraldada kohalikku puukäsitööd tutvustava näituse.“
Ta lisas, et kasutab oma töökojas kohaliku kunagise tisleri tööriistu, mis on aastast 1912: „Heleri Paiste Kuusalust kuulutas, et on koristanud kuuri ja ära on anda vanavara, käisin vaatamas, sain endale mitu töövahendit.“