Tartumaal Ülenurmes 14. septembril toimunud üleriigilisel tõuloomanäitusel „Tõuloom 2024“ tutvustati parimad põllumajandusloomi ja -linde. Välja kuulutati Eesti tänavused parimad tõuaretajad.
Ida-Harjumaalt nimetati Eesti parimaks tõuloomakasvatajaks Sääse talli peremees Kauro Vahtras ja Karukämmal OÜ juht Ants Aaman juunior Kuusalu vallast ning Kuusiku talu perenaine Jane Mättik Anija vallast.
Kõik kolm tõuaretajat tutvustasid näitusel oma tõulooma, samas tiitli saamist see esitlus ei mõjutanud. Parima tõuaretaja tiitel antakse tõuaretustegevuse eest ja kogu karja kohta.
Sääse tallile tiitel teist korda
Kuusalu vallas Sigula külas tegutsev Sääse tall sai raskeveohobuste parima tõuaretaja tiitli teist korda, esimest korda tunnustati 2018. aastal.
Tallis on raskeveohobuseid aretatud 2012 aastast, kui saadi esimene hobune. Praeguseks on Sääse tallis 5 raskeveohobust. Kokku on tallis praeguseks hobuseid 15.
Ülenurme näitusele viis peremees Kauro Vahtras mära Violeta, kes hinnati tänavu kevadel Eesti Hobusekasvatajate Seltsi aastanäitusel 4-6aastaste klassis parimaks noormäraks.
Kauro Vahtras kuulub Eesti hobusekasvatajate Seltsi raskeveohobuste haruseltsis aretus- ja hindamiskomisjoni.
Ta ütles, et parima tõukasvataja tiitli sai tänu sellele, et on püüdnud Eesti raskeveohobuste tõugu edasi viia, paaritanud märasid erinevate täkkudega ja otsinud nii-öelda unustatud täkke, et tuua vanu liine uuesti käibele.
Kauro Vahtras on aastaid osalenud Sääse Talli raskeveohobustega sõidu- ja veovõistlustel.
Karukämbla farmis peetakse eesti maatõugu veiseid
Aastal 2017 pälvis Kuusalu vallas Hirvli külas asuv Karukämbla farm Eesti Maakarjakasvatajate Seltsilt eesti maatõugu veiste aretustöö eest parima maakarjakasvataja rändkarika. Tänavu kevadel saadi parima maakarjakasvataja rändkarikas teist korda. Ülenurmes kuulutati farmi peremee Ants Aaman juunior Eesti maatõugu veiste parimaks tõuaretajaks.
Ülenurme näitusel on Ants Aaman juunior käinud viimasel kolmel aastal koos poja Ants Albert Aamaniga. Maatõugu lehmad osalevad seal Vissi võistlusel. Kahel varasemal aastal osales Karukämbla farmist üks lehm, seekord olid Karukämbla farmist lehmad Siara ja Sääsu.
Piimaveiste aretust hinnatakse jõudluskontrolli tulemuste põhjal, arvestatakse igakuiseid andmeid farmis toodetud piima kohta– rasva- ja valgusisalduse protsenti ning keskmist toodangut lehma kohta. Karukämbla farmis oli 2023. aasta keskmine aastatoodang lehma kohta 6213 kilogrammi piima. Kokku on farmis praegu 15 eesti maatõugu lüpsilehma. Laudas on ruumi rohkem, aga suuremat karja pidada ei jõua, tõdes peremees.
Ta ütles, et Eesti maatõugu lehmad on kultuuripärand, tegu on pärandtõuga: „Nad on maailmas kõige haruldasemad, maatõugu puhtatõulisi lehmi on tõuraamatus 753, koos lehmikute ja aretuspullidega kokku 1601 – ei anna isegi ühe suure piimafarmi karja mõõtu välja. Samas on maakarja lehmad vähenõudlikud ja võimelised elama tagasihoidlikes tingimustes. Nad on ka palju pikaealisemad. Meie farmis on pidevalt poeginud ja piima andnud 13aastane Pihlakas, kes on Eestis piimatoodangult teisel kohal selle tõu suurima elueaga lehmade seas.“
Ants Aaman juunior osales Ülenurmes ka käsitsilüpsi võistlusel. Võisteldakse selle peale, kui palju suudetakse 2 minut jooksul piima lüpsta. Tema saavutas 7 võistleja seas tänavu 2. koha. Teised võistlejad olid naised. Ta sõnas, et on ka varasematel aastatel osalenud selles võistluses, saanud kolmandaid või neljandaid kohti.
Kuusiku talule parima tõuaretaja tiitel kolmandat korda
Lihaveiste aretajate seas sai parima tõuaretaja tiitli taas Kuusiku talu perenaine Jane Mättik Rookülast Anija vallast. Talus kasvatatakse aberdiin-angus tõugu lihaveiseid. Seekord tutvustas pererahvas Ülenurmes Kuusiku talu pulli Pirgo Red Icarus.
Eesti Lihaveisekasvatajate Seltsi president, Rooküla külavanem Jane Mättik on saanud lihaveiste parima tõuaretaja tiitli ka aastatel 2012 ja 2018.
Aastal 2013 kuulutati Jane ja Elmar Mättik Kuusiku talust Eesti parimateks noortalunikeks. Praeguseks on Kuusiku talus 250 lihaveist.
Tänavu on talus tehtud perenaise sõnul tulevikku suunatud investeeringuid, sealhulgas on valmimas uus sõnnikuhoidla.
Jane Mättik käis möödunud nädalal koos grupi Eesti aberdiin-anguse kasvatajatega USAs Montana Angus tuuril, tutvuti farmide tootmistingimustega ning koguti uusi ideid nii lihaveiste pidamis- kui ka aretuspraktikate kohta.