Rasivere ja Uuearu rahvas käis Pikva seltsimajas õuduste õhtul

823

Teema oli Eesti rahvajutud-muistendid ja rahvakalendri tähtpäevad, õhtu pühendatud kultuuripärandi aastale.

MTÜ Pikva-Arava Külaelu sai kohaliku omaalgatuse programmist 1019,50 eurot projektile „Tegelusõhtud Pikva seltsimajas naaberküladega“. Plaan on korraldada kohtumisi küladega, kus ei ole oma seltsimaja: Rooküla, Kaunissaare, Uuearu, Rasivere, Raasiku vallast Haljava, Koostööd tehakse ka Kehra Põrgupõhja linnaosa ja MTÜ Tuulekell esindajatega.

Jaanuaris saadi projekti raames kokku Rooküla rahvaga, siis õpetas Anu Mäeorg naisi gordoni sõlme tegema. See on heegeldamistehnika, milles tehakse suurte aasadega salle ja rätte. Naised valmistavad nüüd projektirahaga ostetud lõngast salle ja rätte auhindadeks külade päevale.

Ülemöödunud laupäeval tõi tellitud buss Pikva seltsimajja külalised Rasiverest ja Uuearust. Õhtujuhiks palutud Margit Aasma OÜst Pargitee rääkis korjusepäevast, mis on Eesti rahvakalendri järgi 12. märtsil, ning käädripäevast, mis tuleb 17. märtsil. Ta luges mõned lood raamatust „Eesti rahva ennemuistseid jutte“ ja viis läbi mõistatuste mängu.

Vaadati Pikva elaniku Vahur Agari monteeritud tantsuvideoid „Korjusepäev“ ja „Käädripäev“, kus ta ise tantsib koos trupiga „Black&Brownie“. Mõlemat videot saab näha internetis Youtubest. 

Inge Jõgisoo Rasiverest ja Monika Avalaid Pikvalt lugesid eesti rahva muistendeid ning hirmujutte.

Projektijuht Marianne Leis: „Seltsimaja oli laupäeva õhtul rahvast täis. Tulid pered väikeste lastega ja oli ka noori. Tegime otsekui õuduste õhtu, süütasime küünlad, lapsed seadsime istuma põrandale tekkidele, muinasjutuvestja istus lambivalgel. Kardina ja akna taga mängisid kolle Ege Mätlik ning Kaili Malts.
Tundus, et rahval oli huvitav, isegi lapsed kuulasid hoolega. Järgnes jutuajamine ja seltsimaja tutvustus. Kohvilaud oli maalähedane – tatrasalat, suitsusingi ja kiluvõileivad, magus karask“.

Järgmine kohtumine on kavandatud 31. märtsile, siis tehakse teatripäev, kogunevad kolme MTÜ inimesed. Andrus Kivirähu näidendi „Eesti matus“ tekst on jagatud kolmeks MTÜ Pikva-Arava, MTÜ Tuulekell koos Haljava külaga ning MTÜ Põrgupõhja vahel. Toimub näidendi esimene ühine ettelugemine, juhendaja-lavastaja on Margit Aasma.

Näidend kantakse kolme seltskonnaga ette juunikuus, kui Pikva külaplatsil toimub projekti lõpetamise ühispidu.

Aprillis on Pikva seltsimajja kutsutud Kaunissaare rahvas, hakatakse valmistama kinkekarpe.

Marianne Leis: „Kõigil kokkusaamistel tutvustame Pikva seltsimaja ja julgustame teiste külade elanikke, et kui neil vaja ruume pidudeks, on meie maja neile avatud. Paljud on juba tunnistanud, et on küll me seltsimajast mööda sõitnud, aga pole siin käinud.“