Raasiku valla delegatsioon külastas Rootsi sõprusomavalitsust

2171

Vallavanem AARE ETS sõnas, et Raasiku ja Norbergi probleemid on sarnased.

Möödunud nädalal käis Raasiku valla kuueliikmeline delegatsioon külas sõprusomavalitsusel Norbergi kommuunil Rootsis.
Delegatsiooni kuulusid vallavanem Aare Ets, valla haridus-, kultuuri- ja sotsiaalosakonna juhataja Ardo Niinre, vallavolikogu esimees Kaido Kirsip, Aruküla lasteaia Rukkilill direktor Karin Reiska, Aruküla huvialakeskuse Pääsulind direktor Malle Jaako ning Henri Reeder MTÜst Minu Eesti Noored.

Norberg on Raasiku valla sõprusomavalitsus olnud 1990. aastate algusest, mil rootslased otsisid Eesti omavalitsuste seast partnereid. Aastaid käidi teineteisel külas, kohtusid nii ametnikud, koorid kui jalgpallimeeskonnad. Viimastel aastatel suhtlemine vähenes, kevadel ei jõudnud Norbergi kommuuni esindajad Raasiku valla 20. aastapäevale. Lepiti kokku Eesti esindajate külaskäik oktoobris.

Rootslased näitasid külalistele, kuidas töötab üks viiest Norbergi lasteaiast, keskkool, muusikakool, noortekeskus, hooldekodu, täiskasvanute gümnaasium, ning tutvustasid kohaliku omavalitsuse põhimõtteid ja piirkonna vaatamisväärsusi.

Rootsi omavalitsustel tihe koostöö
Norberg on üks väiksemaid omavalitsusi Rootsis ja asub 180 kilomeetri kaugusel Stockholmist. Territooriumi poolest on Norberg 2,5 korda suurem kui Raasiku vald, elanikke on seal 5700, Raasiku vallas 4700.

„Nii neil kui meil on naabervallad suuremad ja probleemid ning väljakutsed sarnased: poo­­led Norbergi elanikest töötavad väljapool kommuuni ja esmane ülesanne on seista selle eest, et inimestel oleks koduvallas hea elada, teenused kvaliteetsed ja kättesaadavad,“ sõnas Aare Ets.

Ta lisas, et nii Raasiku vallas kui Norbergis elanikkond väheneb ja tuleb teha pingutusi, et inimesed ei lahkuks.

„Erinev on näiteks lasteaiarühmade suurus, Rootsis on rühmad väiksemad kui Eestis. Lasteaialastele magustoitu ei pakuta, vaid kord kuus jäätist. Kogu hoolekande eest vastutab kohalik omavalitsus, sotsiaalne pool on tunduvalt mahukam.“

Vallavanem pidas märkimisväärseks Rootsi kohalike omavalitsuste vahelist koostööd: „Lisaks nelja omavalitsuse ajalehele on neil teisigi ühiseid projekte ja ettevõtteid: neil on mitme peale kommunaalettevõte, sageli tehakse mitme peale majandushanked. Meile peaks selline sisuline koostöö olema eeskujuks. Usun, et nii mõnigi ühine ettevõtmine oleks teostatav.“

Noored plaanivad ühist laagrit
Henri Reeder rääkis, et tema soovis Rootsis külastada noortekeskust: „Meiega tulid tutvuma inimesed kohalikust noorteühingust. Rääkisime, kuidas kummaski vallas noored aega sisustavad. Mina tutvustasin lehte Aruküla Uudised kui võimalust noortetegevusele lisaraha teenida. Viisin neile ka inglisekeelsed brošüürid MENi ja Ida-Harju noorte tegevuse kohta. Nad pakkusid välja, et me võiksime teha internetiportaalis Facebook oma grupi, kus mõlema valla noored saaksid ideid vahetada. Neile meeldis väga mõte kohtuda nii Eestis kui Rootsis ja korraldada mõne laagri või muu ürituse.“

Delegatsiooni külaskäiku kajastas sealne ajaleht Fagersta-Posten looga „Eesti sõbrad tulid külla“. Norbergi kommuuni delegatsiooni vastukülaskäiku on oodata järgmisel aastal.

Eelmine artikkelHukkus ATV juht
Järgmine artikkelKolgaküla rahvamaja kõrvale pandi infotahvel „Sajandi 100 võttepaika“