Kurgla krossil võistlesid Eesti paremate kõrval ka Raasiku valla omad kihutajad.
Endise krossisõitja, karjääri MM-pronksiga lõpetanud Are Kauriti ehitatud Kurgla krossirajal kolmandat korda toimunud võistlusel osalesid Eesti tippude kõrval ka kohalikud mehed ja noormehed. Ardo Kauriti ja Rain Kochi nimed kodukandis enam tutvustamist ei vaja, kuid tsiklimehi on Raasiku vallas veel.
„Harrastajaid on umbes kümmekond, võistlustel käib ehk viis kutti,“ ütleb Peningil elav krossihuviline Anno Teino.
Enda kõrval nimetab ta veel Henry Vesilindu Härma külast, Reemo Vilumetsa ning Hendrik Meremaad Raasikult ja teisi.
ANNO TEINO täitis täismehena lapsepõlveunistuse
24-aastasel Anno Teinol on kodus paarkümmend aastat tagasi lasteaias tehtud joonistus, millele on kirjutatud: „Olen Anno Teino, tahan saada krossisõitjaks.“
Krossihuvi on pärit isalt, Adolf Teinolt, kes kunagi töökojanurgas tsiklit „putitas“ ning viis sageli kolmelapselise pere vaatama motovõistlusi kõikjale Eestis.
Kuna krossisõit on kallis ala, hakkas Anno Teino sellega tegelema alles täisealisena neli aastat tagasi. Kodukülas oli üks krossiratas, mille ta 2005. aastal vahetas oma auto vastu.
„Kõigepealt kärutasin külas mullahunnikute vahel. Siis käisime Perilas sõitmas ühel põllul, kuhu Margus Vesilind oli teinud väikese raja,“ meenutab ta.
Esimest korda läks Anno Teino võistlustele 2007. aasta kevadel. See oli Maardus: „Väga raske oli. Seal on liivarada ning mul läks tsikli sadul katki ja pidin sõitma püsti.“
Sellest peale on Kose AMK all võistlev Anno Teino kaasa teinud paljudel krossidel, ka Eesti meistri- ja karikavõistluste etappidel. Ta võistleb MX2-klassis ning on iseenda treener. Vaid korra on ta paar tundi Are Kauriti juures harjutanud. Treenib paar-kolm korda nädalas, töö kõrvalt rohkem ei jõua. Peamiselt harjutab Kosel ja Kurglas. Koduvalla rajal oleks tema sõnul palju rohkem kasutajaid, kuid seal võib treenida vaid nädala sees ning päeval. Muude aegadega ei olnud nõus läheduses elavad kaks peret, kuid tööl- või kooliskäivatele krossisõitjatele päevased treeninguajad ei sobi.
Suuri tulemusi Anno Teinol enda sõnul pole, kuid mõne võistlusega jääb mees ise rahule – näiteks tänavusel Kiviõli motofestivalil, kus osalesid ka Läti ja Venemaa kihutajad, pääses ta superfinaali ehk 12 parema hulka. Ka Kose põrsakrossil kaks aastat tagasi pääses Anno Teino 12 kiirema sekka.
Ta kinnitab, et krossisõit on kulukas harrastus ning enam-vähem kogu palk läheb selle peale. Igal aastal tuleb muretseda uus ratas, praegune maksis 70 000 krooni. Võistluste osalustasudeks kulub hooaja jooksul 15 000-20 000 krooni, ratta hoolduseks umbes sama palju. Anno Teino rõõmustab, et on saanud nüüd ka mõned sponsorid – ema, isa, tädi ja teiste sugulaste ning töökaaslaste näol, kes on moodustanud ka tema fännklubi ning on kohal igal võistlusel.
Tema eesmärk on teha üks korralik krossihooaeg ehk osaleda võimalikult paljudel Eesti MV etappidel. Tänavu sai ta Eesti karikavõistluste 11 etapist kaasa teha vaid neljal, 115 osaleja seas on ta esialgses edetabelis 31. kohal.
HENRY VESILIND alustas krossiga 5-aastasena
Anno Teino tõdeb, et alustas krossiga liiga hilja, et saavutada kõrgeid tulemusi. Küll aga usub ta, et suur tulevik krossisõitjana ootab ees Härma külas oma isa käe all harjutavat Henry Vesilindu.
Henry isa Margus Vesilind räägib, et ostis endale aastaid tagasi krossitsikli, proovis sõita ja meeldis, kuid selg jäi selle ala tõsisemaks harrastamiseks nõrgaks.
„Aga poisid olid kohe nagu hagijad jaol – isa, me tahame ka! Vanem poeg proovis, talle see ala ei sobinud, Henryle hakkas meeldima,“ ütleb isa.
7-aastane Henry Vesilind hakkas krossisõiduga tegelema 2007. aastal ehk viiesena. Ta võistleb 50-kuupmeetriste tsiklite võistlusklassis, esimene võistlus oli Jõgeval Linnamäel. 2008. aastal osales ta juba kõigil Eestis toimunud võistlustel. Neljast etapist koosneval Eesti meistrivõistlustel sai Henry Vesilind rohkem kui 20 poisi konkurentsis 5-9-aastaste seas viienda koha.
„See on juba päris hea tulemus, kui arvestada seda, et ta konkureeris endast vanematega – esiotsa poisid olid kõik 9-aastased,“ kiidab isa.
Äsja Aruküla kooli 1. klassi läinud Henry Vesilind treenib keskmiselt kaks-kolm korda nädalas, hooaja keskel isegi iga päev. Treenitakse kõikjal, kus on krossirajad – Kurglas, Kosel, Türil, Tihemetsas ja mujal. Isa Margus Vesilinnu kõrval on noormeest treeninud endine motosõitja Martin Arumäe, kes koos Eestis tipptasemel krossisõitja Toomas Triisaga korraldavad krossisõitjaile laagreid. Henry Vesilind on neis laagrites osalenud ning isa hinnangul on neist palju abi.
Poja eesmärkidest Margus Vesilind eriti rääkida ei taha. Ütleb, et sihid on seatud, kuid ei soovi ära sõnuda: „Tahame alati parimat ja usun, et tal on tulevikku, sest huvi Henryl on. Kevadel oli tal küll rangluumurd, pärast seda tulid väikesed hirmud ja ta tõmbus veidi tagasi, kuid nüüd on taas endas suure huvi leidnud.“
Kurgla kross kui suursündmus
Tänavu kolmandat korda toimunud Kurgla krossi peab Anno Teino Raasiku valla suurürituseks. Ta on seal osalenud igal aastal ning hoolimata vigastusest võistles ka seekord.
„Kukkusin kolm päeva enne võistlust õla liigesest välja, kuid osalesin ikka. Aasta otsa olin seda võistlust ju oodanud ning läksin haigena sõitma. Teadsin, et ka mu fännid ootavad,“ lausub ta.
Ka Henry Vesilind on koduvalla motokrossil osalenud igal aastal. Tänavu sai ta oma klassis esikoha.
„Pärast jooksid kõik klassikaaslased talle seal järgi. Tundub, et Henryl hakkab tekkima oma fännklubi,“ jutustab Margus Vesilind.