Raasikul on ÜLO UDUMÄE plakatite näitus

1726

Näitusel on ÜLO UDUMÄE umbes 400 plakatiga kogust vaid väike osa, mõnikümmend müürilehte erinevatest valdkondadest.
Eelmisel nädalal avas Aruküla huvialakeskuse õpetaja Ülo Udumäe Raasiku rahvamaja kaminasaalis plakatinäituse.

Ülo Udumäe kogus on umbes 400 plakatit, näitusel on väljas paarkümmend. Ta rääkis, et oli sõjaväes koos kunstnik Nikolai Kormašovi poja Andrei Kormašoviga, kes on kunstiakadeemia lõpetanud plakatikunstnikuna.

„Temalt sain tõuke plakateid lähemalt uurima hakata. 1980ndail aastail oli Eestis plakatikunsti õitseaeg ning hakkasin siis plakateid tasapisi ostma – need olid odavad, müüdi poodides, näituste avamistel. Ma ei ole neid kunagi teadlikult korjanud, ostsin plakateid, mis olid huvitavalt kujundatud ja meeldisid. Nii hakkas neid kogunema,“ rääkis Ülo Udumäe.

Palju plakateid sai ta siis, kui töötas Tartu kunstnikemajas, iga uue näitusega kaasnes ka plakat. Kui mõni meeldis, sai koju viidud. Plakateid säilitab Ülo Udumäe kodus panipaigas pakis, rullis pole neid hea hoida, kuna plakat läheb vormist välja.

„Mulle meeldivad kunstist ja kunstnikega seotud plakatid, kuid ka need, mis on loodusega või mõne tähtpäevaga seotud,“ sõnas Ülo Udumäe.

Näitusele püüdis ta välja panna müürilehti ja seinakuulutusi igast žanrist – kirjandusest, kunstist, lastekaitsest, poliitplakateid ja muud. Väljas on näiteks plakatid Tartu suusamaratonist ja Tallinna olümpiaregatist, Tartu Ülikooli juubelitest.

„Püüdsin näitusele anda ka õpetlikku külge – kui lapsed vaatama tulevad, näevad nad, kes olid meie suured kirjanikud ja kunstnikud. Seetõttu on üleval plakatid Anton Hansen Tammsaarest, Friedebert Tuglasest, Nikolai Triigist, nurgake on ka Gustav Ernesaksaga seotud plakatitest,“ selgitas Ülo Udumäe.

Ta jutustas, et väga tugevad plakatikunstnikud olid 1980­ndail tandem Villu Järmut ja Enn Kärmas, kes andsid plakatikunsti arengule tõsise tõuke. Nad lõid ka uue stiili – tõid plakatisse fotokunsti.

Praegu täieneb Ülo Udumäe kogu harva: „Selliseid plakateid, mis mind köidavad, ilmub väga vähe. Propaganda- ja valimisplakatid mind ei huvita.“

Plakatinäitus jääb Raasiku rahvamajas avatuks 29. märtsini.