Raasiku raamatukogu juubelit tähistati näitemänguga

2124
Näitemängus „Raasiku raamatukogu 105“ mängisid külalisi KRISTEL TAMME, ANDRUS RÄHNI, HENRI REEDER ja ALARI KRUUSVALL.

Raamatukogu 105. sünnipäeva pidu oli möödunud reedel, 14. oktoobril.

Raamatukogu juubel algas näitemänguga, mille autor on juhataja Eha Podgornova.

„Kirjutasin selle veebruaris, kui olin haiguslehel ning mõtlesin, kuidas võiks raamatukogu tänavust juubelit tähistada. Viis aastat tagasi rääkisime juba pikalt ajaloost, tahtsin sel aastal midagi uut ja huvitavat,“ jutustas ta.

Näitemängu „Raasiku raamatukogu 105“ tegelased on raamatukogu sünnipäevale kogunenud 3 noort meest ja üks naine (Andrus Rähni, Henri Reeder, Alari Kruusvall ja Kristel Tamme), kes ootavad sünnipäevalapse tulekut. Vahepeal kohtuvad nad mitme huvitava tegelasega. Need on: Lugeja (Angela Allik), „Videviku“ saaga (Jako Reinaste), biblio­graaf Rita Raamat (Helle Vaga) ja Elulooraamat (Berit Silvia Kondratjev). Et juubilari ootamise aeg rõõmsamalt läheks, laulavad Henri Reeder ja Angela Allik talle tervituslaule, klaveril saadab Age Mets. Hoolimata pikast ootamisest tõdevad peolised lõpuks, et sünnipäevalaps ise peole ei tulnudki.

Seejärel astub publiku ette Eha Podgornova, kes selgitab, et raamatukogu on siiski kohal, hingab koos kõigi inimestega, väljendub nende teadmistes.

„Füüsiliselt asub ta rahvamaja kõrval ja tunneb seal end mugavalt, tal on ilusad ruumid ja palju raamatuid,“ sõnab ta.

Raamatukogu juhataja lisab, et tulevikus ei kavatse ta sinna jääda, raamatukogu unistustekodu on seal, kus on palju nutikaid ja tarku lapsi – valla uues arengukavas on ette nähtud Raasiku raamatukogu kolimine põhikooli juurdeehitusse.

Kaks nädalat harjutamist
Etenduse osalised olid peale Raasiku Lustiringi juhendaja Helle Vaga nukustuudio Äpunäpp liikmed.

„Mina neid ei tundnud, aga kuna Angela Allik töötab siin majas, siis küsisin, mis ta arvab sellisest tükist. Olin väga häbelik, ma ei ole enne oma teksti kellelegi sedasi pakkunud,“ rääkis Eha Podgornova.

Äpunäpu näitlejad hakkasid näidendit lugema ja neile meeldis.

„See tekst on justkui meile kirjutatud, nagu meie ise räägiksime,“ kiitis Andrus Rähni.

Lavastasid Angela Allik ja Helle Vaga.

„Proove tegime kõva kaks nädalat. Eha oli ka juures. Ta on muidu väga tagasihoidlik, aga kui tegime tema  asja, siis oli ta väga pedantne ja täpne, teadis täpselt, mida tahab,“ kinnitas Helle Vaga.

Ta lisas, et ka kogu lavakujundus ja kostüümid said väga põhjalikult läbi mõeldud ja paika pandud.

Eha Podgornova tunnistas – kui ta esimest korda proovi läks, oli hullem tunne kui kooli­ajal, mil tema kirjandit loeti ette kogu klassile: „Aga harjusin. Need noored on super! Oleksin neid justkui ammu tundnud. Olen väga õnnelik, et sain nüüd nii palju uusi sõpru.“

Tüki autor oli veidi pabinas, et kuidas sünnipäevakülalistest publik näitemängu vastu võtab. Kui saalist hakkas kostuma kahinat ja naeruturtsatusi, võttis see närvipinget järjest vähemaks.

Tänati sõpru, abilisi, toetajaid
Pärast näitemängu tänas Eha Podgornova kohaliku kunstniku Moyo Eivase keraamikaga raamatukogu jaoks eriti tähtsaid inimesi. Need on raamatukoguhoidja Sirje Kruusement, kes on Raasikul töötanud 24 aastat, Peningi haruraamatukogu hoidja Ly Otsa, kes on seal töötanud 12 aastat, ja Kiviloo haruraamatukoguhoidja Eve-Liis Remmelgas, Raasiku raamatukogu eelmine juhataja Ülle Siska, kes nüüd juhib Jüri raamatukogu, Raasiku kooli raamatukoguhoidja Marju Kondratjev, Aruküla raamatukogu juhataja Eda Neeme ning mitmed teised tema endised ja praegused kolleegid.

Sõpradele, toetajatele ning kõige usinamatele lugejatele kingiti raamatukogu sümboolikaga raamatukotid.

Raamatukogu ja selle töötajaid tervitasid juubeli puhul vallavanem Aare Ets, endine vallavanem ja praegune riigikogu liige Andre Sepp, valla teiste kultuuri- ja haridusasutuste juhid, lugejad, koostööpartnerid.

Lugejaid jätkub
Raasiku raamatukogu teeninduspiirkonnas elab veidi üle 1500 inimese, neist rohkem kui 600 on raamatukogu lugejad. Seda on Eha Podgornova hinnangul päris palju. Ta kinnitas, et masu-ajad toovad lugejaid juurde, kuna siis on inimestel vähem raha nii raamatute ostmiseks kui reisimiseks ning loetakse näiteks reisiraamatuid. Hoolimata sellest, et sügavaim majanduskriis on läbi, polevat Raasiku inimeste käigud raamatukokku vähenenud.

Juhataja sõnul on lugejate hulgas nii noori kui vanu. Sünnipäeval tänas ta kõige aktiivsemaid lugejaid, nende seas oli ka kolm kooliõpilast – 8. klassi noormees Glen Nugis, kes on kahe ja poole aasta jooksul laenutanud 215 raamatut ehk loeb 6-7 raamatut kuus, ning Riina Torim ja Anneli Torim, kes laenutavad kuu aja jooksul vastavalt 5 ja 4 raamatut.