REIN RAAMAT tegi JAAN MANITSKIST dokumentaalfilmi

2458

JAAN MANITSKI suvel Viinistul, taamal on näha taastatud kai ääres külastajate jahte. Novembritorm lõhkus uue sadamaosa, see on kavas uuesti korda teha.
Neljapäeval, 19. veebruaril esilinastus Tallinna Kinomajas „Jaan Manitski tagasitulek”.

Filmi tegid Kuusalu vallaga seotud inimesed – režissöör on staažikas kinomees Rein Raamat Valklast ning stsenarist kirjanik Jaan Kruusvall, kes on pärit Tammispealt. Peale Rein Raamatu oli operaatori ametis Arvo Vilu, kes on viimastel aastatel abistanud teda Kuusalu valla kroonikakaadrite ülesvõtmisel. Filmi tootis OÜ Raamat-Film, produtsendid olid Rein Raamat ja ta abikaasa Helvi Raamat. Film kestab 52 minutit.

OÜ Raamat-Film hakkas neli aastat tagasi Kuusalu vallavalitsuse tellimusel tegema kohalikust elust kroonikafilme. Üks esimesi võtteid oli Viinistul, kui kunstimuuseumis avati Konrad Mäe maalide näitus ning maja kõrval käis „Külmetava kunstniku portree” vabaõhulavastuse jaoks esinemispaiga väljaehitamine.

Rein Raamat rääkis Sõnumitoojale, et sellest ajast filmis ta paari aasta vältel enda kulul ja algatusel huvitavamaid ettevõtmisi Viinistu kunstimuuseumis, sest niisuguse kultuurikeskuse kerkimine lühikese ajaga ja seal käima läinud tegevused olid Eesti kultuuriloos uus asi.

Peagi tekkis idee teha Viinistu kunstimuuseumi rajajast Jaan Manitskist dokumentaalfilm. Umbes poolteist aastat kulus, kui õnnestus saada temalt nõusolek.

Rein Raamat: „Enne vaatlesime sündmusi kaugemalt. Kui saime Jaan Manitski nõus­oleku, oli võimalik talle lähemale minna. Filmis jälgime Viinistu kultuuri- ja konverentsikeskuse väljaehitamise protsessi, paralleelselt näitame Jaan Manitski elulugu – kuidas lapsena Viinistult koos vanematega Rootsi põge­nes, kus seal õppis ja elas. On intervjuud ta ema, tütre, sõprade, endise naise ja abikaa­sa Anneli Urge-Manitskiga. Püüame filmiga vääristada Viinistu kultuuri- ja konverentsikeskust, seda paika ja sealseid ettevõtmisi.”

Ta sõnas, et Jaan Manitskiga oli kokkulepe – film keskendub kultuurivaldkonnale: „Manitski ütles, et kultuur võtab umbes ühe protsendi tema ettevõtmistest. Kuid minu jaoks oli see juba jõupiiril tegutsemine.”

Filmi „Jaan Manitski tagasitulek” toetasid rahaga Eesti Filmi Sihtasutus, Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvuskultuuri fond ja hasartmängumaksu nõukogu ning omafinantseeringuga OÜ Raamat-Film.

Filmi annotatsioonis on kirjas, et see kujutab Jaan Manitskit, kes pagulusest naases Eestisse jõuka mehena ja lõi lühikese ajaga oma sünnikülla Viinistule muljetavaldava kultuurikeskuse: „Tunnustatud kultuurimetseenina ei ole ta seda teinud rahateenimise eesmärgil, vaid siira sooviga soosida eesti kunsti ja kultuuri arengut, ühtlasi tuua oma kodukülla tagasi elu ja tuntus. Eesti välisministri amet tegi temast vaieldamatu liidri ja ta esitati ka Eesti presidendi kandidaadiks. Temas on lääne inimese tarkust ja taipu, kuidas midagi saavutada.”

Neljapäeval oli esilinastusel palju kunstnikke ja ka filmirahvast. Rein Raamatu sõnul võeti film soojalt vastu. Valminud on eestikeelne DVD ning ka inglisekeelsete subtiitritega variant. ETV oli filmi näitamisest huvitatud, kuid lepinguni ei ole jõutud, sest rahvusringhäälingu eelarve on praegu külmutatud.

Sõnumitooja küsis Jaan Manitskilt filmi kohta kommentaari. Ta ütles, et oli varem näinud fragmente, filmi tervikuna sai vaadata esilinastusel: „Omaette huvitav oli. See oli filmimeeste otsustada, mida nad filmi panevad. Valik oli nende, mina olin objekt.”

Jaan Manitskil ja Rein Raamatul on kavas läbi rääkida kohaliku kultuurirahvaga, et näidata vastvalminud dokumentaalfilmi oma koduvalla inimestele. Plaan on teha seanss Kuusalu rahvamajas ja kindlasti ka Viinistul.

Eelmine artikkelTulistamine
Järgmine artikkelAnija volikogu arutab osalust Sõnumitoojas